Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Stiže 33,5 miliona KM za hotel Palas: Najviša zgrada u Republici Srpskoj ulazi u novu fazu gradnje
  • Tropic Čajavec otvara vrata 10. jula: Novo mjesto kupovine koje spaja poznate vrijednosti i savremen market
  • Sutra stupa na snagu pravilnik o primjeni Zakona o PDV-u
  • Priča iz Cazina o osobi sa invaliditetom kojoj su obrazovanje i rad promijenili životni put
  • RBI povukao važan potez u borbi za Addiko: Snižava prag za preuzimanje
  • BNT-TMiH obara rekorde: Do kraja godine 600 radnika i 60 miliona KM prihoda
  • Ljeto na Jahorini: Više od 20 atrakcija, porodične pogodnosti i 50% popusta za goste iz regiona
  • Premijer Uk i ambasador Egipta razgovarali o turizmu, investicijama i direktnom letu za Kairo 
  • Njemačka pokreće plan od 34 tačke: Prosječna porodica dobit će više od 600 eura godišnje
  • Ko je Enver Šišić: Iz BiH otišao sa 20 maraka, danas vodi regionalnog diva i sprema akviziciju od milijardu eura
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Svečano otvoren Ured Hrvatske gospodarske komore u Sarajevu
Ekonomija

Svečano otvoren Ured Hrvatske gospodarske komore u Sarajevu

BiznisInfoBy BiznisInfo04/04/2018Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Značaj BiH za Hrvatsku kao jednog od njenih najvećih vanjskotrgovinskih partnera te namjera da doprinesu boljem položaju hrvatskog naroda u BiH, razlozi su zbog kojih je Vlada Republike Hrvatske odlučila otvoriti Ured Hrvatske gospodarske komore u BiH rekla je danas potpredsjednica Vlade Hrvatske i ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić.

To je izjavila nakon što je s predsjednikom Hrvatske gospodarske komore Lukom Barilovićem otvorila Ured ove komore u Ambasadi Republike Hrvatske u Sarajevu.

U obraćanju medijima pojasnila je da su se vodili sličnim primjerima drugih država, najviše Austrije i Njemačke, te tako odlučili da otvore zajednička predstavništva tamo gdje imaju zajednički interes i iznimno važna strateška tržišta.

“Privreda je jedan od zamašnjaka boljih odnosa te će, u tom smislu, otvaranje ovakvog predstavništva omogućiti veću vanjskotrgovinsku saradnju od koje će obje države profitirati”, kazala je Pejčinović Burić.

Napomenula je da Hrvatska ima zadaću, po svom Ustavu, ali i zbog toga što je jedna od potpisnica Dejtonskog sporazuma, brinuti o hrvatskom narodu izvan Hrvatske, a da će otvaranje ovog ureda u BiH to i omogućiti.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Osim toga, istakla je, na taj način Hrvatska doprinosi stabilnijoj i prosperitetnijoj BiH.

Najavila je da će već sljedeće sedmice u Generalnom konzulatu u Mostaru, na otvaranju Gospodarskog sajma u Mostaru, biti otvoren sličan ovakav ured te da je planirano otvaranje ureda i u drugim državama strateški važnim za Hrvatsku.

Rezultate otvaranja ove vrsta ureda očekuju već sljedeće godine, a ministrica je podsjetila da je u prošloj godina obim vanjskotrgovinske razmjene BiH i Hrvatske bio povećan za više od 20 posto.

“Vjerujemo da će ovaj zajednički Ured pomoći da taj rast bude veći svake godine, ne samo u području robne razmjene, već i u uslugama i turizmu”, kazala je Pejčinović Burić.

Novinarima se obratio i predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Barilović, koji je kazao da koordinirano i zajedničkim snagama, u okviru veleposlanstva, nastoje pojačati gospodarsku saradnju sa zemljama u kojima otvaraju ovakve urede.

Naglasio je da je BiH Hrvatskoj vanjskotrgovinski partner koji je uvijek među prvih pet te da je između dvije zemlje prošle godine ostvarena vanjskotrgovinska razmjena u iznosu od gotovo 2 milijarde eura.

“Naravno, BiH i Hrvatska spadaju pod jedan ekonomski prostor, prirodno su naslonjene jedna na drugu i svi ćemo težiti da ovu dobru suradnju unaprijedimo”, dodao je Barilović.

Potcrtao je da svaki razvoj zavisi o privrednom rastu te da privredna saradnja nema alternativu.

“Jačanjem poduzetništva stvaraju se preduvjeti da se u jednom prosperitetnom okruženju narod okreće ka budućnosti, a probleme iz prošlosti ostavlja po strani i iza sebe”, zaključio je.

Fena

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Stiže 33,5 miliona KM za hotel Palas: Najviša zgrada u Republici Srpskoj ulazi u novu fazu gradnje

07/07/2026

Tropic Čajavec otvara vrata 10. jula: Novo mjesto kupovine koje spaja poznate vrijednosti i savremen market

07/07/2026

Sutra stupa na snagu pravilnik o primjeni Zakona o PDV-u

07/07/2026

Priča iz Cazina o osobi sa invaliditetom kojoj su obrazovanje i rad promijenili životni put

07/07/2026
Tagovi
automobiliNjemačkaBankeSASEBingoHrvatskaBLSEzapošljavanjeIzvoztop pričeinvesticijeNaftaturizambiznis vijestiVlada FBiHVolkswagen
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Loading Comments...