Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Pokreće se veliki projekt u BiH: Cesta duga 180 kilometara povezala bi sedam gradova
  • Tešanj kreće u veliku ekspanziju: Gradit se čak 125 hektara poslovnih zona, u planu i aerodrom
  • Blokiran projekt od 23 miliona KM: Gradilište brze ceste kod Sarajeva zaraslo u korov
  • Hoće li nepoštivanje sporazuma ugroziti izgradnju Muzeja Ars Aevi?
  • Jedno od najvećih imena auto-industrije u BiH: Vlasnik Brabusa posjetio kraljevski grad
  • HIFA OIL Koncern podržao Festival „Slovo Gorčina“ i dugoročnu inicijativu za očuvanje nekropola stećaka
  • Veliki interes za Tešanjski sajam privrede: Na jubilarnom izdanju predstavit će se više od 800 izlagača
  • Američki div Bechtel pred novim megaprojektom na Zapadnom Balkanu od 2,6 milijardi eura
  • Veliki General Electric dao najvišu ocjenu kompaniji Orao, saradnja sve bliže
  • Energoinvest: Poskupljenje gasa potvrđuje potrebu za alternativnim pravcima snabdijevanja
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Otvara se nova fabrika u BiH, plate će biti kao u Njemačkoj
Kompanije

Otvara se nova fabrika u BiH, plate će biti kao u Njemačkoj

BiznisInfoBy BiznisInfo24/01/2022Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

U Poslovnoj zoni 96 općine Vitez za desetak dana počet će sa radom fabrika za proizvodnju luksuznih kamp-prikolica Derubis Caravan, dužine sedam i širine 2,4 metra, koja je napravila bum na najvećem svjetskom sajmu kampera i opreme za kampiranje Caravan salon u njemačkom Düsseldorfu.

Radi se o novom proizvodu kompanije Derubis Yachts iz Viteza, koja se proslavila na svjetskom tržištu sa luksuznom bh. jahtom Derubis Fly 44, izgrađenom u njihovom brodogradilištu u Vitezu, u srcu Bosne.

Nova fabrika prostire se na 3.000 kvadratnih metara zatvorenog i isto toliko kvadrata otvorenog prostora, u početku će zapošljavati 30 radnika, a do kraja 2022. trebalo bi da se u njoj proizvede 500 novih luksuznih kamp-prikolica.

Prema riječima Denisa Kraljevića, osnivača i prvog čovjeka Derubisa, više ne mogu ostati mali, “moramo narasti”.

Luksuzna kamp-prikolica duga je sedam metara

Kraljević za Oslobođenje govori da će morati obučiti radnike, a ako bude bilo potrebno, zaposlit će i ljude iz inostranstva. Tvrdi da će mladi ljudi, ukoliko se posvete poslu i budu koncentrirani kao kad rade u Njemačkoj, uz rezultate rada kao u Njemačkoj, imati i platu koja neće biti manja od plate kakvu bi imali u toj zemlji. To je, veli, način na koji bi se trebao zaustaviti odlazak mladih iz BiH.

Ovo je moderna tvornica, tvornica 21. stoljeća, u kojoj mladi ljudi mogu pronaći dobar posao. Ovakvi projekti mogu zaustaviti odlazak mladih u inostranstvo, kaže Kraljević.

– Da smo išli na lokalne sajmove, ostali bismo lokalni. Išli smo na dva najveća sajma na svijetu i to se pokazalo dobrim potezom. Bio je, naravno, to i riskantan potez, ali smo uspjeli – ističe.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Za novu fabriku priča da je napravljena na novim tehnologijama, da “ono što drugi mogu sanjati, mi možemo napraviti”.

– Luksuzna kamp-prikolica je napravljena iz jednog dijela, iz kalupa. To je preskupa tehnologija da bi se radila u Evropi. Puno je ljudskog rada, puno truda za napraviti. Fabrike koje postoje ne mogu dozvoliti sebi da uspore proizvodnju, da rade na ovaj način. Nama ovo osigurava prođu i čini razliku od drugih proizvoda. U sljedećih nekoliko godina ne očekujem da će neko krenuti u ovom smjeru. Mi smo došli na druge ideje, donijeli smo novu tehnologiju, donijeli smo novi pristup, donijeli smo novu ergonomiju unutarnjeg prostora… Sve ideje koje smo imali u glavi smo realizirali i to se pokazalo kao dobitna kombinacija – dodaje Kraljević.

Proizvodit će i jahte

Nedavno je u Vitezu održano prvo okupljanje distributera kompanije Derubis, kojem su prisustvovali i generalni distributer za EU i Rusiju – ALBE Alliance grupa, te ostali distributeri iz Njemačke, Švicarske, Nizozemske, Belgije, Litvanije, Rusije, Češke Republike, Slovenije, Hrvatske i Saudijske Arabije.

Privatnim avionom u BiH tako su doletjeli vlasnici ALBE Alliance grupacije – bračni par Alexander i Beata Scherger. Kada su u pitanju jahte, u 2022. godini cilj je da Derubis proizvede njih sedam u svom brodogradilištu.

– Ne bismo ni krenuli u ovaj posao da nismo bili sigurni u uspjeh. Mi smo ispitali tržište. Nudili smo zajedničku saradnju drugim bh. firmama, da krenemo zajednički u tako nešto. To što su oni bili kratkovidni, nije do nas. Krenuli smo sami i napravit ćemo ono što smo zacrtali. Kod nas ne postoji rikverc. Možemo samo ići naprijed. Onaj ko nas može slijediti, može sa nama. Oni koji ne mogu, trebaju naći nešto jednostavnije. Istina, uspjeh se dogodio brže nego što smo očekivali, ali smo definitivno preduvjete za to sami napravili. Iznenadila nas je brzina reakcije Evrope i partnera i brzina narudžbi koja je definitivno velika, naglašava Denis Kraljević, koji je sa suprugom Lejlom Kraljević suvlasnik kompanije Derubis, piše Oslobođenje.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Derubis kamp prikolica Derubis Yachts
NAJNOVIJE

Pokreće se veliki projekt u BiH: Cesta duga 180 kilometara povezala bi sedam gradova

25/07/2026

Tešanj kreće u veliku ekspanziju: Gradit se čak 125 hektara poslovnih zona, u planu i aerodrom

25/07/2026

Blokiran projekt od 23 miliona KM: Gradilište brze ceste kod Sarajeva zaraslo u korov

25/07/2026

Hoće li nepoštivanje sporazuma ugroziti izgradnju Muzeja Ars Aevi?

25/07/2026
Tagovi
Njemačkazapošljavanjebiznis vijestiVolkswagenHrvatskaautomobiliSASEinvesticijeIzvoztop pričeBLSEBingoVlada FBiHNaftaturizamBanke
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.