SOZ UNITAS na temu: Generacijski izazov – problem odlaska mladih iz BiH!

0

Tema je vrlo aktualna, tiče se svih nas, a posebno naših najmlađih sugrađana, pa nam je zadovoljstvo da joj možemo pristupiti upravo iz perspektive i pozicije studenata i đaka. Iskoristit ćemo priliku da vidimo kako naši mladi gledaju na ovu društvenu pojavu i kako oni zapravo vide moguća rješenja.

Naša sagovornica na pomenutu temu je Amra Trako Jugović, HR menadžerica bosanskohercegovačkog studentsko-omladinskog brenda “Soz Unitas”,  koju smo zatekli u procesu realizacije jednog od njihovih zajedničkih projekata, o čemu će svakako biti riječi u nastavku.

Za početak, možete li napraviti osvrt na temu odlaska mladih iz BiH, iz perspektive Vaše studentsko-omladinske zadruge, koju zapravo i čine najmlađi sugrađani, studenti i đaci?

Hvala Vam na pitanju i prilici da razgovaramo o ovoj vrlo važnoj temi za mlade.

Svjedoci smo da mladi često napuštaju zemlju i to iz različitih razloga. Pored toga što svjedočimo odlasku mladih po završetku formalnog obrazovanja, sve više svjedočimo i odlasku mladih u samom procesu školovanja i studiranja. Statistički podaci su neumoljivi a trenutno nam kao što svi možemo vidjeti ne idu u prilog. Nedostatak ekonomskih prilika,  nedostatak perspektive, politička nestabilnost i želja za boljim obrazovanjem često su faktori koji ih motiviraju da traže bolje prilike u drugim zemljama.

Amra Trako Jugović, HR menadžerica “Soz Unitas”

Također, potreba za novim iskustvima i globalnom povezanošću igra važnu ulogu u ovom fenomenu, ali činjenica da se vrlo mali procenat mladih nakon usavršavanja i edukacije iz inostranstva uopće odluči vratiti nazad u BiH, govori u prilog činjenici da su socio-ekonomski faktori i tradicionalno nestabilne prilike u zemlji ipak dominantni razlog odlaska mladih.

S tim u vezi, smatram da trebamo osvijestiti važnost rada na otvaranju novih perspektiva u smislu pronalaska adekvatnih rješenja. Društvo redovnih studenta i đaka, studentsko-omladinska zadruga SOZ UNITAS Sarajevo, imajući u vidu upravo ovaj hronični problem, koristeći se svim dostupnim legalističkim alatima konstantno radi na unapređenju položaja mladih u oblasti rada i pružanju šanse za rad tokom studiranja i školovanja. U tome smo pronašli ključ koji otvara vrata šanse mladima, šanse putem koje svjedičimo da možemo sami mijenjati stvari iz korijena, a sve u korist mladog čovjeka i društva u kompletu.

Možete li sublimirati najvažnije benefite koje mladi imaju u okviru realizacije vaših zajedničkih aktivnosti u Soz Unitasu?

Sigurno ću dosta toga propustiti da spomenem, ali na našem, ni malo lakom putu, između ostalog:

– Kreiramo različite projekte na usluzi mladima:
Realiziranje ovakvih projekata u praksi kroz saradnju sa kompanijama omogućava studentima/školarcima stjecanje stvarnog iskustva i primjenu teorijskih znanja u praksi.

– Sarađujemo sa privredom:
Radimo na afirmiranju saradnje između studentsko-omladinskih zadruga i raznih grana privrede kako bi se osiguralo da se mladi kroz ovaj format neformalnog obrazovanja prilagode potrebama tržišta rada.

– Nudimo mentorstvo i savjetovanje:
Pružamo podršku mladima kroz mentorske programe i savjetovanje kako bi im se olakšao prijelaz sa obrazovanja na rad.

– Razvijamo nove vještine:
Integriramo programe koji potiču razvoj mekih vještina poput komunikacije, timskog rada i rješavanja problema u okviru radnih zaduženja.

– Dajemo podršku samozapošljavanju:
Pružamo potporu mladima koji žele pokrenuti vlastiti posao putem programa pomoći kod izrade studije izvodivosti uz poseban akcenat na analize poslovnih rizika.

