Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • 166 projekata vrijednih 555 miliona KM: Usvojen investicijski okvir za razvoj Tuzlanskog kantona
  • Nogometna groznica: Postani dio Raiffeisen tima
  • Binance nastavlja poslovanje u Evropi u skladu s važećim propisima
  • UniCredit Bank uspješno realizovala emisiju obveznica
  • Greške pri upotrebi lijekova koštaju milijarde, a farmaceuti ih mogu spriječiti
  • Nastavlja se procedura za izgradnju obilaznice oko Živinica, projekat donosi bolju povezanost i manje gužve
  • Nova Alumina privodi kraju važnu fazu izgradnje novog pogona: Montirana čelična konstrukcija teška 150 tona
  • Pet članova Akademije nauka i umjetnosti BiH svrstano među najbolje na planeti: Pogledajte o kome je riječ
  • Pad cijena nafte donijet će olakšanje na pumpama, ne i u marketima
  • Vlada Federacije BiH: Ne blokira Federacija povrat PDV-a građanima
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Tržište»Počinje utrka za bosansku naftu!
Tržište

Počinje utrka za bosansku naftu!

BiznisInfoBy BiznisInfo09/05/2016Updated:11/05/2016Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Ilustracija

Ministarstvo energije, rudarstva i industrije FBiH raspisat će do kraja ove sedmice javni poziv za izražavanje interesa za istraživanje nafte i plina na području FBiH, saznaje „Dnevni avaz“. Uz ovaj oglas, bit će raspisan poziv i za odabir međunarodnog konsultanta koji bi pregovarao s potencijalnim istraživačima nafte i plina u Federaciji.

Na ovakvu odluku predstavnici Ministarstva energije odlučili su se nakon što je naftni gigant „Shell“ krajem prošle godine obavijestio Vladu FBiH da odustaje od provedbe Memoranduma o razumijevanju potpisanog još 2011.

Tim dokumentom bilo je predviđeno istraživanje potencijalnih nalazišta nafte i prirodnog plina na masivu Dinarida, koji se kroz BiH proteže od Bihaća do istočnog dijela Hercegovine. Iz „Shella“ su tada najavili da su u istraživanje spremni uložiti 700 miliona dolara, ali su se nakon tri godine povukli iz projekta.

No, Vlada FBiH, odnosno Ministarstvo energije, s ministrom Nerminom Džindićem na čelu, odlučili su se za raspisivanje javnog poziva kako bi cijeli posao u vezi s najboljim ponuđačem bio krajnje transparentan. Ovo ministarstvo završilo je svu proceduru za raspisivanje poziva, uz saglasnost Vlade FBiH.

Za istraživanje nafte u FBiH već su se javili francuski naftni gigant „Total“, koji je spreman u ovaj projekt uložiti i do milijardu dolara. “Total” je četvrta najveća naftna kompanija na svijetu, s godišnjim prihodima većim od 250 milijardi dolara i ukupno 100.000 uposlenika. Posluje u više od 130 zemalja širom svijeta.

„Total” je treća naftna kompanija, nakon “Key Petroleuma“ iz Australije i “Spectruma” iz Velike Britanije, koja se nakon povlačenja „Shella“ iz BiH pojavila u utrci za ovaj posao. Oni su ranije pokazali interesiranje za ovaj posao i poslali su pisma namjere.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

(Avaz)

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

166 projekata vrijednih 555 miliona KM: Usvojen investicijski okvir za razvoj Tuzlanskog kantona

17/06/2026

Nogometna groznica: Postani dio Raiffeisen tima

17/06/2026

Binance nastavlja poslovanje u Evropi u skladu s važećim propisima

17/06/2026
IZDVOJENO

Nogometna groznica: Postani dio Raiffeisen tima

17/06/2026

Hifa Oil CG među najuspješnijim srednjim preduzećima u Crnoj Gori

11/06/2026

Tuzla i TK dobijaju 25 novih minibusa: Junuzović Kopex, GIPS Tuzla i TEMSA predstavili naredne korake u modernizaciji javnog prijevoza 

11/06/2026
Tagovi
automobiliturizamHrvatskaBLSENjemačkaSASEzapošljavanjeBankeBingoVolkswageninvesticijeNaftaVlada FBiHtop pričebiznis vijestiIzvoz
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.