Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Mostarska obilaznica u završnici: Projekat od skoro 100 miliona KM
  • Novi detalji: Američki projekt u BiH vrijedan je čak 1,5 milijardi eura
  • Inspekcija na Hvaru zaustavila radove najbogatije Bosanke
  • Za tri mjeseca Nova Željezara Zenica zaposlila 63 nova radnika
  • Predstavljen projekt “Novo Trebinje”: Grad budućnosti
  • Prelomna godina za BiH: Sprema se odluka o litiju, milijarda na stolu
  • Od 6.101 km do 30.049 km – turski autoputevi u rastu, Erdogan ponosan
  • Prekida se blokada graničnih prijelaza u BiH
  • Vlada FBiH utvrdila listu za novembar: Više od 3,8 miliona KM pomoći privrednicima
  • Njujorška energija, regionalni utjecaj: Maybelline događaj koji je spojio regiju i definirao nove make-up standarde
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Odobren projekt koji će stvoriti 3,6 kilometara dugo jezero na Bosni

Odobren projekt koji će stvoriti 3,6 kilometara dugo jezero na Bosni

0
By BiznisInfo on 22/11/2024 Ekonomija

Federalno ministarstvo okoliša i turizma donijelo je rješenje kojim se odobrava Studija uticaja na okoliš za izgradnju hidroelektrane Kovaniči na rijeci Bosni kod Zenice. Trenutno traje rok od osam dana za dostavu primjedbi na ovo rješenje.

Riječ je o postrojenju instalirane snage 12,2 MW i planirane godišnje proizvodnje električne energije od 58,5 GWh, piše BiznisInfo.ba.

Prema ranijim procjenama, vrijednost ove investicije je 89 miliona KM, a planira se finansirati kreditima i sredstvima Elektroprivrede BiH.

Foto: BiznisInfo.ba

Kako smo ranije pisali, uzvodno od brane planirana je akumulacija u dužini od oko 3,6 kilometara, a nizvodno od brane planirana je regulacija nizvodnog korita rijeke Bosne od profila izlazne vode u dužini od 1,7 km.

Brana je betonska, konstruktivne visine 27,50 m i dužine u kruni 143,00 m, locirana uzvodno od naselja Kovanići, a izvodi se u cilju koncentracije pada. Na taj način se formira akumulacija neposredno uzvodno od brane.

Hidrauličkim proračunima u okviru Idejnog projekta je zaključeno da akumulacija neće imati uticaja na magistralni put M17 Sarajevo-Doboj na lijevoj obali, ni na lokalni put za Kovaniće na desnoj obali rijeke Bosne, kao ni na prugu ŽP Vrpolje na desnoj obali.

Kako se izgradnjom brane i formiranjem akumulacije ne bi ugrozila stabilnost nasipa magistralnog puta i željezničke pruge, Idejnim projektom je dato tehničko rješenje zaštite ovih nasipa zasječenim šipovima koji se međusobno uklapaju stvarajući vodonepropusnu barijeru.

Jezero će biti kreirano u dužini od 3.6 kilometara

Promjene u topografiji terena će biti vidljive u povišenju kote nivoa vode u akumulaciji, kao i proširenju vodnog lica vodotoka, i to u dužini od 3,6 km.

Već su ishodovani Studija izvodljivosti sa geološkim istražnim radovima, Studija ekonomske opravdanosti i zahtjev za dodjelu koncesije, Idejni projekat te Odluka o proglašenju javnog interesa, pristupanju pripremi izgradnje elektroenergetskih objekata, izboru strateških partnera i pristupanju dodjeli koncesija.

Preuzimanje teksta dozvoljeno uz obavezno navođenje izvora i postavljanje linka ka originalnom tekstu na BiznisInfo.ba

Podjeli:

  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Click to share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Click to share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Click to share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Click to share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Click to share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
HE Kovanići
NAJNOVIJE

Mostarska obilaznica u završnici: Projekat od skoro 100 miliona KM

01/02/2026

Novi detalji: Američki projekt u BiH vrijedan je čak 1,5 milijardi eura

01/02/2026

Inspekcija na Hvaru zaustavila radove najbogatije Bosanke

31/01/2026

Za tri mjeseca Nova Željezara Zenica zaposlila 63 nova radnika

31/01/2026
Tagovi
SASEBLSEBingoVlada FBiHturizamVolkswagenIzvozNaftaHrvatskaBoljiposao.comzapošljavanjeinvesticijeautomobiliBankeKonzumNjemačka
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

 

Loading Comments...