Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Evo gdje su najskuplji novi stanovi u RS: Ova opština prestigla Banjaluku i Trebinje, kvadrat dostigao 4.500 KM
  • Vlada FBiH o krizi u RMU Zenica: Životi rudara su prioritet, sredstva za plate su osigurana
  • Kraj jedne ere: Japanski vlasnik gasi proizvodnju firme koja je bila simbol jugoslovenske industrije
  • Poreska uprava RS u periodu januar-juli ove godine prikupila 258 miliona KM više prihoda
  • Macura gradi regionalnu finansijsku imperiju: Osim Addika, kupio još jednu banku i osiguranje
  • m:tel NetBiz donosi veće brzine za još uspješnije poslovanje
  • Na Majevici niče moderan turistički kompleks, investitor će uložiti najmanje pet miliona KM
  • Velika promjena u poslovanju Pretisa: Domaća prodaja eksplodirala, izvoz usporio
  • Gradiška planira kapitalni projekat za grad, održan uvodni sastanak
  • Nijemci izdvojili 4 grada u BiH i poručili svojim firmama: Ovdje tražite poslovne partnere
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»U jeku krize otvorili novu fabriku
Kompanije

U jeku krize otvorili novu fabriku

BiznisInfoBy BiznisInfo15/08/2020Updated:15/08/2020Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

U vremenu gobalne svjetske ekonomske krize uzrokovane pandemijom koronavirusa, danas je u Turbetu kod Travnika otvorena nova fabrika firme E&M –BHPal, čime su  prošireni proizvodni kapaciteti  i stvorena i nova radna mjesta.

Firma E&M–BHPal nastala je 2007. godine, kada je pokrenuta proizvodnja ambalaže od drveta, prvenstveno od drvenih paleta. Danas se svi proizvodi, kako ističe vlasnik firme Emir Pajić, prave od drveta koje je zastupljeno na našem području. Proizvodni pogoni se prostiru na 5.000 m2,, a dnevni kapaciet proizvodnje paleta iznosi 500 komada, sa planiranim povećanjem na 700 komada.

– Trinaest godina,  vrijedno i marljivo se stvarala i gradila firma, a danas je ona zapravo kuća, dom. Dom, pod čijem okriljem se prehranjuje preko 20 porodica. Početak je uvijek težak, ali sloga, godine upornog rada, odricanja i zajednički ciljevi, sasvim sigurno rezultiraju uspješnim ishodom. Vjerovali smo da će se jednog dana sav uloženi trud isplatiti i da ćemo pronaći način da doprinosimo društvu u kojem živimo – kazao je Pajić.

Kako ističe Pajić, cijela porodica doprinosi u radu firme, a u prilog tome govori i to da najmlađi član porodice, Irfan koji ima samo 12 godina, koji umjesto da vrijeme provodi u igri sa prijateljima, ipak samostalno  obavlja brojne zadatke, te ga nije nimalo neobično vidjeti da vozi villjuškar i slaže palete.

U novije vrijeme, firma se bavi otkupom i servisom korištenih paleta,kao i proizvodnjom vrtnog namještaja od paleta. Pored domaćeg tržišta, posebno su ponosni na izvoz i plasman proizvoda na inostrano tržište: Njemačku, Austriju i Italiju, te u zemlje regiona.

Ekološka svijest, u smislu odgovornog odnosa prema šumi i otpadu, od posebnog su značaja u poslovananju ove firme, a u narednom periodu kako najavljuju planiraju i uvođenje korištenja solarne energije za toplinsko tretiranje gotovih proizvoda, kao i automatizaciju procesa proizvodnje paleta, u korist podizanja efikasnosti i kvalitete.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Nove pogone, otvorenim je proglasio premijer Vlade Srednjobosanskog kantona Tahir Lendo koji je istaknuo da je ovo značajna popuna novih radnih mjesta,  u vremenu kada je od samog početka ekonomske krize do danas oko 1.800 radnika na području Srednjobosanskog kantona ostalo bez posla.

– Firme na području SBK su uglavnom izvozno orijentirane prema Zapadu, ali firma E&M BHPal  je pokazatelj da se može i na domaćem tržištu iznaći novo rješenje. Ovo je jedan značajan moderan pogon na ovom području – kazao je Lendo.

Pored poslovnih partnera, svečanom otvorenju novog pogona firme prisustvovali su i predstavnici različitih nivoa vlasti sa područja Srednjobosanskog kantona, ali i FBiH, a prisutnima se obratio i predsjednik Privredne komore FBIH Mirsad Jašarspahić, istaknuvši da  država, ne stoji  na političarima, već  na ovakvim ljudima, te da ovakve firme treba podržati.

– U jeku korone i negativnih utjecaja na BiH, Pajić pokreće proizvodnju, zapošljava i pokazuje svima i politici i koroni da nastavlja s radom. Međutim državne institucije koje treba da ih zaštite, naprave neku proceduru, uredbu sa zakonskom snagom oko ogračenja uvoza, to ne rade, te se  nažalost neke olašice za izvozike jako sporo dešavaju – kazao je na kraju Jašarspahić.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
E&M–BHPal Emir Pajić
NAJNOVIJE

Evo gdje su najskuplji novi stanovi u RS: Ova opština prestigla Banjaluku i Trebinje, kvadrat dostigao 4.500 KM

10/08/2026

Vlada FBiH o krizi u RMU Zenica: Životi rudara su prioritet, sredstva za plate su osigurana

10/08/2026

Kraj jedne ere: Japanski vlasnik gasi proizvodnju firme koja je bila simbol jugoslovenske industrije

10/08/2026

Poreska uprava RS u periodu januar-juli ove godine prikupila 258 miliona KM više prihoda

10/08/2026
Tagovi
BingoIzvozzapošljavanjebiznis vijestiNaftaBanketurizamVolkswagenBLSEtop pričeVlada FBiHinvesticijeNjemačkaHrvatskaSASEautomobili
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Loading Comments...