Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Megaprojekt od 50 milijardi eura uz samu granicu BiH: Evo gdje će biti smješten Pantheon
  • Samsung najavljuje početak pretprodaje TV uređaja nove generacije za 2026. uz premium sliku i soundbar na poklon
  • Prvi maj u Neumu najavio početak turističke sezone
  • Turska obara rekorde: 9,2 miliona turista i milijarde prihoda tokom prvog kvartala 2026.
  • Republika Srpska prodaje odmaralište na hrvatskom biseru Jadrana
  • Tri velika trgovinska lanca spremaju ulazak u Srbiju: Stiže velika konkurencija
  • Zapuštena lokacija u Tuzli dobija novi život: Niče velika poslovna zona
  • Šok na tržištu: Veliki proizvođač u aprilu nije izvezao ni kap nafte, prvi put od 1991.
  • Svijetli primjer bh. privrede: U ovu firmu se vraćaju radnici iz Njemačke i Slovenije
  • Egipat objavio novo otkriće plina u delti Nila
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Investicije»U Evropi prvi put više struje iz vjetra nego iz gasa
Investicije

U Evropi prvi put više struje iz vjetra nego iz gasa

BiznisInfoBy BiznisInfo09/02/2024Updated:09/02/2024Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Ilustracija

Proizvodnja struje iz energije vjetra u 2023. je prvi put premašila proizvodnju iz gasnih elektrana u Evropi doprinoseći smanjenju emisije ugljenika, pokazuju novi podaci nezavisnog instututa Ember.

EU povećava proizvodnju iz obnovljivih izvora u sklopu napora da odvikne blok od ruskog goriva i pomogne ispunjavanje klimatskog cilja – neto nulte emisije CO2 do 2050.

Proizvodnja struje iz fosilnog goriva pala je u 2023. za rekordnih 19 posto u odnosu na 2022. pri čemu je proizvodnja iz elektrana na gas smanjena za 15 procenata a iz uglja za 26 posto, prenosi Reuters podatke iz izvještaja Embera, prenosi agencija Beta.

Istovremeno je proizvodnja iz vjetra porasla za 13 posto i pokrivala je 18 posto u evropskom miksu.

– Evropa je na putu postepenog izbacivanja uglja i sada imamo četiri uzastopne godine pada proizvodnje struje iz gasa i vjerujemo da će se to nastaviti – rekao je za Reuters Emberov lider Dejv Džons.

Izvještaj je pokazao da su pad proizvodnje struje iz fosilnog goriva i povećanje iz obnovljivih i nuklearne energije za rezult imali smanjenje emisije ugljenika u energetskom sektoru za 19 posto.

Podaci pokazuju da je iz gasa proizvedeno gotovo 17 posto struje u EU u 2023. a iz uglja nešto više od 12 posto.

Najveći izvor u proizvodnji struje bila je nuklearna energija, sa udjelom od gotovo 23 posto, dok je solarna energija obezbijedila devet procenata, prenio je Reuters. Ukupan udio struje iz obnovljivih izvora u 2023. bio je rekordnih 44 posto.

Podaci pokazuju i da je tražnja struje u 2023. smanjena za 3,4 posto zbog pada potrošnje u industriji i blagog vremena ali Džons očekuje rast u 2024., pošto je sve više proizvoda koji rade na struju.

– Obnovljivi izvori moraju da drže korak sa povećanjem tražnje kako bi se došlo do potrebnog smanjena emisija – rekao je prvi čovjek Embera.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Megaprojekt od 50 milijardi eura uz samu granicu BiH: Evo gdje će biti smješten Pantheon

04/05/2026

Samsung najavljuje početak pretprodaje TV uređaja nove generacije za 2026. uz premium sliku i soundbar na poklon

04/05/2026

Prvi maj u Neumu najavio početak turističke sezone

04/05/2026

Turska obara rekorde: 9,2 miliona turista i milijarde prihoda tokom prvog kvartala 2026.

04/05/2026
Tagovi
BLSEinvesticijeBingoIzvozBankeVolkswagenSASEzapošljavanjeautomobiliNjemačkaVlada FBiHHrvatskaturizambiznis vijestiNaftaBoljiposao.com
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.