Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Predstavljen projekt “Galeria”: Toranj od 31 sprata i investicija od 100 miliona KM, gradnja već počela
  • Završne pripreme pred otvaranje 53. Sajma šljive u Gradačcu
  • Zgrada Autocesta FBiH od 22 miliona KM ulazi u novu fazu: Raspisan tender vrijedan 70.000 KM
  • Ovo je 21 grad koji će prvi dobiti Lidl u BiH: Jedan od najvećih gradova nije na listi
  • FAO indeks cijena hrane blago porastao u julu: Vremenski ekstremi, energija i geopolitika utiču na kretanja na tržištima
  • Akvizicija vrijedna 55 milijardi dolara: Trumpov zet i Saudijci preuzeli jednog od najvećih proizvođača videoigara
  • Četvrto ljeto zaredom Trg slobode postaje Naše mjesto – Bingo Ljetno kino Tuzla
  • Sarajevo u julu ugostilo više od 112.000 turista, broj noćenja porastao 2,4 posto
  • Nova generacija industrije u BiH: Potpuno automatizovana fabrika vraća stručnjake iz dijaspore
  • Argeta nagradna igra povodom 32. Sarajevo Film Festivala
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Istraživanje: Ogromne razlike u visini plata, muškarci plaćeniji od žena
Ekonomija

Istraživanje: Ogromne razlike u visini plata, muškarci plaćeniji od žena

BiznisInfoBy BiznisInfo10/10/2016Updated:20/01/2017Nema komentara1 Min Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Najviša neto plata građana Bosne i Hercegovine u tekućoj godini iznosila je 9.300 KM, dok je najniža sa bonusima iznosila 350 KM.

Istraživanje portala Plata.ba donosi informacije koje pozicije u Bosni i Hercegovini imaju najviše maksimalne plate s bonusima: Generalni direktor (9.300 KM); Izvršni direktor (7.217 KM); Konsultant (5.000 KM); Direktor sektora (4.583 KM); Regionalni menadžer (4.117 KM); Softver inžinjer (3.600 KM).

Najmanje plaćeni radnici u privatnom sektoru su na pozicijama: Prodavač u prodajnom objektu, Advokatski pripravnik (350 KM); Prodavač/agent osiguranja (360 KM); Kuhar, Novinar, Dispečer (370 KM); Konobar (372 KM); Blagajnik (390 KM).

S druge strane evidentno je ipak da muškarci bolje zarađuju od žena, pa je tako najveća neto plata muškarca na poziciji izvršnog direktora 7.217 KM, a za ženu 4.200 KM na istoj poziciji. Slična situacija je i na poslovima u sektorima finansija, bankarstva, IT-a i farmacije gdje su muškarci plaćeniji od žena na istim pozicijma i do 1.000 KM.

Svi navedeni rezultati su urađeni u periodu od 6.10.2015. do 6.10.2016. na oko 11.000 učesnika istraživanja, navode iz Plata.ba.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Predstavljen projekt “Galeria”: Toranj od 31 sprata i investicija od 100 miliona KM, gradnja već počela

07/08/2026

Završne pripreme pred otvaranje 53. Sajma šljive u Gradačcu

07/08/2026

Zgrada Autocesta FBiH od 22 miliona KM ulazi u novu fazu: Raspisan tender vrijedan 70.000 KM

07/08/2026

Ovo je 21 grad koji će prvi dobiti Lidl u BiH: Jedan od najvećih gradova nije na listi

07/08/2026
Tagovi
NaftaBLSEtop pričeBankeSASEVolkswagenbiznis vijestiturizaminvesticijeIzvozautomobiliNjemačkazapošljavanjeBingoHrvatskaVlada FBiH
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.