Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Bh. kompanija osigurala vrijedne ugovore: Boxmark će zaposliti još 500 radnika
  • Ko je Halid Čustović koji je kupio Hidrogradnju za 88 miliona KM: Biznismen koji želi vratiti stari sjaj bh. gigantu
  • Skriveni putevi rezanog duhana: Kako smo u dimu izgubili 419 miliona KM
  • Otvoren Women 100 EXPO: Žensko poduzetništvo dobilo najveću regionalnu pozornicu
  • Vrijednost veća od 57 miliona KM: Usvojen Program javnih investicija BPK Goražde
  • The Guardian oduševljen Barbarezovim stajlingom: Naš selektor na Svjetskom prvenstvu zablistao u odjelu premium bh. brenda 
  • EKSKLUZIVNO: Bh. biznismen iz Njemačke kupio sarajevskog giganta Hidrogradnju za 88 miliona KM
  • Samsung unapređenje koje je vaša kuhinja čekala
  • Addiko Bank d.d. Sarajevo: Nemam vremena! 50.000 KM uz odgovor za 50 minuta!
  • NLB ne odustaje od Addika: Slovenci povećali ponudu i dali rok dioničarima
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Novi detalji o kupovini Telemacha: Sporno 100 miliona eura
Kompanije

Novi detalji o kupovini Telemacha: Sporno 100 miliona eura

BiznisInfoBy BiznisInfo02/04/2026Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Ilustracija sa logotipima BH Telecoma i Telemacha na tamnoj, tehnološkoj pozadini sa svjetlećim narandžastim linijama i mrežnim elementima, koja simbolizira akviziciju i povezivanje telekomunikacijskih kompanija.

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić komentirao je moguće preuzimanje Telemacha u BIH i Crnoj Gori od strane BH Telecoma.

Podsjetimo da je BH Telecom dogovorio ovu akviziciju ali da Vlada mora staviti svoj potpis što se još uvijek nije desilo. Zbog svega su se posljednjih dana pojavile i trzavice unutar vladajuće koalicije.

– Vlada Federacije i ja smo odmah po preuzimanju mandata imali informaciju o tim aktivnostima još od prethodne uprave BH Telecoma i tada sam podržao i nakon toga podržavam – rekao je Nikšić gostujući u emisiji Plenum na FTV-u.

Vlada dovedena pred svršen čin

Smatra da bi bila sjajna poruka u ovoj situaciji da se jedna državna kompanija kakva je BH Telecom širi na tržišta u regiji i da radi jednu takvu akviziciju. I danas za to, dodao je, postoji podrška.

– Ne želim da sumnjam u dobru namjeru bilo koga, ali to što mi podržavamo ne znači da će Vlada automatski kad dođe usvojiti bez razmatranja. I mi pri donošenju odluka imamo neka pitanja, ne može se Vlada dovesti u situaciju “mi smo dogovorili da vi to… (potpišete)” – pojasnio je Nikšić.

Upitan u čemu je problem, rekao je da ne može govoriti “o dva-tri otvorena pitanja koja stoje”, jer to nije uredu ni prema BH Telecomu ni prema Telemachu, s obzirom da je riječ o poslovnoj tajni – kako se ne bi ugrozila akvizicija.

Velika odgovornost premijera

No, naglašava da od toga ne treba praviti nikakvu aferu ni bauk, te da Vlada nije protiv. Dodao je da je aktuelna Uprava BH Telecoma napravila najbolji rezultat poslovanja te da Vlada nema ništa protiv ove Uprave. Ipak, podsjetio je kakvu odgovornost preuzima potpisivanjem takvog dokumenta.

– Naravno ako Vlada preuzima, onda je Vlada ta koja treba da dobije odgovore na određena pitanja. Kad dođe do te akvizicije, nakon odluke Vlade, više neće biti bitna ni Uprava BH Telecoma, ni Nadzorni odbor, ni resorna ministarstva, bit će samo važno što je premijer stavio svoj potpis na to. E pa onda, ne treba baš da se premijer spali samo zato da bi se to uradilo, valjda treba da sam sa sobom bude načisto – kazao je Nikšić.

Spornih 100 miliona eura

Doda je da je svjestan i da BH Telecom treba da plati malo iznad realne cijene da bi se spriječilo da neki drugi igrač dođe na tržište, kupi Telemach i postane konkurencija BH Telecomu. No, iznio je zanimljiv podatak o procjenama revizorskih kuća koje se tiču cijene same akvizicije.

– Ako dvije revizorske kuće prave procjenu i ostave raspon cijene sto miliona eura, pa nije to baš deset miliona pa da je svejedno jeste li došli na devet ili ste završili na jednom milionu. To sigurno treba budno da izdefinišemo i da o tome donesemo odluku – rekao je Nikšić.

Preuzimanje teksta i vizuelnog sadržaja dozvoljeno uz obavezno navođenje izvora i postavljanje linka ka originalnom tekstu na BiznisInfo.ba

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
akvizicija BH Telecom i Telemach BH Telecom biznis vijesti Nermin Nikšić Telemach Vlada FBiH
NAJNOVIJE

Bh. kompanija osigurala vrijedne ugovore: Boxmark će zaposliti još 500 radnika

14/06/2026

Ko je Halid Čustović koji je kupio Hidrogradnju za 88 miliona KM: Biznismen koji želi vratiti stari sjaj bh. gigantu

13/06/2026

Skriveni putevi rezanog duhana: Kako smo u dimu izgubili 419 miliona KM

13/06/2026

Otvoren Women 100 EXPO: Žensko poduzetništvo dobilo najveću regionalnu pozornicu

13/06/2026
Tagovi
biznis vijestiHrvatskaBingoinvesticijeautomobiliNaftaturizamIzvozVlada FBiHtop pričeBankeBLSENjemačkaVolkswagenzapošljavanjeSASE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.