Svijet u haosu, i bh. ekonomija žestoko uzdrmana

0

Tržišta širom svijeta danas su u velikom padu zbog kombinacije kraha cijena nafte i skoka broja zabilježenih slučajeva koronavirusa koji razara svjetsku ekonomiju.

Grupa zemalja proizvođača nafte poznata kao OPEC nije uspjela postići sporazum sa svojim saveznicima oko smanjenja proizvodnje nafte nakon sastanka u Beču u petak. To je dovelo do toga da ključna članica OPEC-a, Saudijska Arabija, smanji svoje službene prodajne cijene za april i navodno se pripremi za povećanje proizvodnje.

Šokantan potez uslijedio je nakon što je saveznica OPEC-a, Rusija, odbila prijedlog grupe od 14 zemalja da od aprila do kraja godine smanji proizvodnju za 1,5 miliona barela dnevno u pokušaju da se održe cijene energije, koje su pogođene padom potražnje i izbijanjem koronavirusa.

Odluka Kremlja da ne pomogne u podizanju cijena energije ne samo da je razbila napore koalicije da smanji proizvodnju, već će vjerovatno uticati i na američke proizvođače nafte iz škriljaca.

Strahovi da će odluka pokrenuti rat cijenama između OPEC-a i Rusije, u nedjelju navečer oborili su cijene nafte za više od 25 posto.

Sve više slučajeva virusa

U međuvremenu, prema posljednjim podacima Svjetske zdravstvene organizacije, broj novih slučajeva zaraženih koronavirusom u svijetu popeo se na 109.343, a smrtno je stradalo 3.809.

U Italiji je broj smrtnih slučajeva od epidemije skočio s 233 na 366 tokom vikenda, što je porast za 57 posto, dok su potvrđeni slučajevi skočili za 25 posto na 7.375.  Slučajevi zaraze pojavili su se i u Velikoj Britaniji i Francuskoj.

Uplašeni ulagači pribjegli su tradicionalno sigurnim utočištima, poput obveznica ili zlata.

Moguća kratka recesija

Mnogi ovu situaciju upoređuju s finansijskom krizom iz 2008. godine.

Neil Shearing, glavni ekonomista kompanije “Capital Economics”, naglasio je da su ekonomisti 2008. godinu nazivali recesijom „bilansa stanja“, jer je bila pogođena ukupna potražnja.

Trenutni ekonomski šok koji proizlazi iz koronavirusa utiče na oboje: i ponudu i potražnju.

– Zatvaranje tvornica, zabrane putovanja, poremećaji u lancima snabdijevanja i zatvaranja škola predstavljaju šok na strani snadbijevanja: sposobnost ekonomije da proizvodi robu i usluge se smanjuje – rekao je Shearing.

– Također, manje dolazaka u trgovine, restorane i kina predstavlja šok potražnje, odnosno potrošnja pada. Veliki pad na berzi također dovodi do slabije potražnje smanjujući bogatstvo domaćinstava – zaključuje on.

Shearing je sugerirao da se trenutno najgori scenarij, ipak, razlikuje od 2008. godine.

– Danas je najvjerovatniji “najgori scenarij” oštra, ali vjerovatno kratka recesija, a ne depresija – zaključio je on.

BiH izložena

BiznisInfo podsjeća da je BiH također veoma izložena posljedicama krize. Neke fabrike u BiH već su obustavile proizvodnju zbog pada narudžbi iz Italije. 

Italija je zemlja iz koje BiH uvozi najviše robe, i jedno od glavnih izvoznih tržišta za našu robu. Virusom je naročito pogođen sjeverni dio Italije, koji je industrijski najrazvijeniji i gdje se odvija najveći dio proizvodnje.

Osim u proizvodnji i trgovinskoj razmjeni, kriza će se odraziti i na turističke sektor, zbog manje putovanja, i naročito manje dolazaka kineskih turista. 

Zaustavljeni su i brojni projekti koji su trebali biti realizovani sa kineskim kompanijama.