U nekim državama SAD trećina pumpi bez goriva

0

Nestašica goriva koja je pogodila potrošače na istočnoj obali Sjedinjenih Država polako jenjava.

Do poboljšanja snabdijevanja dolazi pošto je najveći naftovod u zemlji, “Colonial Pipeline”, u potpunosti obnovio kapacitete distribucije – nakon sajbernapada na tu kompaniju, objavio je “Glas Amerike“.

Međutim, čak i uz poboljšanje snabdijevanja najmanje trećina benzinskih pumpi bila je bez goriva u američkim državama Merilend, Virdžinija i Džordžija, objavila je kompanija “Gas Buddy” koja se, između ostalog bavi praćenjem stanja na tržištu goriva, izvijestila je agencija Reuters.

Ukupan broj pumpi na kojima u nedjelju nije bilo goriva iznosio je 12.870, što je manje od 13.450 koliko ih je bilo u subotu – i 16.000, koliko je iznosila maksimalna brojka, tokom krize u snadbevanju, izjavio je predstavnik “Gas Buddyja” Patrik de Han.

“Colonial Pipeline” je u subotu saopštio da sistemi te kompanije funkcionišu normalno, dok u nedjelju nisu bili dostupni za komentar, javio je Reuters.

Period normalizacije distribucije obilježila je masovna potražnja za gorivom građana, čiji su uzroci u američkoj javnosti tumačeni paničnom reakcijom građana, kao i porast cijena.

Potražnja za gorivom u subotu je opala za skoro 15 odsto u odnosu na period prije nedjelju dana, podaci su “Gas Buddyja”, što je koincidiralo sa prekidom nastojanja građana da prave zalihe.

Istovremeno, tokom posljednjih nedjelju dana prosječna cijena benzina na nacionalnom nivou porasla je za više od tri dolara – najviše od oktobra 2014, objavila je američka Automobilska asocijacija, piše VoA.

Američke vlasti označile su hakersku grupu “Darkside”, kao odgovornu za sajbernapad na najveći američki naftovod. Ta grupa objelodanila je da je nedavno hakovala još četiri kompanije.

U slučaju “Colonial Pipelinea” tražili su otkupninu, ali nije jasno koliko je novca zatraženo niti da li je kompanija isplatila bilo kakve novčane sume. “Bloomberg” i “New York Times” objavili su da je “Colonial Pipeline” platio otkup skoro pet miliona dolara.

Predsjednik Sjedinjenih Država Džozef Bajden ponovio je u četvrtak da ne vjeruje da je ruska vlada umiješana u sajbernapad na glavnu američku kompaniju za distribuciju naftnih derivata, ali je dodao da odgovorni za napad žive u Rusiji.

Sjedinjene Države su sredinom aprila pooštrile sankcije uvedene Ruskoj federaciji.