Premijer FBiH Fadil Novalić je nakon sastanka sa premijerkom Bosansko-podrinjskog kantona Aidom Obućom, danas u Goraždu izjavio da je razlog ove posjete sagledavanje uticaja mjera Vlade FBiH na terenu i to prije svega u sredinama koje su industrijske.
Takva sredina je svakako i Goražde, odnosno Bosansko-podrinjski kanton.
– Svima su već poznati podaci da prva četiri mjeseca imamo izrazite znake privrednog oporavka. Izvoz nam je skočio preko 17 posto, isto tako industrijska proizvodnja. Pokrivenost uvoza izvozom nikada nije bila 65 posto kao što sada imamo. Imamo prilično dobar povratak uposlenih na radna mjesta koji su bili otpušteni u doba lockdowna i općenito. Neke smo mjere kreirali, emitovali smo puno novca i želimo da vidimo kako se to sve odražava na terenu – naveo je premijer Novalić.
Po njegovim riječima, premijerka BPK Aida Obuća je govorila o prilično masivnoj pomoći od Vlade Federacije.

– Kada se sve sabere, dođemo na prilično visokih 16-17 miliona KM, što je znatno više po glavi stanovnika nego što pomažemo druge kantone. Ali zauzvrat Bosansko-podrinjski kanton nam vraća to tako što zaista ima najbrži ekonomski oporavak od Covida – kazao je federalni premijer.
Istaknuo je da je 86,5 posto svih otpuštenih vraćeno u ovom periodu i “mi smo veoma zadovoljni”.
– Dolaze i nove kompanije, jednu takvu ćemo posjetiti. Spremni smo i otvoreni za dalje podupiranje. Nikako ne možemo zaboraviti i kapitalne projekte koje ovdje radimo. Jedan od njih je tunel Hranjen. To je 82 miliona KM samo u ovom dijeljenju, sve skupa će završiti negdje oko 200 ili 190 – naveo je premijer Novlić.