Na sastanku Upravnog odbora Investicionog okvira za zapadni Balkan /VBIF/ odobreno je 194 miliona eura bespovratnih sredstava koje su obezbijedili Evropska unija i bilateralni donatori za nove projekte u oblasti digitalne infrastrukture, životne sredine, transporta i energetike širom Balkana.
“Evropska banka za obnovu i razvoj /EBRD/, Evropska unija i bilateralni donatori jačaju svoju angažman na Balkanu. Ovi projekti biće dodatno finansirani kreditima EBRD-a i drugih međunarodnih finansijskih institucija”, navodi se u saopštenju ove banke koje prenosi agencija Srna.
Do sada ukupan iznos bespovratnih sredstava koje su obezbijedili EU i bilateralni donatori u okviru Investicionog okvira za zapadni Balkan prelaze milijardu eura, dok ukupna ulaganja međunarodnih finansijskih institucija prelaze 5,6 milijardi eura.
Bespovratna sredstva odobrena za projekte zemalja Balkana privući će još 400 miliona eura investicija EBRD-a, uključujući za izgradnju tri nove dionice auto-puta koridor “Pet-ce” u BiH, dvije nove dionice koridora “Iks” u Sjevernoj Makedoniji, obnovu kosovske željezničke infrastrukture, sistema za otpadne vode i kanalizacionu mrežu u Gnjilanu i izgradnju širokopojasne internet mreže za škole u ruralnim krajevima u Srbiji”.
EBRD i Evropska unija su potpisali ugovor o dodatnih 45 miliona eura za dva programa koje EBRD sprovodi u zemljama Balkana – Savjeti za mala preduzeća i Regionalni program energetske efikasnosti – program koji pruža podršku za poboljšanje energetske efikasnosti u stambenom sektoru i u javnim zgradama i sprovodi se u saradnji sa Njemačkom razvojnom bankom /KFV/.
Investicioni okvir za zapadni Balkan kombinuje donatorska sredstva i sredstva međunarodnih finansijskih institucija namijenjena za projekte zemalja Balkana koji imaju za cilj osnaživanje povezanosti unutar regiona i sa zemljama Evropske unije, kao i jačanje društveno-ekonomskog razvoja u regionu.
Od osnivanja Investicionog okvira za zapadni Balkan 2009. godine, kao rezultat izgrađeno je više od 800 kilometara puteva, uključujući regionalne i nove dionice auto-puteva koje povezuju Balkan sa glavnim evropskim saobraćajnim koridorima.
Više od 2,3 miliona ljudi dobilo je pristup sistemima za pročišćavanje vode i otpadnih voda, a blizu 100.000 učenika dobilo je obnovljene ili nove školske objekte, ističu u EBRD-u.
Projekti koji se finansiraju iz sredstava Investicionog okvira su takođe omogućili poboljšanja u energetskom sektoru ulaganjem u obnovljive izvore energije i projekte energetske efikasnosti za stambena domaćinstva i preduzeća, doprinoseći značajnom smanjenju nivoa ugljen-dioksida u regionu.
EBRD je jedan od osnivača i menadžer fonda Investicionog okvira za zapadni Balkan.