Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • SEPA i budućnost plaćanja u fokusu DDays konferencije
  • Novi ciklus projekta MIKROFIN PREDUZETNICA: Do 5.000 KM za najbolje biznis ideje
  • FBiH dobija tri velike gasne elektrane: Evo gdje će biti i kako rade!
  • Federacija dobija nove naftne terminale, evo u kojim gradovima
  • Bh. proizvođač artiljerije upravo potpisao najveći ugovor u 30 godina
  • Italijanski investitor planira širenje kapaciteta i nova zapošljavanja
  • Balkan Green Summit donosi predstavljanje platforme za podršku izvoznim kompanijama u EU
  • Sve je spremno za 3. Sarajevo Premium Nights u Porsche Centru Sarajevo
  • Ekskluzivno: Ovo je nova mapa Južne interkonekcije, uvodi se treći krak
  • Amerika ispala, BiH ima novog posrednika za kupovinu oružja
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Profitiraju dok BiH i Srbija gube: Povećali izvoz na Kosovo za 41 odsto
Ekonomija

Profitiraju dok BiH i Srbija gube: Povećali izvoz na Kosovo za 41 odsto

BiznisInfoBy BiznisInfo18/01/2019Updated:19/01/2019Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Skoplje

Nakon što je Priština uvela takse za proizvode iz Srbije i BiH, makedonski izvoz na Kosovo povećan je za 41 odsto.

Mišljenja privrednika u Skoplju su podijeljena, jer neki smatraju da je ova korist kratkoročna, dok drugi smatraju da ova prilika treba da se iskoristi kako bi se plasirali kvalitetni proizvodi koji će biti aktuelni na kosovskom tržištu i nakon povlačenja prištinskih taksi, piše makedonski list Večer, prenosi agencija Tanjug.

List za objašnjenje “trgovinskog rata između Kosova i Srbije” koristi poslovicu “Dok se dvoje svađaju treći koristi”.

Statistički podaci pokazuju da je makedonski izvoz na Kosovu povećan za 41 odsto u decembru prošle godine. Podaci Carinske uprave pokazuju da je ukupna vrijednost makedonskog izvoza na Kosovu iznosila 1,1 milijardu makedonskih denara, odnosno preko 18 miliona eura, a u istom mjesecu 2017. godine iznosila je 802 miliona denara, odnosno 13 miliona eura.

Ipak, dio makedonskih privrednika ukazuje da korištenje takve prilike od Makedonije može biti pogrešno protumačeno od Srbije, tako da ona “u budućnosti ograniči ili zabrani izvoz nekih makedonskih proizvoda”, navodi Večer.

“Osvajaju” tržište

Makedonska poslovna zajednica smatra da su kosovske mjere zabrinjavajuće sa stanovišta da se narušava opredjeljenje za kreiranje zajedničkog tržišta zemalja na Zapadnom Balkanu.

“Narušeni su principi na kojima počiva Centralnoevropski sporazum o slobodnoj trgovini (CEFTA), čija primjena je jedan od osnovnih uslova za ubrzan ulaz zemalja regiona na jedinstveno tržište Evropske unije”, ističe se u makedonskom listu.

Kako se navodi u zaključku, osvajanje tržišta za izvoz u regionu ne treba da bude putem carinskih barijera, već uspostavljanjem i poštovanjem liberalnih tržišnih odnosa privređivanja, ne samo između zemalja u užem okruženju već i s drugim državama, bez blokade i neekonomskih mjera, omogučavajući slobodan protok ideja, kapitala i znanja. (Tanjug)

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

SEPA i budućnost plaćanja u fokusu DDays konferencije

28/03/2026

Novi ciklus projekta MIKROFIN PREDUZETNICA: Do 5.000 KM za najbolje biznis ideje

28/03/2026

FBiH dobija tri velike gasne elektrane: Evo gdje će biti i kako rade!

28/03/2026

Federacija dobija nove naftne terminale, evo u kojim gradovima

28/03/2026
Tagovi
NaftaNjemačkaBankeBoljiposao.comzapošljavanjeautomobiliinvesticijeIzvozBLSEBingoHrvatskaVlada FBiHKonzumVolkswagenturizamSASE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.