Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Akvizicija godine u BiH: Koliko vrijedi Sarajevski kiseljak i šta Badel zapravo kupuje
  • Više od 1,7 miliona KM za poboljšavanje društveno-ekonomskog statusa pripadnika boračke populacije u FBiH
  • Slovenski Silkem Plus preuzeo bh. firmu s prometom od 15,5 miliona KM i domogao se vrijednih resursa
  • Na pomolu velika regionalna akvizicija: Badel preuzima Sarajevski kiseljak i Jamnicu
  • Usvojene Smjernice ekonomske i fiskalne politike Federacije BiH za period 2027 – 2029.
  • Prodato 1,37 miliona KM dionica HM Cementa: Zašto fond smanjuje udio u kompaniji vrijednoj 1,09 milijardi KM
  • Potpisan Kolektivni ugovor o pravima i obavezama za djelatnost hemije i nemetala u FBiH
  • Raiffeisen već prikupio 35 posto dionica Addika: Na pola puta do preuzimanja banke
  • Samsung predstavlja The Movingstyle: Prenosivi televizor dizajniran za moderan način života
  • Nova milionska akvizicija: Biznismen Gordan Pavlović kupio još jednu kompaniju
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»U petak se gase mašine još jednog bh. giganta, 214 radnika ‘na čekanju’
Kompanije

U petak se gase mašine još jednog bh. giganta, 214 radnika ‘na čekanju’

Danijela SinanovićBy Danijela Sinanović26/02/2026Updated:26/02/2026Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Prazan industrijski pogon s nekoliko žutih zaštitnih kaciga ostavljenih na podu kao simbol gubitka radnih mjesta u proizvodnji.

Veliko preduzeće koje zapošljava 214 radnika – Dubicotton iz Kozarske Dubice, u petak navečer prestaje s radom.

Načelnik opštine Kozarska Dubica Igor Savković zajedno sa svojim saradnicima održao je radni sastanak sa direktorom preduzeća “Dubicotton” Draženom Vidovićem na kojem je rukovodstvo lokalne zajednice informisano o stanju u ovom preduzeću u kojem sutra naveče sa radom prestaju proizvodni pogoni.

Načelnik je rekao da ovo nije bio prvi sastanak, jer je prije više od 10 dana na sastanku zatvorenog tipa informisan o stanju u ovom preduzeću.

POVEZANA VIJEST – Italijani zatvaraju fabriku u BiH, bez posla ostaje 230 radnika

– Na molbu uprave i vlasnika, koji daju maksimalne napore da se situacija riješi u pozitivnom smislu, nismo izlazili sa zvaničnim infomacijama, iako smo zabrinuti zbog činjenice da je neizvjestan posao za 214 naših sugrađana koji će od 1. marta biti upućeni na čekanje i ostvarivati svoja prava na naknadu u skladu sa Zakonom o radu Republike Srpske – rekao je načelnik Savković.

Savković je dodao da postoji velika šansa da se riješe problem u ovom preduzeću uvođenjem novog investitora.

– U međuvremenu kao načelnik opštine ću se pobrinuti da sva radnička prava budu ostvarena u skladu sa zakonom – rekao je Savković.

Opština na raspolaganju investitorima

Nada se da će se kroz nalaženje novog investitora, što je aktivnost na kojoj je maksimalno angažovana uprava i vlasnici ovog preduzeća, naći model da se zadrže radna mjesta.

– U tom smislu kao načelnik opštine stojim na raspolaganju svim domaćim i stranim investitorima koji su zainteresovani za budućnost “Dubicottona” – poručio je Savković.

U ovom momentu, prema njegovim riječima, najvažnije je da postoji garancija uprave preduzeća da će prava radnika biti ispoštovana, te da u ovoj fazi procesa neće doći do prekida radnog odnosa sa zaposlenim u ovom preduzeću.

On je naglasio da kao načelnik Kozarske Dubice ostaje u svakodnevnom kontaktu i na raspolagnju upravi preduzeća “Dubicotton”.

Italijani dižu ruke

Podsjetimo, prije nekoliko dana je objavljeno da su vasnici fabrike za preradu pamuka “Dubicotton” veoma blizu odluke o njenom zatvaranju kojom bi preko 200 radnika u Kozarskoj Dubici ostalo bez posla.

Preduzeće koje se bavi preradom pamuka je u krizi već duže vremena. Narudžbi je sve manje, a sa lokalnim partnerima i dobavljačima prekinuta je saradnja.

Vlasnici su još ranije oglasili prodaju fabrike, ali da nisu donijeli konačnu odluku o njenoj daljoj sudbini.

“Dubicotton” je u Kozarskoj Dubici počeo sa radom 2008. godine, a vlasnik fabrike je italijanska firma “Franzoni Re”.

Preuzimanje teksta dozvoljeno uz obavezno navođenje izvora i postavljanje linka ka originalnom tekstu na BiznisInfo.ba

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
biznis vijesti Dubicotton Kozarska Dubica otkazi privreda RS
NAJNOVIJE

Akvizicija godine u BiH: Koliko vrijedi Sarajevski kiseljak i šta Badel zapravo kupuje

04/06/2026

Više od 1,7 miliona KM za poboljšavanje društveno-ekonomskog statusa pripadnika boračke populacije u FBiH

03/06/2026

Slovenski Silkem Plus preuzeo bh. firmu s prometom od 15,5 miliona KM i domogao se vrijednih resursa

03/06/2026

Na pomolu velika regionalna akvizicija: Badel preuzima Sarajevski kiseljak i Jamnicu

03/06/2026
Tagovi
HrvatskaturizamautomobiliBankeSASEinvesticijeBingozapošljavanjeVolkswagenBLSEbiznis vijestiVlada FBiHnamjenska industrijaIzvozNaftaNjemačka
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.