Rusija dnevno sagorijeva prirodnog plina u vrijednosti od procijenjenih 10 miliona dolara u blizini svoje granice s Finskom, kažu analitičari, dok prijeti da će Evropu gurnuti u zimsku energetsku krizu ograničavanjem izvoza u Njemačku i druge zemlje.
Državni plinski div Gazprom sagorijeva ili “spaljuje” oko 4,34 miliona kubnih metara plina dnevno u novom postrojenju za ukapljeni prirodni plin (LNG), prema analizi razina topline i satelitskim podacima Rystad Energyja.
To je ekvivalentno 1,6 milijardi kubnih metara na godišnjoj bazi, ili oko 0,5 posto potražnje za plinom u bloku, i vrijedi oko 10 miliona dolara dnevno na temelju prošlosedmične evropske cijene plina.
Rystadovu analizu prvi je objavio BBC u petak.
Spaljivanje u Gazpromovoj tvornici Portovaya je “ekološka katastrofa”, rekli su iz Rystada, s oko 9.000 tona ugljičnog dioksida koji se emitira svaki dan.
To je ista količina emisija koju tokom cijele godine proizvede više od 1.100 prosječnih američkih domova.
Tvornica se nalazi u blizini kompresorske stanice na početku plinovoda Sjeverni tok 1, jedne od glavnih arterija kojom se ruski plin prenosi u Evropsku uniju.
Rystad je rekao da Rusija sagorijeva plin koji bi inače bio izvezen u Evropu kroz plinovod, koji obično čini više od trećine evropskog uvoza plina, ali gdje su tokovi smanjeni na samo 20 posto normalnih nivoa.
Gazprom, ruska državna energetska firma, nije odmah odgovorila na CNN-ov zahtjev za komentar.
Sveukupno, izvoz plina u Evropu iz Rusije pao je 77 posto do sada ove godine u usporedbi s istim periodom 2021., prema Rystadu.
Ruski plin je prošle godine činio 45 posto ukupnog uvoza plina Evropske unije, pokazuju podaci Međunarodne agencije za energiju.
Unija se pokušava odviknuti od ruskog plina od invazije na Ukrajinu prije šest mjeseci. Utrkuje se da napuni svoje skladišne kapacitete, smanji potražnju i osigura alternativne izvore energije kako bi izbjegao manjak energije ove zime.
Pa zašto Rusija spaljuje dio svog dragocjenog plina? To bi mogao biti dio rutinskih operacija – ili bi moglo biti slanje poruke Evropi, piše CNN.
– Plamen koji gori je vrlo vidljiv, što možda ukazuje na to da je plin spreman i čeka da teče u Evropu ako se prijateljski politički odnosi nastave – rekao je Rystad u svojoj bilješci.