Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Kompanija iz Goražda u igri za veliki posao u Beogradu vrijedan desetine miliona eura
  • Gdje se nalazi tunel Kvanj koji je upravo probijen i zašto njime nećemo moći voziti ni kada bude završen
  • Vlada ZDK odobrila 5,5 miliona KM za podršku privredi i turizmu
  • Švicarska kompanija seli proizvodnju u Novi Travnik: Očekuje nova zapošljavanja i dvostruki rast prometa
  • Tropic Maloprodaja i ove godine uz roditelje i prvačiće: Zajedno za velike početke
  • Ukinuta taksa za osnivanje privrednih društava u Kantonu Sarajevo
  • Rheinmetall ulaže 260 miliona eura u njemački Kassel
  • Još jedan veliki korak za Koridor Vc: Probijena desna cijev tunela Kvanj
  • Homea širi svijet uređenja doma: Treća prodavnica otvara se u Istočnom Sarajevu
  • Zvanično počela izgradnja objekta “Bijeli Dvor” na Ilidži
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Biznis cafe»Pametni gradovi: London prvi na listi
Biznis cafe

Pametni gradovi: London prvi na listi

BiznisInfoBy BiznisInfo29/08/2019Updated:29/08/2019Nema komentara1 Min Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

London je na listi pametnih gradova na prvom mjestu, slijedi ga New York, a dvije metropole ove godine zapravo su samo zamijenile pozicije, pokazalo je šesto izdanje godišnjeg istraživanja IESE-a “Cities in Motion” o pametnim gradovima.

Uspješnost se ogleda u devet dimenzija: ljudski kapital, socijalna kohezija, ekonomija, upravljanje, životna sredina, mobilnost i saobraćaj, urbano planiranje, međunarodna uspješnost i tehnologija.

Upravo na tim osnovama London je, prema istraživanju za koje su zaslužni profesori Pascual Berrone i Joan Enric Ricart, zauzeo prvu poziciju na listi nakon što je tri godine zaredom držao drugu poziciju. 

Odmah iza Londona je New York, koji se na drugoj poziciji našao nakon što je tri godine zaredom bio apsolutni broj jedan.

Amsterdam, koji je bio na 10. poziciji 2018, ističe se po međunarodnoj uspješnosti, a ove godine ostvario je primjetan skok za čak sedam mjesta.

Stručnjaci Centra za globalizaciju i strategiju IESE istražili su stepen razvoja 174 grada u 80 zemalja.

Koncept rangiranja omogućava prepoznavanje snaga i slabosti, a s obzirom na to da se mjeri održivost na ekonomskim, društvenim, ekološkim i tehnološkim osnovama, može se procijeniti kvalitet života građana u skupu svih faktora, prenijele su agencije.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Kompanija iz Goražda u igri za veliki posao u Beogradu vrijedan desetine miliona eura

29/08/2026

Gdje se nalazi tunel Kvanj koji je upravo probijen i zašto njime nećemo moći voziti ni kada bude završen

29/08/2026

Vlada ZDK odobrila 5,5 miliona KM za podršku privredi i turizmu

28/08/2026

Švicarska kompanija seli proizvodnju u Novi Travnik: Očekuje nova zapošljavanja i dvostruki rast prometa

28/08/2026
Tagovi
SASEVolkswagenBankeautomobilizapošljavanjeBingoVlada FBiHNjemačkaHrvatskaBLSEtop pričeIzvozturizaminvesticijebiznis vijestiNafta
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.