Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Velika promjena: Walmart više nije najveći trgovac na svijetu
  • Integral inženjering: Raskinut sporni ugovor u Klužu vrijedan 1,1 milijardu eura
  • Željeznice FBiH pred krahom – ostaju bez ključnog klijenta
  • Svaka knjiga „Nisam savršena“ koju kupite donosi nadu i pomoć djeci u BiH
  • Tropic Maloprodaja i udruženja osoba sa invaliditetom pokreću prvu veliku kampanju u retail sektoru u BiH za zaštitu parking mjesta
  • Sprema se tunel ‘biti ili ne biti’ za Makarsku rivijeru, evo trase
  • Pogledajte veliki skup radnika zeničke Željezare, iznijeli zahtjeve
  • Novi javni pozivi Fonda: 16,7 miliona KM za zapošljavanje i profesionalnu rehabilitaciju osoba sa invaliditetom
  • Novi pogoni: Propali industrijski kompleks postao veliko gradilište
  • Raiffeisen banka imenovala novog predsjednika Uprave
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»U ovoj godini u Srbiji planiran rast BDP-a od 4,5 posto

U ovoj godini u Srbiji planiran rast BDP-a od 4,5 posto

0
By BiznisInfo on 27/01/2022 Ekonomija

U ovoj godini u Srbiji je planiran rast bruto društvenog proizvoda (BDP) od 4,5 posto, rečeno je na današnjoj sjednici Savjeta za koordinaciju aktivnosti i mjera za rast BDP-a.

Na sjednici su razmatrani planovi za ovu godinu i analizirani ostvareni rezultati u prethodnoj u privrednim oblastima koje utiču na BDP, saopšteno je iz Vlade Srbije.

Na sjednici je konstatovano da je od novembra prošle godine, kada je prosječna zarada dostigla 588 eura u dinarskoj protivvrijednosti, zabilježen rast zarada, kako nominalnih tako i realnih, uz očekivanje da će se taj trend nastaviti i u ovoj godini.

Istaknuto je da su pozitivni trendovi uočeni i u industriji, naročito prerađivačkoj i prehrambenoj, što, kako je rečeno, posebno ohrabruje s obzirom na to da je taj sektor izvjesni period bio u stagnaciji.

Navedeno je da u oblasti infrastrukture i građevinarstva realizacija projekata koji su u toku teče po planu, da se očekuje raspisivanje tendera za izgradnju kontrolnog tornja na aerodromu u Nišu, te da se nastavlja izgradnja auto-puta Preljina–Požega, obilaznice oko Beograda a pripremljena je i dokumentacija za obilaznicu oko Užica i izgradnju tunela Kadinjača.

Na sjednici Savjeta za koordinaciju aktivnosti i mjera za rast BDP-a razmatran je i veći broj projekata iz linijske infrastrukture čija je priprema pri kraju.

Među tim projektima su autoput Beograd – Zrenjanin – Novi Sad, nastavak izgradnje autoputa na Koridoru 11 prema granici sa Crnom Gorom do Duge Poljane, kao i početak radova na izgradnji gasnog interkonektora Srbija-Bugarska, koji su planirani za početak februara.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Velika promjena: Walmart više nije najveći trgovac na svijetu

27/02/2026

Integral inženjering: Raskinut sporni ugovor u Klužu vrijedan 1,1 milijardu eura

27/02/2026

Željeznice FBiH pred krahom – ostaju bez ključnog klijenta

27/02/2026

Svaka knjiga „Nisam savršena“ koju kupite donosi nadu i pomoć djeci u BiH

27/02/2026
Tagovi
IzvozNjemačkaNaftaBingoVolkswagenBLSEKonzuminvesticijeVlada FBiHBoljiposao.comturizamautomobiliSASEzapošljavanjeBankeHrvatska
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.