Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Podrška Fonda: Šta 334 nova zaposlenja znače za  porodice
  • Nije zaboravio odakle je krenuo: Švicarski milijarder posjetio rodni Konjic i najavio nastavak podrške
  • Turska firma dobila posao od 52 miliona KM u BiH: Gradit će elektranu za 22.000 domaćinstava
  • Adnan Smailbegović preuzeo kontrolu nad poznatom firmom i povlači je s berze
  • Luka Rajić ponovo posjetio Konjic i nastavio podršku projektima od značaja za lokalnu zajednicu
  • Vlada FBiH: Od 1. jula do 31. oktobra 2026. godine podnošenje zahtjeva za verifikaciju računa stare devizne štednje
  • Članovi Privrednog savjeta Brčko distrikta BiH konstatovali pomake u realizaciji Memoranduma o strateškoj saradnji za jačanje brčanske privrede
  • Investicija vrijedna više od 10 miliona KM: Vitez dobija prvi Bingo hipermarket
  • Neuspjeh koji je promijenio Lidl: Ovo je jedina evropska zemlja iz koje se njemački lanac povukao
  • Voz Sarajevo – Ploče vraća se ovog ljeta: Cijene karata od 29 KM, poznati termini polazaka
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Biznis cafe»Propao finski eksperiment u kojem su nezaposlenima davali po 1.000 eura
Biznis cafe

Propao finski eksperiment u kojem su nezaposlenima davali po 1.000 eura

BiznisInfoBy BiznisInfo11/12/2019Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Dvije godine nakon što je Finska pokrenula eksperiment u koje je skoro 2.000 nezaposlenih dobijalo redovnu mjesečnu pomoć, mnogi od njih ostajali su nezaposleni.

Mnogi istraživači su istakli ozbiljne nedostatke, koji su pomutili rezultate ogleda. Mada su ovi ljudi rekli da su uopšteno srećniji i zdraviji od ostalih nezaposlenih stanovnika, eksperiment je proglašen neuspješnim, prenio je Blic. 

“Ovo je obeshrabrujuće za zajednicu s garantovanim dohotkom, ali rezultati ankete nisu baš korisni”, rekao je izvršni direktor neprofitnog Instituta Džejn femili, Majkl Stajns.

“Zanimalo ih je sljedeće pitanje: Ako zamijenite naknade za uslovnu nezaposlenost bezuslovnim naknadama za nezaposlene, da li će se zaposlenost povećati”, dodao je on.

Naučni saradnik u instituciji Brukings, Džimi O'Donel, označio je nekoliko velikih problema:

Prvo, promijenio se stav prema socijalnoj pomoći u Finskoj. Mnogi političari i njihovi zastupnici počeli su da posmatraju garantovani dohodak kao način za podsticanje loše radne etike.

To je doprinijelo drugoj stvari: Kabinet premijera bio je spreman da ponudi samo ograničen budžet od 20 miliona eura za eksperiment. Osim toga, željeli su da se ova politika brzo sprovede, prisiljavajući istraživače da požure sa dizajnom eksperimenta.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Istraživači koji stoje iza ogleda, prvobitno su planirali da uključe 10.000 ljudi, i da im isplaćuju 1.000 eura mesečno.

Mali budžet, mali odziv              

To nije bilo moguće sa budžetom od 22 miliona dolara. Kratak rok koji im je bio zadat, takođe je prisilio tim da ograniči učesnike samo na nezaposlene stanovnike, jer su već imali administrativne podatke za tu društvenu grupu.

Zbog temeljnog dizajna ogleda, garantovani dohodak bio je samo mali dio usluga koje su se pružale ljudima. Finska je postala prva evropska zemlja koja je testirala bezuslovni garantovani dohodak, gdje osoba prima redovnu pomoć, a nema nikakve obaveze prema državi.

Još jedan problem bio je mali odziv – samo 25 posto učesnika je dalo vladi povratne informacije. To rezultatima eksperimenta dodaje još jednu dimenziju sumnje.

“Teško da je ovo bio test garantovanog dohotka”, rekao je Stajns.

“U najboljem slučaju, bio je test veoma ograničenog dohotka, u veoma specifičnom kontekstu, za veoma specifičnu grupu ljudi”, zaključio je Stains.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Podrška Fonda: Šta 334 nova zaposlenja znače za  porodice

24/06/2026

Nije zaboravio odakle je krenuo: Švicarski milijarder posjetio rodni Konjic i najavio nastavak podrške

24/06/2026

Turska firma dobila posao od 52 miliona KM u BiH: Gradit će elektranu za 22.000 domaćinstava

23/06/2026

Adnan Smailbegović preuzeo kontrolu nad poznatom firmom i povlači je s berze

23/06/2026
Tagovi
turizamVlada FBiHBLSEBankeHrvatskaSASEbiznis vijestiVolkswagenNjemačkainvesticijeNaftaautomobilizapošljavanjeBingoIzvoztop priče
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.