– Nudimo pristup internacionalnom Iskustvu:
Potićemo mogućnosti za međunarodnu saradnju kako bi mladi stekli globalnu perspektivu ali ipak osnaženi i motivirani novim iskustvima ostali u BiH.

– Osiguravamo fleksibilnost u radu:
Osiguravamo fleksibilne radne aranžmane kako bismo mladima omogućili ravnotežu između poslovnih i obrazovnih obaveza.

– Potenciramo zadružnu solidarnost:
Pružamo apsolutnu podršku kolegicama i kolegama bez jednog ili oba roditelja, sa invaliditetom ili prema socio-ekonomskom kartonu.

– Ažuriramo tokove informacija:
Redovno informiramo mlade o trendovima na tržištu rada i potrebama određenih industrija.

– Borimo se za implementaciju bolje zaštite mladih radnika:
Zauzimamo čvrstu poziciju u borbi za implementaciju uslova u kojima se štite prava mladih radnika, uključujući pravedne uslove rada, radno vrijeme i socijalna prava.

Naime, kolektiv našeg društva je stava da upravo ove mjere mogu doprinijeti stvaranju okruženja u kojem mladi lakše prelaze iz obrazovanja u rad, te im pružiti prilike za razvoj vještina i iskustava potrebnih na tržištu rada.

Na ovaj način naše društvo redovnih studenata i đaka daje snažan otklon i doprinos odbrani od sve izraženije pojave odlaska mladih iz BiH.

Zatim:
– Pratimo trendove inovacija:
Podržavamo inovacije i tehnološki napredak kako bi se mladi prilagodili radnim mjestima u sektorima budućnosti.

– Nudimo socijalnu podršku:
Pružamo socijalne programe i podršku koji će pomoći mladima u izazovnim životnim fazama.

– Aktivno uključujemo mlade u sve aspskte realizacije naših programskih ciljeva:
Zahvaljujući ravnopravnom članstvu u skupštini društva, direktno uključujemo mlade u procese donošenja odluka i dajemo prostor njihovim idejama i perspektivama.

– Popravljamo kvalitet životnog standarda:
Radimo na poboljšanju kvalitete života studenata i đaka kroz osiguravanje što je moguće optamilnijih uslova rada kao i pristojnih zarada prilikom radnog angažmana.

– Promičemo kulturnu i društvenu raznolikosti: Stvaramo inkluzivno društvo koje cijeni različitosti i potiče međusobno razumijevanje..

Dakle, stava smo da sveobuhvatan pristup koji uključuje ove faktore može doprinijeti stvaranju okoline u kojoj mladi vide perspektivu i motivaciju da ostanu u svojoj zemlji.

Da sve to nije na nivou teorije potvrđuje činjenica da upravo imamo priliku da vidimo studente i omladince kako su vrlo posvećeno uključeni u neku radnu akciju, o čemu se zapravo radi?

Tako je. Riječ je o realizaciji jedne u nizu naših poslovnih aktivnosti, a u konkretnom slučaju to su poslovi inventure koje obavljamo za naše poslovne partnere širom BiH. U pitanju je Soz Unitas tim Ilidža, sastavljen  od vrlo perspektivnih omladinaca koje ste u odličnoj drugarsko-radnoj atmosferi upravo zatekli na poslovima inventure u West-Gate-u Ilidža.

This slideshow requires JavaScript.

Ove poslove organizira i njima rukovodi Soz Unitas.

Koristim priliku da se sa ovog mjesta u svoje ime, u ime našeg kolektiva i svih mladih, članova skupštine našeg društva, zahvalim svim poslovnim partnerima i sugrađanima na činjenici da je naš rad prepoznat od strane šire društvene zajednice i da upravo iz te podrške mladi crpe dodatnu snagu i entuzijazam za unapređenje studentsko-omladinskog zadrugarstva.

Neka poruka za kraj?

Za kraj, da bismo zadržali mlade u zemlji, ključno je između ostalog raditi na stvaranju povoljnijeg okruženja koje će podržavati njihovu profesionalnu i ličnu afirmaciju na čemu Soz Unitas istrajava kroz implementaciju naših zajedničkih programskih ciljeva.