Semberski poljoprivrednici najavljuju proteste, proizvodnja dotakla dno

0

Ratari Semberije su nezadovoljni. Pred nadležne su stavili ultimatum – hitan dogovor, isplata zaostalih dugovanja, povećanje podsticaja ili protesti i kolektivna tužba.

Vremenske neprilike uništile usjeve, afrička kuga destekovala stočni fond, mizerne otkupne cijene žita, skok cijena repromaterijala na početku jesenje sjetve. Ogorčeni ratari, poručuju – idemo u proteste ukoliko nadležni hitno ne reaguju.

– Nije zgodna situacija i mislim da će doći do velikih protesta, a protesti su i u okruženju u Srbiji, Hrvatskoj. Ovdje kod nas ‘dlaka fali’ da se upali varnica i ljudi izlaze na ulice – izjavio je Savo Bakajlić, predsjednik Asocijacije poljoprivrednih udruženja BiH, izvijestila je Federalna TV.

Sa 12.000 poljoprivrednih proizvođača taj broj je pao na manje od 4.000. Atari su zarasli u korov. Sjetva sve skuplja, a žetva ispod svake cijene.

– Prošle godine sam imao 400 dunuma pšenice i dobio sam 130.000 KM, a ove sam isto imao 400 dunuma pšenice i dobio sam 36.000 KM. To je enormna razlika i kako da opstanemo? – pita poljoprivredni proizvođač Goran Spasojević.

Zbog svega navedenog, ratari traže od resornog entitetskog ministarstva da se količina regresiranog goriva sa 100 litara poveća na 150, kao i da podsticaj po hektaru zasijane pšenice sa sadašnjih 500 bude povećan na 800 KM. Traže i isplatu zaostalih dugovanja.

– Ministarstvo poljoprivrede do današnjeg dana duguje sredstva za afričku kugu svinja, duguje za krave koje su prebrojane, a valjda su ih do sad prebrojali, broje čitave godine. Duguju nam za kapitalne investicije, duguju premije za mlijeko, duguju za tovnu junad. Mnogo se duguje – ističe Bakajlić.

Održavanje stočnog fonda je neizdrživo. Proizvodnja mlijeka je u padu, kao i otkupna cijena, tvrde ratari.

– Vidimo da rastu cijene nafte, đubriva, sjemena, a mlijeko je takvo kakvo jeste i nisu nam isplaćene premije za krave. Premija od 25 feninga je najmanja od svih – ističe proizvođač mlijeka Radenko Arsenović.

Otkupna cijena mlijeka iznosi od 60 do 85 feninga, navode, dok u trgovinama litar mlijeka košta i do tri marke. Protesti su sve izvjesniji, a najavljuju i kolektivne tužbe protiv nadležnih.