U Neumu počela NetWork 9 konferencija

0

U Neumu je danas počela najveća poslovno-tehnološka konferencija u Bosni i Hercegovini „NetWork 9“ pod sloganom „Connecting the dots“. Centralna tema konferencije je upotreba vještačke inteligencije u svojstvu povećanja poslovne konkurentnosti, ali u fokusu će biti i ostali trendovi četvrte industrijske revolucije, uključujući i cyber sigurnost.

„Ove godine smo okupili preko 1.100 učesnika, imaćemo 80 predavanja, 90 predavača, održaćemo biznis dan, učesnici će imati priliku da između sebe razmjenjuju ideje. Izuzetno nam je zadovoljstvo kad vidim da učesnici imaju veliko interesovanje prema NetWork konferenciji i trudimo se da svake godine unaprijedimo sadržaje. Od 2006. godine radimo na afirmaciji naših partnera i vršimo promociju Microsoft rješenja prema našim korisnicima, a u tom cilju bilježimo sve bolje rezultate”, istakao je Omar Krivošija, direktor Microsofta BiH.

Omar Krivošija

Jedan od Microsoftovih dugogodišnjih partnera je i Vlada Republike Srpske, čiji je jedan od ciljeva stvaranje ekonomije zasnovane na znanju.

„Vlada Republike Srpske želi sagledati koji su aktuelni trendovi u oblasti inormacionih tehnologija, šta je trenutno aktuelno na globalnom i regionalnom nivou i šta bi od tih praksi mogli iskoristiti u smislu određenja rješenja Vlade RS, a prije svega razvoja ekonomije koja je bazirana na znanju. Vlada je pred sebe postavila ambiciozne planove, a jedan od njih je i kreiranje cjelokupnog sistema elektronske uprave, te su nam zato bitna iskustva Microsofta koji je naš strateški partner“, rekao je ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Vlade RS Srđan Rajčević.

Srđan Rajčević

Jedan od glavnih organizatora konferencije, Enis Šahinović, održao je KeyNote predavanje u kome je prisutnima predstavio vještačku inteligenciju u praksi. Šahinović se u uvodnom obraćanju osvrnuo i na to da je Bosna i Hercegovina jedina zemlja u Evropi koja nema 4G mrežu, dok istovremeno druge evropske zemlje planiraju uvesti 5G mrežu.

„Neprihvatljivo je da BiH nema 4G mrežu, elektronski potpis, nemogućnost da se kompanije otvaraju online i da ljudi u BiH nemaju digitalni identitet“, istakao je on.

Tokom KeyNote predavanja, učesnicima se putem video veze obratio i američki ambasador Eric Nelson, koji je istakao da će SAD nastaviti sa intenzivnim investiranjem u BiH, te da u IT sektoru vidi priliku za promjenu u zemlji.

Konferencija okupila preko 1.100 učesnika