Sporazum o saradnji na sprovođenju akcelerator programa namijenjenog inovativnim početnicima, koji žele što prije da pronađu tržište za svoje proizvode i usluge, potpisan je u petak u Istočnom Sarajevu.
Sporazum su potpisali predstavnici Razvojne agencije Republike Srpske /RARS/ i Ekonomskog fakulteta Pale, Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske, Gradske razvojne agencije Istočno Sarajevo, grada Istočno Sarajevo, te opština u sastavu grada.
Javni poziv za učešće u programu biće raspisan u ponedjeljak, 5. aprila i biće otvoren do 19. aprila.
Zamjenik direktora Razvoje agencije Republike Srpske Marica Berić pojasnila je da program obuhvata besplatnu obuku tokom koje učesnici dobijaju znanje potrebno za poslovni uspjeh, besplatnu savjetodavnu podršku mentora sa preduzetničkim iskustvom i znanjem iz određenih oblasti, administrativnu i tehničku podršku za korišćenje sredstava iz različitih programa finansiranja, mogućnost predstavljanja poslovnih planova potencijalnim investitorima, promociju i međunarodno povezivanje.
“Iskustva koja smo stekli prošle godine su pokazala kvalitet ovog programa, nove vrste podrške, početnicima u poslu”, rekla je Berićeva i dodala da je ukupno 13 učesnika došlo do kraja programa, te da im pružena sva potrebna podrška da bi razvili poslovnu ideju i pokrenuli vlastiti posao.
Berićeva je podsjetila da je Razvojna agencija Republike Srpske do sada sprovela pet uspješnih akcelerator programa, te da je ukupno bilo 75 učesnika, od kojih je 48 završilo program, a 32 ideje su dobile i finansijsku nagradu.
Zamjenik gradonačelnika Istočnog Sarajeva Danko Vučetić rekao je da su prvi put partneri Razvojnoj agenciji Republike Srpske na akcelerator programu.
On je ocjenio da je ovaj program itekako dobro došao u nepovoljnoj poslovnoj i privrednoj klimi, koja je nastala usljed pandemije virusa korona, te dodao da grad, sa svojih šest opština, kreira privredni ambijent i nastoji da ga poboljša svake godine.
Vučetić je napomenuo da postoje određene anomalije kada je riječ o pojedinim privrednim subjektima u nekim lokalnim zajednicama, ali da se ne smije dozvoliti da oni koji godinama posluju dođu u situaciju da prestanu s radom.
“Jedno preduzeće sa 51 radnikom, u ovom vremenu nema sirovine. To se ne smije dozvoliti. Konkretno radi se o preduzeću `Čajević komerc` u opštini Sokolac, koje je zbog nedostatka sirovine prinuđeno da prekine proizvodnju”, pojasnio je Vučetić.
On je poručio da od Razvojne agencije Republike Srpske postoji aktivno kreiranje poslovnog ambijenta i prepoznavanje ambicija kod početnika u poslu, a na drugoj strani je zatvaranje firmi koje posluju više od 20 godina zbog nesavjesnog rukovođenja u Šumskom gazdinstvu “Romanija” sa Sokoca.
Dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Radomir Božić rekao je da će ovaj fakultet svojim stručnim osobljem pružati pomoć početnicima koji budu učestvovali u akcelerator programu.
Božić je podsjetio da je prije dvije godine na Ekonomskom fakultetu organizovana platforma “Studentski preduzetnički inkubator”, putem koje je studentima pružena pomoć u realizaciji inovativnih poslovnih ideja.
Srna