Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Prva žrtva novih pravila: Otkazuju se linije iz BiH za Sloveniju i Austriju
  • Katastrofalan rezultat: Igman u gubitku od 15 miliona KM
  • BHANSA: Pet godina zaredom u plusu unatoč rekordnim izazovima
  • Ovo je najveći stambeni kompleks na svijetu, dom za pola miliona ljudi
  • Otvorena moderna sportska dvorana u Hrasnici
  • Odbačene sve optužbe protiv Binancea u tužbi po osnovu Zakona o borbi protiv terorizma
  • Situacija sa prevoznicima se pogoršava: Počela privođenja i zabrana ulaska u Šengen
  • HT Mostar povećao prihode i dobit u 2025. godini
  • Hidrogradnja u stečaju zarađuje milionske iznose, evo od čega
  • Kreso: Zalihe nafte su dovoljne – nema mjesta panici
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Biznis cafe»Prošle sedmice izvedena je možda i najveća pljačka u historiji, a poznato je ko su glavni osumnjičeni

Prošle sedmice izvedena je možda i najveća pljačka u historiji, a poznato je ko su glavni osumnjičeni

0
By BiznisInfo on 27/02/2025 Biznis cafe

Proteklih godina više se puta pisalo o sjevernokorejskim hakerima koji kradu novac, najčešće kriptovalute, i time poboljšavaju budžet vojske te prilično izolirane azijske države.

Vjerovatno najpoznatija grupa hakera za koju se tvrdi da je pod kontrolom Sjeverne Koreje jest Lazarus Group, koja već cijelo desetljeće napada globalne kompanije te im je dosad ukrala više milijardi dolara.

Upravo je Lazarus Group, prema informacijama medija, odgovorna za veliku krađu kriptovaluta s kriptoberze Bybit.

Na The Telegraphu čak kažu kako je to najveća pojedinačna pljačka u historiji (na The Guardianu govore kako je to najveća digitalna pljačka) te tvrde da su upravo sjevernokorejski hakeri počistili novčanik s kriptovalutama (konkretno, riječ je o etheru) te na nepoznatu adresu prebacili kriptoiznos vrijedan čak 1,5 milijardi dolara.

Samo u tom jednom napadu hakeri su uspjeli ukrasti više novca nego u svim sjevernokorejskim napadima i krađama prošle godine, tvrde analitičari tržišta kriptovaluta Chainalysis, prenosi Zimo.hr.

Taj je napad samo podsjetnik na napredne taktike koje koriste državni hakeri Sjeverne Koreje, naglasili su iz te firme. Kako bi stvorila takve hakere, ta je država primijenila taktiku još iz Sovjetskog saveza te stvorila cijeli obrazovni sistem za buduće kibernetičke stručnjake – nadarenu djecu prepoznaju u ranim godinama i usmjeravaju prema matematici i programiranju.

Osim hakerskih taktika, ekipa iz Lazarusa pokazala se prilično vješta i u tehnikama socijalnog inženjeringa, pomoću kojih manipuliraju ljudima (prvo stvaraju poznanstva i odnose s njima, što može trajati mjesecima, ili koriste opasne/phishing poveznice putem kojih se na računalo može instalirati maliciozni program), čime pripremaju teren za napad, odnosno u ovom slučaju krađu.

Inače, ime Lazarus Groupa prvi put je odjeknulo svijetom nakon što su prije više od deset godina hakirali Sony te objavili privatne mailove direktora kompanije, a sve kako bi spriječili objavu filma The Interview, u kojem se ismijava lider Sjeverne Koreje.

Također, povezuje ih se i s krađom gotovo milijardu dolara iz jedne banke u Bangladešu 2016. godine, a smatra ih se odgovornim i za kibernetički napad Wannacry, koji je zaključao stotine hiljada računala širom svijeta te je napravio veliku štetu.

Osim za poboljšanje budžeta, Sjeverna Koreja svoje elitne hakere koristi i za špijunažu, krađu državnih i poslovnih tajni, podataka o istraživanju i razvoju i slično te su se pokazali kao njihovo snažno oružje i velik izazov za sigurnosne službe i kibernetičke stručnjake drugih zemalja, ponajviše za njihove susjede na jugu i zapadne zemlje.

Što se napada na Bybit tiče, iz ove kriptoberze komentirali su kako imaju i više nego dovoljno kapitala kako bi pokrili gubitke te naglašavaju kako je taj hakerski napad bio izolirani incident.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Prva žrtva novih pravila: Otkazuju se linije iz BiH za Sloveniju i Austriju

13/03/2026

Katastrofalan rezultat: Igman u gubitku od 15 miliona KM

13/03/2026

BHANSA: Pet godina zaredom u plusu unatoč rekordnim izazovima

13/03/2026

Ovo je najveći stambeni kompleks na svijetu, dom za pola miliona ljudi

13/03/2026
Tagovi
VolkswagenNjemačkaBLSESASEBankeinvesticijeBingoBoljiposao.comHrvatskaturizamKonzumVlada FBiHzapošljavanjeIzvozautomobiliNafta
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.