Turska je jedna od zemalja koja najviše može dobiti od promjene u lancima opskrbe uzrokovane pandemijom koronavirusa i mogla bi izaći jača iz krize COVID-19, kazao je predsjednik Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Suma Čakrabarti.
“Jedna od najvažnijih posljedica pandemije i poremećaja koji je nanijela globalnim lancima snabdijevanja je mnogo veći nadzor lanca snabdijevanja”, rekao je u srijedu Čakrabarti, pozivajući turski privatni sektor da iskoristi mogućnosti koju mu se nude nakon izbijanja pandemije.
Pandemija koronavirusa primorala je kompanije da stave značajan naglasak na otpornost i diverzifikaciju svojih lanaca snabdijevanja, rekao je Chakrabarti, prenosi turski Daily Sabah.
Potencijal za jačanje izvoza
“Morat će to učiniti kako bi preživjele, oporavile se i procvjetale. Turska, sa svojim snažnim potencijalom da značajno poveća izvoz, jedna je od zemalja koje može najviše profitirati od ove nove dinamike”, napomenuo je predsjednik EBRD-a.
Studija EBRD-a otkrila je da među više od trideset zemalja u koje banka investira Turska ima „otkrivenu komparativnu prednost“ (RCA) u 189 grupa proizvoda, što je najviše od svih zemalja u regionima EBRD-a.
“Turska ima najveći broj grupa proizvoda – njih oko 189 – koji imaju dobru komparativnu prednost. Ovdje postoji očigledan prostor za preusmjeravanje trgovine, posebno jer Turska ima značajnu prednost u roku isporuke u odnosu na daleki istok”, naveo je.
Konkurentska prednost
RCA, koji je definisan kao omjer udjela proizvoda u ukupnom izvozu zemlje i udjela tog proizvoda u globalnoj trgovini, omogućava da se izmjeri koliko bi koja zemlja mogla profitirati od pomjeranja lanaca opskrbe iz Kine koja je trenutno dominantni dobavljač na globalnom nivou.
U svjetlu toga, Čakrabarti je pozvao Evropsku uniju da ažurira svoj sporazum o carinskoj uniji s Turskom što Ankara dugo traži.
“U svijetu povećane regionalizacije ekonomskih aktivnosti, skraćivanja lanaca opskrbe i geopolitičke nesigurnosti, te razvoja bližih odnosa između Turske i EU, obje strane bi mogle profitirati”, ustvrdio je.
Ozbiljan izazov
Čakrabarti je naglasio da je pandemija koronavirusa najozbiljniji izazov s kojim se regija EBRD-a ikada suočila.
B. Šutvić