Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Slovenci ciljaju bh. firmu: Počinje preuzimanje vrijedno milione maraka
  • Ugašena Visoka peć, obustavljena proizvodnja čelika u Zenici
  • Vlada FBiH: Rekordnih 190 miliona KM poticaja poljoprivredi
  • Crna Gora pokreće Dijalog o ulaganjima u energetiku
  • Veliki uspjeh za BiH: Kompanija iz Sarajeva dobitnik nagrade za inovaciju godine na Adria Future Summitu 2026
  • Samsung najavljuje globalnu saradnju za Galaxy S26 Ultra povodom premijere filma Đavo nosi Pradu 2 u kinima
  • MF grupacija na DDays 2026: Tehnologija mora približiti finsansije ljudima, a ne udaljiti ih
  • Općina Ilidža jača privredu i zapošljavanje: Podrška za 21 poslodavca i nova radna mjesta
  • „Tri priče, tri pjesme“ Aquarius Group u finalu BalCannes festivala
  • Sud presudio: Milioni KM Energoinvestu zbog neregulisanih tarifa
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Stopa rasta prihoda od indirektnih poreza za ovu godinu 2,1 posto

Stopa rasta prihoda od indirektnih poreza za ovu godinu 2,1 posto

0
By BiznisInfo on 21/05/2021 Ekonomija

Projektovana stopa rasta prihoda od indirektnih poreza za ovu godinu iznosi 2,1 posto, navodi se u biltenu Odjeljenja za makroekonomsku analizu Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.

U ovom odjeljenju kažu da se prilikom izrade projekcija prihoda za ovu godinu ne može osloniti na sezonsku šemu naplate prihoda, jer je ona izašla iz svih ranijih okvira zbog efekata virusa korona u prethodnoj i ovoj godini.

Oporavak domaće ekonomije se očekuje u drugoj polovini godine sa očekivanim realnim rastom bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 2,3 posto u odnosu na prošlu godinu.

Takođe se očekuje da bi, usljed poboljšanja privredne aktivnosti u zemljama koje su glavni trgovinski partneri BiH i jačanja izvozne tražnje, BiH na kraju godine mogla ostvariti realni rast ukupnog izvoza od 4,7 posto, dok je očekivani realni rast uvoza projektovan na tri posto.

Projektovana stopa rasta prihoda od indirektnih poreza za narednu godinu je 3,4 posto, dok su projektovane stope rasta za 2023. godinu 3,5 posto, a za 2024. godinu 4,4 posto.

Imajući u vidu ogromne nepoznanice u trenutku izrade projekcija o jačini i trajanju šoka uzrokovanog pandemijom virusa korona, postoje značajni rizici za ostvarenje projekcija prihoda od indirektnih poreza, pri čemu preovladavaju rizici lošijeg ishoda, navodi se u biltenu.

U biltenu se naglašava da, osim preduslova poboljšanja u spoljnom okruženju, veoma bitan uslov za oporavak ekonomskog rasta u zemlji tokom srednjoročnog perioda predstavlja i institucionalni kapacitet u sprovođenju strukturalnih reformi.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Slovenci ciljaju bh. firmu: Počinje preuzimanje vrijedno milione maraka

23/04/2026

Ugašena Visoka peć, obustavljena proizvodnja čelika u Zenici

23/04/2026

Vlada FBiH: Rekordnih 190 miliona KM poticaja poljoprivredi

23/04/2026

Crna Gora pokreće Dijalog o ulaganjima u energetiku

23/04/2026
Tagovi
biznis vijestiturizamNaftainvesticijeBankeBoljiposao.comVolkswagenVlada FBiHNjemačkaIzvozzapošljavanjeSASEautomobiliBLSEHrvatskaBingo
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.