Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Predstavljen projekt “Novo Trebinje”: Grad budućnosti
  • Prelomna godina za BiH: Sprema se odluka o litiju, milijarda na stolu
  • Od 6.101 km do 30.049 km – turski autoputevi u rastu, Erdogan ponosan
  • Prekida se blokada graničnih prijelaza u BiH
  • Njujorška energija, regionalni utjecaj: Maybelline događaj koji je spojio regiju i definirao nove make-up standarde
  • Osvježite svoj dom uz FIS: Ambyenta namještaj snižen 15% tokom februara!
  • Otkrio planove: Šta Brčvak gradi u Ferhadiji i gdje još ulaže milione
  • Hoše komerc donirao Osnovnoj školi „Amer Ćenanović“ vrijednu opremu
  • Sprema se mega projekat u Crnoj Gori: Budva dobija obilaznicu
  • Kraljević: Stari i tradicionalni zanati oslobođeni fiskalizacije
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Biznis cafe»Racije u call centrima u BiH: Razbijena mreža koja je prevarila hiljade ljudi

Racije u call centrima u BiH: Razbijena mreža koja je prevarila hiljade ljudi

0
By BiznisInfo on 02/05/2024 Biznis cafe

U akciji “Pandora”, koju je podržao Europol, krajem aprila je uhapšena 21 osoba nakon racije u 12 call centara u Njemačkoj, Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu i Libanu, koji su istragama označeni kao izvor prevare velikog broja osoba.

Federalna uprava policije je učestvovala u toj međunarodnoj akciji koja je započela 18. aprila.

– U ovoj akciji je razotkrivena kriminalna mreža odgovorna za prevare hiljada ljudi korištenjem različitih metoda. U velikoj akciji koju je predvodila Njemačka kriminalistička policija (BKA), a koordinisao Europol privedena je 21 osoba, a razotkriveni su različiti načini kako su putem hiljada poziva varani građani: od lažnih policijskih poziva, uvjerljivih investicijskih prevara, pa čak i ljubavnih prevara – naveli su iz FUP-a.

Ova opsežna istraga identifikovala je 39 osumnjičenih, a osim hapšenja 21 osobe na prostoru navedenih država, prikupljen je opsežan dokazni materijal poput nosača podataka, gotovine i imovine u vrijednosti od milion evra, kao i veliki broj elektronskih dokaza.

– Federalna uprava policije je zajedno sa njemačkim istražiteljima pod nadzorom Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo pretresala na dvije lokacije, te je ispitala četvoro lica u svojstvu osumjičenih – naveli su iz FUP-a, prenose Nezavisne novine.

U sklopu ove akcije, više od 60 njemačkih policajaca, potpomognuti stotinama svojih kolega iz drugih zemalja, uključujući i BiH, kao i  stručnjaci Europola, pretresli su desetine stambenih i poslovnih prostora.

Europol je saopštio da je operacija “Pandora” pokrenuta sa blagajnikom banke u Frajburgu, od koga je klijent u decembru 2023. godine zatražio da podigne više od 100.000 evra u kešu.

– Bankar je postao sumnjičav i ubrzo je saznao da je klijent postao žrtva prevare ‘lažnih policajaca’. O svemu je obavijestio istražne organe koji su spriječili žrtvu da preda novac prevarantima – navodi se u saopštenju Еuropola.

Ističu da je policija Frajburga uhapsila osumnjičene koji su trebali da preuzmu novac.

– Telefonska linija žrtve stavljena je pod nadzor. Istražujući ovaj pojedinačni slučaj istražioci su ubrzo shvatili da se telefonski brojevi, koje su koristili osumnjičeni, mogu povezati sa više od 28.000 prevara za samo 48 sati – saopštio je Еuropol.

Istraga je proširena i došlo se do podataka da su se osumnjičeni, koji se nalaze u različitim državama, bavili sa više različitih telefonskih prevara.

– Prevaranti bi se u pozivima žrtvama predstavljali kao rođaci, zaposleni u banci, agenti za korisničku podršku ili policajci. Koristeći razne taktike manipulacije, oni bi prevarili svoje žrtve kako bi im izvukli novac. Počevši od lažnih obećanja o isplatama na lutriji, mogućnostima ulaganja, zahtjevima za naplatu dugova, prevarama sa pripejd karticama. Prevaranti su nemilosrdno ciljali svoje sljedeće potencijalne žrtve – naglašeno je u saopštenju Europola.

S obzirom da se istraga širila istražioci su otkrili call centre koji su se nalazili u BiH, Albaniji, samoproglašenom Kosovu i Libanu.

– Ova kriminalna mreža uspostavila je svoju operaciju na koordinisan način, fokusirajući se na različite prioritete u svakoj zemlji. Prevare sa naplatom dugova uglavnom su vršene u BiH. Pozivi u vezi sa prevarama sa online bankarstvom upućivani su sa teritorije Kosova, investicioni prevaranti su žrtve pozivali iz Albanije, dok su za prevare sa pripejd karticama bili zaduženi prevaranti u Libanu – dodaje Europol.

Policajci su uspjeli da u realnom vremenu uprate pozive koji su dolazili iz ovih call-centara. Od decembra 2023. više od stotinu službenika je radilo na tome i otkrili su oko 1,3 miliona spornih poziva.

– Istovremeno je praćeno do 30 razgovora. Policija je uspostavila svoj call centar za suzbijanje kriminalnih aktivnosti. Radilo se u smjenama i primarni cilj istražioca je bio da spriječe prevaru. Čim je otkriveno da svako ko primi poziv može postati žrtva prevare, policija je stigla da upozori potencijalne žrtve. Za samo četiri mjeseca identifikovano je više od 7.500 spornih poziva – navodi Еuropol.

Raspoređeni službenici su uspjeli spriječiti finansijske gubitke za žrtve u više od 80 odsto slučajeva. Potencijalna šteta bi iznosila više od 10 miliona eura.

Osim što su spriječili kriminal, istražioci su mapirali lokacije odakle su stizali pozivi. Dobijanjem informacija o brojevima telefona, vlasnicima i tehničkoj infrastrukturi kao što su serveri, plan je bio da se na kraju sruši cijela infrastruktura call centara.

Podjeli:

  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Click to share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Click to share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Click to share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Click to share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Click to share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
call centri
najnovije

Predstavljen projekt “Novo Trebinje”: Grad budućnosti

31/01/2026

Prelomna godina za BiH: Sprema se odluka o litiju, milijarda na stolu

31/01/2026

Od 6.101 km do 30.049 km – turski autoputevi u rastu, Erdogan ponosan

30/01/2026
IZDVOJENO

Delegacija ZEPS-a u zvaničnoj posjeti Izmirskoj privrednoj komori

27/01/2026

Udruženje poslodavaca u FBiH pozdravilo usvajanje Zakona o fiskalizaciji transakcija

26/01/2026

Počela blokada teretnih granica prema EU: Prevoznici traže izuzeće

26/01/2026
Tagovi
investicijeHrvatskaautomobiliNaftaBankeBingoNjemačkaKonzumIzvozVlada FBiHzapošljavanjeturizamSASEBoljiposao.comVolkswagenBLSE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.