Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Sve je spremno za prvi “Toplik Gastro Fest”: Vrhunska vina, gastronomija i muzički program u prirodnom ambijentu
  • Ovako će izgledati novi grad u BiH: Na 380 hektara niču hiljade stanova, cijena od 1.000 eura po kvadratu
  • Nova dimenzija oglašavanja stigla u BiH, Lilium postao ekskluzivni nositelj franšize za Flaster: Reklamirajte se na taxi vozilima u cijeloj BiH
  • U Evropi se gradi prvi tunel za brodove: Bit će dug 1,7 kilometara i visok gotovo 50 metara
  • EU od 1. jula uvodi novu naknadu za pakete izvan Unije: Šta to znači za kupce s Temua, Sheina i AliExpressa
  • Dok se čeka odluka u BiH: Bechtel privodi kraju najsavremeniji autoput u regiji dug 112 kilometara
  • Binance lansirao američke akcije za kvalifikovane korisnike izvan SAD-a   
  • Prije pakovanja kofera, planirajte putnu apoteku: Farmaceut zna šta vam zaista treba
  • Vrtić „Olimpijada znanja 1“ sutra organizuje Dane otvorenih vrata
  • Elektron grupacija širi Retail Park u Brodu: Nova investicija na 10.000 kvadrata
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Sajam EKOBIS 2021: Elektromobilnost u BiH nije bliska budućnosti, već sadašnjica

Sajam EKOBIS 2021: Elektromobilnost u BiH nije bliska budućnosti, već sadašnjica

0
By BiznisInfo on 13/09/2021 Ekonomija

Aktivnosti i zalaganja Udruženja za elektromobilnost i Udruženja ovlaštenih zastupnika i trgovaca automobilima FBiH koja djeluju pri Privrednoj/Gospodarskoj komori FBiH, prepoznali su organizatori sajma Ekobis 2021. Privredne komore USK, te je elektromobilnost bila centralna tema ovogodišnjeg sajma ekologije, održanog u Bihaću od 9. do 12. septembra 2021.

U okviru konferencijskog dijela prisutnima je približen pojam elektromobilnosti i trendovi u svijetu, ali i izazovi i prilike na putu razvoja elektromobilnosti u Bosni i Hercegovini. 

Tokom izlaganja istaknuto je da elektromobilnost u BiH nije nadolazeći trend i bliska budućnost, već sadašnjica, ali na putu razvoja elektromobilnosti u BiH ključni izazovi su nedostatak poticaja, kao i zakonska regulativa koja ne raspoznaje pojam elektromobilnosti, i dodatno je usložnjava, naročito kad je razvoj infrastrukture u pitanju, jer je potrebno ishodovanje građevinske dozvole koja vremenski i administrativnim procedurama usporava proces.

Osim konferencijskog dijela, organizirana je i panel diskusija, te nagradna igra za prisutne u cilju promocije elektromobilnosti i razvijanja svijesti u zaštiti okoliša. Panelisti su istakli da nažalost BiH i Kosovo su jedine zemlje u regionu koje nemaju nikakvih poticaja za kupovinu električnih vozila.

Posebnu pažnju posjetilaca sajma privukla je izložba električnih vozila, koje su imali priliku uživo vidjeti i doživjeti.

U zaključku panel diskusije istaknuto je da je doprinos električnih vozila, osim u pogledu zaštite okoliša i ljudskog zdravlja nultom emisijom CO2, od značaja za BiH, jer doprinose kompletnom prosperitetu društvene zajednice, s obzirom da je struja prirodni resurs BiH, čija povećana potrošnja za posljedicu ima i niz drugih posljedičnih ekonomskih benefita, saopćeno je iz PKFBiH.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Sve je spremno za prvi “Toplik Gastro Fest”: Vrhunska vina, gastronomija i muzički program u prirodnom ambijentu

29/06/2026

Ovako će izgledati novi grad u BiH: Na 380 hektara niču hiljade stanova, cijena od 1.000 eura po kvadratu

29/06/2026

Nova dimenzija oglašavanja stigla u BiH, Lilium postao ekskluzivni nositelj franšize za Flaster: Reklamirajte se na taxi vozilima u cijeloj BiH

29/06/2026

U Evropi se gradi prvi tunel za brodove: Bit će dug 1,7 kilometara i visok gotovo 50 metara

29/06/2026
Tagovi
VolkswagenNjemačkaHrvatskaautomobiliSASEBLSEbiznis vijestiIzvozturizamBingoNaftainvesticijeVlada FBiHzapošljavanjetop pričeBanke
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.