U dane 30 i 31 oktobara, u nevjerovatno lijepom belgijskom gradu Gentu održana je 11. međunarodna radionica o Fiber optičkim tehnologijama u pristupnim mrežama-FOAN2023.
Nakon 10 uspješnih radionica u različitim gradovima Europe (Moskva – 2010, Budimpešta – 2011, St. Petersburg – 2012 Brno – 2015, Lisabon – 2016, Minhen – 2017, Sarajevo – 2019, Ljubljana – 2021 i Valensija – 2022), te jednom u Aziji (Almaty – 2013), učesnici radionice i ove godine nastavlja ju rad sa motom: dođi, nauči, podijeli, upoznaj i uživaj Gent (Come, Learn, Share, Meet and Enjoy Gent).
Autori prijavljenih radova dolaze iz 25 zemalja svijeta, 80% njih je iz Europe. Organizatori su ponosni na autore iz Japana, Kine, Tajvana, Malezije, Senegala i Armenije, čime se u potpunosti opravdava naziv međunarodna radionica.
Utemeljitelj i predsjednik svih dosadašnjih FOAN radionica je državljani Bosne i Hercegovine, koji živi i radi u Sarajevu, prof. dr Edvin Škaljo, predsjednik EAT sekcije inženjera, potpredsjednik Inženjerske komore FBiH koja djeluje u okviru Privredne komore FBiH.
Upravo ovaj podatak, da dr Škaljo živi i radi u Sarajevu, može i treba biti poruka mladima da se svjetski projekti mogu osnovati i uspješno voditi iz naše domovine. Dr. Škaljo je znanje stekao na bosanskohercegovačkim univerzitetima: Banja Luka, Sarajevo i Tuzla, a praktično iskustvo, što mu dozvoljava da stane pred desetine svjetskih autoriteta u fiber optičkim tehnologijama već 11 puta, stekao je učestvujući u intenzivnoj obnovi devastirane infrastrukture 90-ih godina.
Radionica je tehnički podržana od strane IEEE Photonics Society BENELUX i već pomenute Privredne/gospodarske komore FBiH.
Svaki rad koji je se prezentuje na FOAN2023 prošao je strogi pregled (engl. peer review) od najmanje tri člana tehničko programskog odbora, tako odabrani radovi će kao i prethodnih godina biti objavljeni u relevantnim naučnim bazama kao što je IEEE Xplore, Web of Science, Scopus i dr, nekoliko renomiranih stručnih i naučnih časopisa prati radionicu FOAN i objavljuje proširene verzije tih radova.
Ove godine od selektovanih 25 referata izdvajamo:
- demonstraciju pasivne optičke mreže na brzino od 100 Gb/s od strane Fraunhofer instituta iz Berlina koji je jedan od vodeći svjetski institut u fiber optičkim i mobilnim mrežama, budžet ovog instituta iznosi 3 milijarde eura;
- Prezentacija uticaja energetske krize na mrežne arhitekture od strane T-2 Slovenija; zatim o uticaju EU regulative u polju sajber sigurnosti od strane kompanije Aphaia, sa sjedištem u Londonu;
- u program je uključena i jedna fantastična prezentacija koja objašnjava put od teorije u fiber optičkim senzorima do industrijske primjene, od strane belgijske kompanije FBGS International:
- Na radionici se moglo čuti o trenutnim i budućim mogućostima kablovskih mreža baziranih na koaksijalnom kablu;
- zatim prezentacija projekta tajvanske istraživačke grupe o rješenjima za brze komunikacije za potrebe 5 i 6G mreže itd.
Ono što krasi FOAN radionice je druženje koje je u skladu sa našom izrekom “ko se jednom napije vode ..”, tako je i sa FOAN-om, ko jednom prisustvuje FOAN-u ostaje stalno uz nas stalno uz FOAN.