Talas ogromnog poskupljenja goriva u narednim danima stiže i u našu zemlju. U susjednoj Hrvatskoj danas je objavljeno da će rezervoar od 50 litara dizela koštati oko 100 eura.
Ni nama se na piše dobro, piše Raport.
Milenko Bošković, predsjednik Udruženja naftaša Federacije BiH za Raport kaže da je nabavna cijena već porasla.
“Nabavna cijena je skočila od 15 do 25 feninga. Onom brzinom kojom trgovci budu nabavljali i punili svoje zalihe tako će se povećati i cijena. A ti svi efekti su efekti berze bez ovoga što će proizvesti eventualni embargo na rusku sirovu naftu. To je izglasano tek prije nekoliko dana. A mi imamo rast cijene negdje od polovine prošlog mjeseca”, navodi Bošković.
Koliko će cijena iznositi, Bošković kaže da je to još uvijek teško procijeniti.
“Neću to da gatam, ali svi su dužni da onako kako nabavljaju stavljaju nove cijene. Na ono kako nabavljaju mogu 25 feninga maksimalno staviti dodatno. Sve ovisi od velikog broja pumpi, konkurencije, boljeg položaja pumpe, u zavisnosti je li firma bolja ili lošija, uglavnom sva konkurencija će se zbiti u tih 25 feninga”, ističe Bošković.
A šta nam onda slijedi kada embargo na rusku naftu počne djelovati?
“Neizvjesnost u snabdijevanju. Mi smo i do sada otežano nabavljali. Zemlje okruženja prvo za sebe nabave, a nama ako šta ostane. Federacija ima zalihe za nekoliko dana, znam taj terminal. Tu je oko 7 miliona litara, a u Federaciji se u prosjeku troši oko 2,1 milion litara. Dakle, imamo zalihe za tri i po dana i to ako je taj terminal pun, a nije”, upozorava Bošković.
Ističe kako je BiH jedina zemlja u regionu u Evropi koja se nije odrekla niti jednog feninga od nameta koje uzima kroz cijenu goriva.
“Na cijenu 2,2 PDV iznosi oko 30 feninga, na cijenu od 3,2 KM je to 48 feninga. Samo po prihodi od PDV-a po litru su veći od 17-18 feninga. Obični mali potrošači i gospodarstvenici plaćaju cijenu svih zbivanja bez ikakvog razumijevanja. U Srbiji su produžili suspenziju akcija, Hrvatska isto tako.
Mi kupujemo naftu sa istog mjesta, a imamo različitu poreznu politiku. Oni imaju plaću par tisuća eura, a mi 700 KM. Kada kompariramo prosječnnu plaću i cijenu goriva to je tako. I mi smo kao dobri?”, zaključio je Bošković.