U Njemačku otišao kao izbjeglica, vratio se kao vlasnik kompanija

0

Prije 30 godina Goraždanin Emir Hubjer je s koferom u ruci otišao u Njemačku, a u BiH se vraća kao vlasnik uspješnih firmi u Hamburgu i Goraždu, te osnivač stranke koja nakon prvog učešća na izborima odlučuje o budućnosti BPK Goražde. Njegova priča potvrđuje da, u državama koje im pruže šansu, za snalažljive i vrijedne mlade ljude iz BiH ne postoje granice.

– Tu sam rođen, odrastao, školu završio, sve sam u Goraždu dobio i sve je odatle počelo – kaže Emir Hubjer, biznismen i osnivač stranke Novi početak, koja će u Skupštini BPK Goražde imati tri poslanika te, najvjerovatnije, predložiti i kandidata za premijera, u razgovoru za Avaz.

U Njemačku je otišao uoči samog rata u BiH, kako bi otpratio sestru i njeno dvoje djece. Na granici Srbije i Mađarske nisu mu dozvolili dalje.

Emir Hubjer

– Meni je, takoreći, i dženaza bila, jer nisu znali da sam ja to sve preživio. Pomogao mi je taksista Švorcan Brale, možda je još živ, koji me prebacio u Austriju. Nakon sedam mjeseci, putem radioamatera, uspio sam svojima javiti da sam živ – kaže Hubjer.

Nakon što je proveo tri mjeseca u Austriji, nazad u BiH nije mogao, pa je, kako kaže, usput postao izbjeglica i otputovao u Hamburg, koji je primao prognanike iz BiH.

U devet kvadratnih metara živjelo nas je šestero, a onda se javlja onaj naš, bosanski inat. Nisam imao ni vremena da se dalje školujem, morao sam se boriti da se preživi. Uz Nijemce sam naučio jezik, a onda sam počeo da se, k'o vegeta, miješam svugdje. Koji god posao bih dobio, postajao sam neki poslovođa, uvijek bih dogurao do nekakvog šefa. Na baušteli su mi dali grupu ljudi koje sam vodio i onda sam došao na ideju da otvorim građevinsku firmu – priča Hubjer.

Njegova kompanija danas učestvuje u velikom projektu izgradnje Hamburga, dok je istovremeno u Goraždu Emir otvorio prodavnicu pa onda i tržni centar koji se bavi prodajom mašina, alata, opreme i sjemenskog materijala.

– Iz Hubjera sam otišao u Njemačku, uzeo pare i donio u Bosnu. Najveća osveta je uspjeh, pa dajte da se osvetimo, da uspijemo – ističe Emir Hubjer.

U Hamburgu se oženio Azrom, ima troje djece – Elijana, Alinu i Melinu – odgojenih kao da su odrasli u Bosni, ne zaboravljajući ni očev rodni grad, ni jezik, ni običaje. Sin Elijan je državni i evropski prvak u tekvondou, četvrti je bio na Svjetskom prvenstvu u Kanadi. Detalj kad mu je, dok je dobivao udarce u ringu i od trenera tražio da baci peškir i preda borbu, Emir dovikivao da nema predaje jer mu je pasoš bosanski, a ne italijanski, obilježio je početak njegove sportske karijere.

Uoči posljednjih izbora, Hubjer je odlučio osnovati lokalnu stranku Novi početak, koja je imala kandidate za Skupštinu BPK. Prema preliminarnim rezultatima, imat će tri poslanika.

– Pola vremena provodim u Goraždu i uvijek sam gledao da svom gradu ne okrenem leđa. Imam troje djece, pa planiram izgraditi i treći objekt, manji tržni centar, da svako od njih dobije po jednu firmu, da budu društveno korisni i da naš narod nastave zapošljavati. U Njemačkoj je fino, ko nije vidio svijeta, mnogo je pogriješio, ali ko se nije vratio, taj će zalutati – ističe Hubjer.