Ruski izvoz nafte vratio se na predratni nivo

0

Ruski izvoz nafte vratio se na nivoe koji su posljednji put viđeni prije nego što je ova zemlja napala Ukrajinu, uprkos nizu zapadnih sankcija.

Izvoz sirove nafte i naftnih derivata iz Moskve porastao je u martu na najviši nivo od aprila 2020. godine, skočivši za 600.000 barela dnevno, objavila je Međunarodna agencija za energiju (IEA) u svom mjesečnom izvještaju o nafti u petak.

Povećanje je podiglo procijenjene prihode Rusije od izvoza nafte na 12,7 milijardi dolara prošlog mjeseca, piše CNN.

Ovaj prihod je i dalje manji za 43% u odnosu na godinu dana ranije, saopćila je IEA, jer je Rusija primorana prodavati naftu ograničenom broju kupaca koji mogu pregovarati o većim popustima.

Zapadne zemlje uvele su niz sankcija moskovskom izvozu energije otkako je predsjednik Vladimir Putin naredio svojim trupama da uđu u Ukrajinu u februaru prošle godine, podsjeća CNN.

Najznačajnije su zabrana uvoza ruske sirove nafte i rafinisanih naftnih derivata poput dizela u Evropsku uniju. Ali Rusija, drugi po veličini svjetski izvoznik sirove nafte, pronašla je spremne kupce u Kini i Indiji da zamijene evropske kupce.

Ipak, sankcije su značajno umanjile prihode u ruskoj kasi. Vlada je prošle sedmice saopštila da je smanjenje prihoda od energije doprinijelo budžetskom deficitu od 2,4 triliona rubalja (29 milijardi dolara) u prva tri mjeseca ove godine. Njegov ukupni prihod pao je za skoro 21 posto u poređenju sa istim periodom 2022. godine, prenio je Reuters.

Rusija se oslanja na naftni i gasni sektor za finansiranje oko 45% svog budžeta, navodi IEA u izvještaju.