Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Stavljena tačka na veliku akviziciju: Milioner iz BiH preuzima perjanicu hrvatskog biznisa
  • Četvrt milijarde KM na čekanju: Struka rekla da, politika drži investiciju u pravnom vakumu
  • Novi datum i mjesto održavanja Women 100 Shop&Show Expo
  • Aerodrom u koji je uloženo 1,1 milijardu eura danas je groblje aviona
  • Novi autoput kroz BiH mijenja cijela naselja: Predviđeno rušenje 123 objekta
  • Poreska uprava RS: Naplata već premašila milijardu i po maraka
  • Umjeren rast u 2025. i pogoršani rizici za 2026.: Potrošnja i investicije drže ekonomiju BiH
  • FAO-ov indeks cijena hrane porastao treći mjesec zaredom
  • Njemački vojni div zatrpan narudžbama: Prihodi eksplodirali, milijarde stižu sa svih strana
  • Srbija nije zadovoljna prijedlogom MOL-a za preuzimanje NIS-a
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Otvorena fabrika za proizvodnju i pakovanje meda

Otvorena fabrika za proizvodnju i pakovanje meda

0
By BiznisInfo on 14/08/2024 Ekonomija

Fabrika za preradu i pakovanje meda ima veliki potencijal za dalji razvoj pčelarstva

U Kaćunima, mjestu u općini Busovača, u Bosni i Hercegovini, danas je svečano otvorena Fabrika za preradu i pakovanje meda čiju izgradnju je finansirala Turska agencija za saradnju i koordinaciju (TIKA).

Otvaranju fabrike prisustvovali su ambasador Turske u Bosni i Hercegovini Sadik Babur Girgin, predsjednik TIKA-e Serkan Kayalar, koji boravi u višednevnoj posjeti Bosni i Hercegovini, premijer Srednjobosanskog kantona Tahir Lendo i brojni drugi zvaničnici.

Ambasador Girgin je istakao da je TIKA prijateljska ruka Republike Turske, javila je Anadolija.

– TIKA je pokazatelj našeg prijateljstva širom svijeta, a posebno u bratskim i prijateljskim državama poput Bosne i Hercegovine. TIKA je u Bosni i Hercegovini do danas realizovala oko 1.100 projekata širom države. Vjerujemo da postrojenje koje smo danas otvorili ima poseban značaj. Želimo da ovdje u Srednjobosanskom kantonu, u srcu Bosne, ovo bude od koristi za cijelu državu Bosnu i Hercegovinu – kazao je Girgin.

Predsjednik TIKA-e Kayalar istakao je da Fabrika za preradu i pakovanje meda ima veliki potencijal za dalji razvoj pčelarstva.

– Ovo postrojenje je sa svim svojim proizvodnim pogonima i opremom rezultat 15-godišnjeg truda i rada. Godine 2009. smo počeli sa projektima podrške pčelarstvu u ovoj regiji kada je osnovano Udruženje pčelara i poljoprivrednika Kaćuni. U okviru tog projekta smo za 35 porodica tada donirali 700 košnica, a nakon toga smo nastavili sa našom podrškom u vidu edukacija i donacije opreme. Onda smo 2018. realizovali sličan projekat u istočnoj Bosni kada smo donirali pčelarsku opremu i košnice, ali tu opremu smo kupili od našeg udruženja ovdje koje je sa novcem koji je zaradilo kupilo zemljište na kojem se nalazi današnja fabrika – kazao je Kayalar.

Istakao je da je projekat koji je počeo 2009. godine podjelom košnica danas krunisan modernim pčelarskim postrojenjem.

Premijer SBK-a Lendo izrazio je zadovoljstvo što je prisustvovao svečanom činu otvaranja “ovog predivnog objekta za naš kanton i našu Bosnu i Hercegovinu”.

– Ovakvi primjeri će sigurno pomoći da naši pčelari budu vrjedniji i od onih pčelica. Mi danas prerađujemo med i šaljemo širom domovine Bosne i Hercegovine i u svijet. Imat ćemo proizvod koji će biti prepoznatljiv zahvaljujući našim prijateljima iz Turske. Gdje god da pogledam u našem kantonu, vidim TIKA-u svugdje, znači da je Turska preko TIKA-e pomogla u značajnoj mjeri i evo sada preko udruženja pravimo male fabrike od velikog značaja za one koji će prerađivati med. Zahvaljujemo se TIKA-i, Republici Turskoj i želim nam još mnogo dobre saradnje – rekao je Lendo.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
TIKA
NAJNOVIJE

Stavljena tačka na veliku akviziciju: Milioner iz BiH preuzima perjanicu hrvatskog biznisa

08/05/2026

Četvrt milijarde KM na čekanju: Struka rekla da, politika drži investiciju u pravnom vakumu

08/05/2026

Novi datum i mjesto održavanja Women 100 Shop&Show Expo

08/05/2026

Aerodrom u koji je uloženo 1,1 milijardu eura danas je groblje aviona

08/05/2026
Tagovi
SASEautomobiliinvesticijebiznis vijestiVlada FBiHHrvatskazapošljavanjeNjemačkaNaftaBLSEVolkswagenBingoIzvozturizamBankeBoljiposao.com
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.