Saudijska Arabija i UAE čuvaju naftu za slučaj ozbiljne krize na zimu

0

Vodeće članice Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE), spremne su “značajno povećati” proizvodnju nafte ako se svijet ove zime suoči s ozbiljnom krizom, rekli su upućeni izvori.

OPEC+ u srijedu je odlučio povećati proizvodnju nafte za samo 100.000 barela dnevno (bpd), a kao razlog navedeni su smanjenih proizvodni kapaciteti skupine.

Izjava se odnosila na “vrlo ograničenu dostupnost” rezervnih kapaciteta, što znači da se ti kapaciteti drže u rezervi u slučaju “ozbiljnih poremećaja opskrbe”.

Na prvi pogled čini se da vodeća izvoznica OPEC-a Saudijska Arabija nema gotovo nikakvog prostora za povećanje proizvodnje, kao što je prošlog mjeseca rekao francuski predsjednik Emmanuel Macron u razgovoru s američkim predsjednikom Joeom Bidenom.

Tri izvora, koja su zatražila anonimnost zbog osjetljivosti teme, rekla su da bi Saudijska Arabija i UAE mogle proizvoditi “znatno više”, ali da će to učiniti samo ako se opskrbna kriza pogorša.

“Budući da možda ove zime neće biti plina u Europi, uz potencijalno ograničenje cijene ruske prodaje nafte u novoj godini, ne možemo trenutačno bacati svaki barel na tržište”, rekao je jedan od izvora.

Izvori nisu naveli količinu potencijalnog povećanje, ali su rekli da Saudijska Arabija, UAE i neke druge članice OPEC-a posjeduju oko dva do 2,7 milijuna bpd slobodnih proizvodnih kapaciteta.

“Jedini trenutak kada ćemo moći dokazati da imamo više slobodnih kapaciteta je u slučaju dugotrajne krize”, rekao je izvor, dodajući da će to biti trenutak kada će članice OPEC-a povećati proizvodnju.

To bi moglo biti već ove zime, rekli su izvori, budući da politički i gospodarski sukob između Rusije, članice OPEC+, i Zapada oko invazije Moskve na Ukrajinu ne pokazuje znake posustajanja.

Rat u Ukrajini koji je započeo u veljači potaknuo je rekordni rast cijena plina u Europi te je podigao cijenu barela nafte na londonskom tržištu na najvišu razinu u 14 godina.

Kao rezultat toga, inflacija je dosegnula najvišu razinu u više desetljeća, dok su središnje banke počele naglo podizati kamatne stope.

Ipak, međunarodne cijene nafte pale su od kada su u ožujku bile na vrhuncu a podaci pokazuju da su ponovno pale nakon što je SAD objavio podatke koji ukazuju na slabu potražnju za gorivom, djelomično zbog toga što su visoke cijene smanjile potrošnju.

Analitičari smatraju da OPEC+ ne vidi logiku u dodavanju nafte na tržište koje je u padu.

“Postoje sve veći strahovi od urušavanja potražnje, ako se trenutni trend nastavi dodatni bareli bi izvršili neželjeni pritisak na cijene i, u isto vrijeme, nepotrebno iscrpili sve manje rezervne kapacitete”, rekao je analitičar PVM-a Tamas Varga.

Znak dobre volje

Nakon što je američki predsjednik Joe Biden posjetio Saudijsku Arabiju u srpnju kako bi zatražio dodatnu naftu za uravnoteživanje međunarodnih tržišta, analitičari su nagađali da će OPEC+ povećati ponudu.

Put u Saudijsku Arabiju zakazan je tek nakon što je OPEC+ početkom lipnja objavio da će povećati proizvodnju u srpnju i kolovozu. Na sastanku u srijedu raspravljalo se o rezultatima za rujan.

Većina članica OPEC-a+ borila se s ispunjavanjem proizvodnih ciljeva budući da su već iscrpile svoj proizvodni potencijal nakon godina nedovoljnog ulaganja u nove kapacitete.

U tom kontekstu, odluka od srijede o povećanju planirane proizvodnje za 100.000 bpd, što je jedno od najmanjih povećanja od 1982. kada su uvedene OPEC-ove kvote, bila je znak dobre volje, rekao je jedan od izvora.

“To je malo, ali pokazuje da je OPEC+, s obzirom na činjenicu da uključuje toliko zemalja, poput Rusije, Irana, Venezuele sa svim njihovim pritužbama, uspio postići konsenzus i krenuti naprijed”, rekao je izvor.

Nakon odluke donesene u srijedu, Bijela kuća je priopćila da će predsjednik Biden ostati usredotočen na održavanje niskih cijena goriva.

Hina