Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Mega projekt: Lidlov “grad u gradu” počinje primati prve stanare
  • Porodična firma iz Banje Luke širi proizvodnju i osvaja Zapadnu Evropu
  • Potpisan ugovor o izgradnji pristaništa na Drini u Višegradu
  • Fabrika na 3.500 m2: U Poslovnu zonu u Cazinu stiže nova investicija
  • Pokrenut prvi integrisani litijumski projekt u Evropi
  • Turci će graditi brzu cestu do Novog Pazara: Evo detalja
  • Srpska kompanija dovodi luksuzni hotelski brend u Hrvatsku i Sloveniju
  • Uvodi se direktna aviolinija između Sarajeva i glavnog grada Izraela
  • Tek osnovana firma najavljuje ogromne investicije, direktor objasnio
  • Firma Sani Global planira izgradnju nove fabrike u Bihaću
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Pokrenuta krivična istraga protiv šefa Federalnih rezervi SAD-a

Pokrenuta krivična istraga protiv šefa Federalnih rezervi SAD-a

0
By Danijela Sinanović on 12/01/2026 Ekonomija
Predsjednik američkih Federalnih rezervi Jerome Powell

Američka centralna banka, poznata kao Federalne rezerve, našla se u središtu ozbiljne političko-pravne krize nakon što je Ministarstvo pravde SAD (DOJ) pokrenulo krivičnu istragu protiv predsjednika Feda, Jeromea Powella, potvrdili su zvanični izvori i američki mediji danas ujutro.

Istraga se fokusira na svjedočenje koje je Powell dao pred Senatom u junu prošle godine, u vezi s višemilijardnim projektom renoviranja sjedišta Federalnih rezervi u Washingtonu DC-u. Tužilaštvo ispituje da li je Powell lažno svjedočio o obimu i troškovima radova, nakon što su troškovi projekta narasli na oko 2,5 milijarde dolara.

Powell odbacuje optužbe i brani nezavisnost Feda

Powell je u izjavi objavljenoj u nedjelju navečer potvrdio da je Fedu dostavljen grand jury subpoena (poziv tužilaštva) i da je prijetnja krivičnim gonjenjem “najznačajnija eskalacija” pritiska na centralnu banku u modernoj historiji.

On je optužio istražne organe da koriste istragu kao politički instrument kako bi centralna banka pristala na agresivnije rezanje kamatnih stopa – zahtjev koji je godinama ponavljao američki predsjednik Donald Trump.

– Ova istraga treba da se promatra u širem kontekstu kontinuiranog pritiska – rekao je Powell i naglasio da Fed ostaje posvećen “nezavisnom odlučivanju o monetarnoj politici baziranom na ekonomskim indikatorima, a ne političkom utjecaju”.

Politički sukob eskalira

Ovaj potez DOJ-a dolazi usred dugotrajnih tenzija između Powella i Trumpove administracije. Trump je često javno kritikovao Powella zbog odbivanja da brzo snizi kamatne stope, a njegov mandat na čelu Feda završava u maju ove godine. Ako Trump ostane u Bijeloj kući, mogao bi imenovati nasljednika i tako dodatno oblikovati smjer monetarne politike SAD-a.

Reakcije tržišta i implikacije

Najave istrage već su izazvale reakcije na tržištima – futures indeksi i dolar osjetno su oslabili, dok su cijene zlata i srebra porasle kao sigurnosni instrumenti ulaganja. Analitičari upozoravaju da bi ovaj slučaj mogao potkopati nezavisnost centralne banke, što je temelj modernog monetarnog sistema.

Šta slijedi?

Trenutno nije jasno hoće li istraga dovesti do formalnih optužbi, ali se već smatra jednom od najdramatičnijih kriza u historiji Fed-a. Powell je poručio da neće odstupiti i da nastavlja obavljati dužnost, dok se u Washingtonu očekuju novi pravni i politički razvoj događaja na ovu temu.

Preuzimanje teksta dozvoljeno uz obavezno navođenje izvora i postavljanje linka ka originalnom tekstu na BiznisInfo.ba

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Centralna banka DOJ dolar FED Federalne rezerve finansijska tržišta globalna ekonomija istraga Jerome Powell kamatne stope Ministarstvo pravde SAD monetarna politika nezavisnost centralne banke politički pritisci SAD
NAJNOVIJE

Mega projekt: Lidlov “grad u gradu” počinje primati prve stanare

13/02/2026

Porodična firma iz Banje Luke širi proizvodnju i osvaja Zapadnu Evropu

13/02/2026

Potpisan ugovor o izgradnji pristaništa na Drini u Višegradu

13/02/2026

Fabrika na 3.500 m2: U Poslovnu zonu u Cazinu stiže nova investicija

13/02/2026
Tagovi
Boljiposao.comSASEBankeVolkswagenKonzuminvesticijeBingoturizamzapošljavanjeHrvatskaVlada FBiHautomobiliIzvozNjemačkaNaftaBLSE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.