Srbija dobila prvu digitalnu valutu, NBS nije dala odobrenje

0

Srbija je dobila svoju domaću digitalnu valutu. Vladimir Pavićević, broker i magistar ekonomskih nauka iz Jagodine, izdavalac je digitalne valute Lazar koja je vezana za dinar, sa kursom 1 DVL = 0,0001 dinar.

On je oglasio je inicijalnu ponudu za kupovinu ove digitalne valute po osnovu prethodnog upisa. U pitanju je emisija 7.700.000.000 pojedinačnih jedinica DVL, a ukupna emisiona vrijednost DVL iznosi 7.700.000 dinara (65.254 eura).

Kako je navedeno na sajtu digitalne valute Lazar, ona će se nuditi na prodaju putem oglasa u štampanim i elektronskim medijima, u količini koja je umanjena od ukupne količine digitalne valute “Lazar”. Riječ je o, objašnjava izdavalac, nadoknadi usluga sticaocima digitalne imovine licima koja “rudare” ovu digitalnu imovinu po osnovu Zakona o digitalnoj imovini.

Od ukupnog broja izdatih jedinica digitalne valute – “Lazar”, odnosno od 7.700.000.000 jedinica, za proces tzv. “rudarenja” je predviđeno izdvajanje i prenos na sticaoce u količini do 2.200.000.000 “Lazara”.

Izdavalac navodi i da će u cilju širenja tražnje za DVL, do 2.500.000.000 jedinica ove valute pripisati novim korisnicima DVL bez naknade, tzv. “Lazareva česma”.

Za slobodan upis i prodaju po osnovu upisa izdavalac je izdvojio 3.000.000.000 jedinica DVL, po povlašćenoj, emisionoj cijeni od 0,001 dinar za jedan DVL. Minimalni iznos za prijavu kupovine određuje se u iznosu od 10.000 dinara i maksimalnom iznosu od 100.000 dinara.

Kako je navedeno u tekstu oglasa, upis zainteresovanih investitora za kupovinu DVL vrši se do 14. jula 2021. godine, prijavom na mejl adresu izdavača. Izdavalac se obavezuje da investitorima u DVL otvori tzv. “digitalni novčanik”.

Međutim, regujući na ovu vijest eKapije, Narodna banka Srbije izdala je saopštenje u kojem navodi da nije izdala nijedno odobrenje za bijeli papir koji se objavljuje pri izdavanju virtuelnih valuta kao vrste digitalne imovine, kao i da Narodnoj banci Srbije “do danas nije podnijet nijedan zahtjev za davanje takvog odobrenja”.

– Narodna banka Srbije ukazuje na to da je oglašavanje inicijalne ponude virtuelnih valuta i druge digitalne imovine koja se izdaje u Republici Srbiji dozvoljeno samo u skladu sa odredbama Zakona o digitalnoj imovini, a da nijedan oblik digitalne imovine u ovom trenutku ne ispunjava uslove za to oglašavanje. Posebno se skreće pažnja građanima da ne ulažu sredstva u digitalnu imovinu koja ne ispunjava zakonom propisane uslove i da postoji značajan rizik da će pri tom ulaganju izgubiti cjelokupna uložena sredstva – stoji u saopštenju Centralne banke.