Iako je platformska ekonomija značajno razvijena u Bosni i Hercegovini, platformski radnici formalno ne postoje kao pravna kategorija, niti imaju zakonski regulisan status. Drugim riječima, ova kategorija radnika je nevidljiva u radnom zakonodavstvu države. Posljedica toga su neadekvatni uslovi rada kao i zaštite na radu. Takođe, to utiče na formalno zapošljavanje i postojanje vrlo niskog nivoa sindikalnog organizovanja.
Rezultati su to, između ostalih, Fairwork istraživanja koje je u BiH proveo Centar za razvojne evaluacije i društvena istraživanja (CREDI) na osam (8) digitalnih platformi, danas prezentiranog u Sarajevu. Riječ je o Fix.ba, Glovo, Korpa, mojTaxi, Šetnja.ba, StudenTime, Žuti Taxi, i Daibau.ba. Uslovi rada na ovim platformama su analizirani temeljem pet glavnih principa koji se tiču: naknade, uslova, ugovora, upravljanja i zastupanja.
Direktor Centra Nermin Oruč naglašava da je svrha ovog istraživanja potaknuti razmatranje pitanja koja će omogućiti prepoznavanje platformskih radnika u zakonu i ista prava kao i svi drugi radnici na tržištu rada u BiH. – U tom smislu, želio bih istaknuti važnost revizije postojećih zakonskih rješenja i stvaranje novih koji će prepoznati i adekvatno adresirati potrebe platformskih radnika. Oblasti koje moraju biti u fokusu sudionika na tržištu rada u BiH odnose se na stvaranje pravednog pravnog okruženja za platformske radnike, koje će im omogućiti da traže pravedne uslove rada, kao i veću zastupljenost i zaštitu zdravlja i sigurnosti na radu – dodao je Oruč.
Pomoćnik ministra rada i socijalne politike FBiH Ernis Imamović ističe da resorno Ministarstvo želi biti dio promjene. – Zbog neperspektivnosti, zbog nedovoljnih mjera zaštite na poslu i radu, veliki broj ljudi odlazi u inostranstvo. Zato je na nama i nadležnim ministarstvima provesti planirane mjere kako bismo pokušali umanjiti negativne posljedice s kojima se trenutno suočavamo na tržištu rada – istakao je Imamović.
Fairwork menadžer za BiH sa Univerziteta u Oksfordu Adam Badger je istaknuo da se provedbom ovog projekta BiH pridružila inicijativi od 38 zemalja na 5 kontinenata koji su odlučni u namjeri da ukažu i zajedno, sa drugim akterima na tržištu rada BiH, rade na poboljšanju uslova radnika na digitalnim platformama.