Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Premijer Nikšić i ministar Lakić s delegacijom sindikata Nove Željezare: Početkom sljedeće sedmice zakon pred federalnim parlamentarcima
  • Svečano otvoren 4. po redu Sajam zdravstvenog turizma Bosnia Heathcare & Services Expo 2026
  • Revicon Međunarodni simpozij: Rizici zaštite ličnih podataka kriju se u svakodnevnim praksama
  • U Sarajevu svečano otvoren Balkan Expo 2026!
  • PRIME by UniCredit Bank – model usluge za klijente koji traže naprednija finansijska rješenja
  • Izglasan Regulacioni plan: Lidl ipak stiže na Koševo, pogledajte tačnu lokaciju
  • Argeta širi proizvodnju: Nakon Hadžića i Izole gradi se treća fabrika vrijedna 30 miliona eura
  • Jedan od najtraženijih govornika današnjice prvi put u Sarajevu: Planetarno popularni David JP Phillips stiže na Branding konferenciju
  • Clea Health & Beauty od danas i u Doboju: Novi koncept za zdravlje, njegu i svakodnevni balans
  • 25. Revicon Međunarodni simpozij Headway: Profesija dobija sve značajniju ulogu u poslovnom okruženju
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Vijesti iz regiona»Plenković o uvođenju eura: To je riješeno
Vijesti iz regiona

Plenković o uvođenju eura: To je riješeno

BiznisInfoBy BiznisInfo18/11/2018Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Premijer Andrej Plenković izjavio je da kako je referendum o uvođenju eura održan kada je održan i referendum o pristupanju Hrvatske Evropskoj uniji, kada se glasalo o Ugovoru o pristupanju u kojem stoji da će Hrvatska pristupiti eurozoni.

Odgovarajući na upit novinara o referendumu o uvođenju eura, premijer je rekao da je to riješeno.

“Kada smo imali referendum o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji glasali smo o Ugovoru o pristupanju. U Ugovoru o pristupanju stoji da će Hrvatska pristupiti europodručju. Prema tome, referendum je održan”, rekao je Plenković.

Odgovarajući na novinarski upit o izgledima Hrvatske da već 2020. uđe u europski tečajni mehanizam (ERM II), premijer je kazao da“ imamo dobre pokazatelje kad je riječ o ispunjavanju Maastrichtskih kriterija, imamo strategiju za uvođenje eura, priprema se pismo koje će uputiti ministar financija i guverner HNB-a koje se odnosi na korake koje ćemo učiniti da bismo ušli u tečajni mehanizam, a koji je preduvjet za ostvarivanje članstva u europodručju“.

Na upit o dilemama je li uvođenje eura i odricanje od dijela suvereniteta, premijer ističe kako se “Europska unija bavi okupljanjem suvereniteta i time jačanjem svih država koje su u europskom projektu”.

“Euro je jedna od tješnjih integracija (…) Naš cilj je tu sasvim jasan, strateški određen, referendumom potvrđen i prihvaćen i u pristupnim pregovorima i ugovorom i pristupanju. Sve je to dio procesa evropskog projekta koji je od 1990. strateško određenje svih hrvatskih vlada, svih sabora, svih vodstava. I tu nema nikakve dileme. To je politika kontinuiteta i onoga što je u interesu Hrvatske”, zaključio je premijer Plenković.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

Premijer Nikšić i ministar Lakić s delegacijom sindikata Nove Željezare: Početkom sljedeće sedmice zakon pred federalnim parlamentarcima

04/06/2026

Svečano otvoren 4. po redu Sajam zdravstvenog turizma Bosnia Heathcare & Services Expo 2026

04/06/2026

Revicon Međunarodni simpozij: Rizici zaštite ličnih podataka kriju se u svakodnevnim praksama

04/06/2026
IZDVOJENO

Clea Health & Beauty od danas i u Doboju: Novi koncept za zdravlje, njegu i svakodnevni balans

04/06/2026

Modernizacijom proizvodnje Ingram Srebrenik riješio problem građana star 40 godina

04/06/2026

Bingo pokrenuo veliku nagradnu igru “Bodrimo naše”

03/06/2026
Tagovi
zapošljavanjeautomobiliturizamSASEHrvatskaNjemačkatop pričeNaftaVlada FBiHBLSEbiznis vijestiVolkswageninvesticijeBankeBingoIzvoz
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.