Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Diskontni lanac koji posluje i u BiH najavio otvaranje preko 800 novih prodavnica
  • Dobre vijesti: Ponovo krenuo izvoz bh. oružja i municije u SAD
  • Više od 21 milion KM za cestovnu infrastrukturu u FBiH
  • Ženska Mentorska Mreža nastavlja tradiciju osnaživanja žena, zvanično počela šesta sezona mentorskog programa
  • Kako je Njemačka odbacila voz budućnosti kojim Kina sada osvaja svijet
  • Centralna banka BiH mijenja izgled novčanica: Evo šta će biti drugačije
  • Novi podaci i novi rast: Pogledajte koliko sada košta kvadrat novog stana u Sarajevu
  • Drama oko “Lex Željezare”: Vlasnici prijete tužbama teškim stotine miliona KM
  • Ministar Lakić sa predstavnicima „Krivaje“: Radnička prava ostaju prioritet
  • Samo silos i dimnjaci ostali su od industrijskog giganta koji je hranio Jugoslaviju
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Rusija udarila na njemačkog diva

Rusija udarila na njemačkog diva

0
By BiznisInfo on 14/07/2024 Kompanije
Moskva

Kompanija je napustila Rusiju nakon napada Moskve na Ukrajinu

Njemački div Volkswagen (VW) pogođen je sudskom presudom kojom mu je naloženo da plati gotovo 180 miliona eura odštete zbog kršenja ugovora s GAZ-om, svojim bivšim partnerom u Rusiji.

Njemački brend dobio je osuđujuću presudu na ruskom sudu nakon suđenja u odsutnosti, prenosi “Mina”, pozivajući se na SEEbiz.

Prema njemačkom izvještaju, Volkswagen je, kao i druge evropske marke, napustio Rusiju nedugo nakon izbijanja sukoba s Ukrajinom, ostavivši iza sebe fabrike poput one u Kalugi pune komponenti i tehnologija koje su u jednom trenutku postale dostupne svima.

Ipak, uspjeli su pronaći kupca za preuzimanje kompanije kako bi izbjegli sudbinu koja je zadesila Stellantis čije su fabrike završile u rukama kineskih ili domaćih proizvođača.

Volkswagenov izlazak iz Rusije dosad nije bio jeftin. Razumije se da je sukob uzrokovao odlazak njemačke marke, ali VW sada tuži GAZ, njihov partner na ruskoj teritoriji, koji ih je optužio za raskid saveza koji su održavali, tražeći značajan iznos novca za naknadu štete.

Bez mogućnosti iznošenja odbrane, ruski sudovi proglasili su Volkswagen krivim i stoga mu je naloženo da plati odštetu od 178,8 miliona eura. Puno manje od one iz prvostepene presude koja bi, da je slučaj prihvaćen, značila da Volkswagen mora platiti više od 300 miliona eura odštete.

– Presuda još nije pravosnažna i razlozi presude još nisu dostupni – rekao je portparol Volkswagena i dodao da će ispitati i procjeniti razloge presude.

Mnogi se pitaju mogu li Stellantis i Renault očekivati sličan scenario zbog brzog odlaska iz Rusije ili su im Rusi preuzeli proizvodne pogone, kao svojevrsnu kompenzaciju, kako bi unaprijed riješili svoje gubitke, prenosi B92.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Volkswagen
NAJNOVIJE

Diskontni lanac koji posluje i u BiH najavio otvaranje preko 800 novih prodavnica

21/05/2026

Dobre vijesti: Ponovo krenuo izvoz bh. oružja i municije u SAD

21/05/2026

Više od 21 milion KM za cestovnu infrastrukturu u FBiH

21/05/2026

Ženska Mentorska Mreža nastavlja tradiciju osnaživanja žena, zvanično počela šesta sezona mentorskog programa

21/05/2026
Tagovi
turizamautomobiliIzvozVolkswagenNaftaBankeNjemačkanamjenska industrijaBLSEbiznis vijestizapošljavanjeHrvatskaVlada FBiHinvesticijeBingoSASE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.