Ećo za BiznisInfo: Šta će biti s radnicima?

0

Bh. privrednici su u blokadi, zaustavljena je proizvodnja. Šta će biti sa radnim mjestima, pitanje je na koje niko nema odgovor.

Privreda već dugo trpi posljedice koronavirusa o kojima se u Bosni i Hercegovini počelo intenzivno pričati tek kada se na udaru našlo i zdravlje ljudi. U proizvodnom sektoru, veliki broj kompanija obustavio je proizvodnju još prošlog mjeseca, zbog nemogućnosti nabavke repromaterijala i smanjenja narudžbi.

– Dosta proizvodnih firmi već mjesec dana ne radi. Mi već dugo trpimo zbog situacije u Italiji i Njemačkoj, imamo probleme sa nabavkom repromaterijala, zaustavlja se proizvodnja… Mi smo još prije mejsec dana ukazivali na to da će doći do problema, ali nas niko nije čuo, o tome do sada niko nije govorio – kaže za BiznisInfo Suad Ećo, direktor Ećo Company i član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca BiH.

Šta sa radnicima

Nakon što im je zaustavljena proizvodnja i opao obim posla, poslodavci su sada suočeni i sa ključnim pitanjem na koje trenutno niko nema odgovor: šta će biti sa radnicima?

U narednom periodu, ne donesu li vlasti programe podrške poput onih kakve su već donijele susjedne i evropske zemlje, poslodavci će morati sami rješavati njihov status.

Kako – ne znaju, jer su mjere poput kolektivnih i plaćenh godišnjih odmora već iskoristili, a to je iscrpilo naročito mala i srednja preduzeća.

Ključno pitanje

– Juče smo imali sjednicu Udruženja poslodavaca FBiH i svi su pitali isto: Šta ćemo sa radnicima? Pred nama je blokada od minimalno 15, 20 dana. Ako ih pošaljemo na godišnji odmor, šta nakon tih 15 dana? – pita se Ećo dodajući kako su mjere koje su dosad predložene apsolutno nedovoljne.

Suad Ećo

Kada je u pitanju zdravstveni aspekt virusa, prate se mjere koje se poduzimaju u inostranstvu. Zašto se isti princip ne primijeni i kada su u pitanju mjere zaštite ekonomije, pita se Ećo.

– Hoćemo li podijeliti otkaze radnicima? Onda će država morati preuzeti taj teret na sebe. Ili će država preuzeti neke mjere da se radnici zadrže ipak zadrže? Je li to obezbjeđivanje minimalne plate ili mjere kakve su donijele Danska, Hrvatska i ostali… Država daje 70 posto plate, poslodavci 30 posto… ili država daje 60 posto, poslodavac 10 posto a za preostalih 30 posto se umanjuje plata radnicima… Kako god bilo, mi očekujemo da se država uključi jer poslodavci sami ne mogu podnijeti ovaj trošak u trenucima kada je proizvodnja obustavljena i nema prihoda… – kaže nam Ećo.

Ugrožene desetine hiljada radnih mjesta

Napominje kako mjere moraju biti donesene brzo, jer poslodavci ne mogu čekati najeve poput one za EBRD-ov fond za pomoć koji će biti oformljen u junu.

Prema podacima Udruženja poslodavaca FBiH, ukoliko se ne donesu adekvatne mjere, bez posla bi moglo ostati više desetina hiljada radnika u Bosni i Hercegovini.

Prepolovljena proizvodnja

I u Ećo Company proizvodnja je prepolovljena. Od ponedjeljka će radnici na petnaestodnevni kolektivni godišnji odmor. No šta nakon toga?