Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Trivan na Jahorina ekonomskom forumu: m:tel pokazuje otpornost i u vremenu inflacije
  • Počela isplata naknada civilnim žrtvama rata u KS: Hiljade korisnika, milionski iznos
  • BiH i Kuvajt žele jačati saradnju u turizmu
  • Investitori nude velike iznose novca Federaciji BiH, ali traže jednu važnu stvar
  • Aerodrom u BiH doživio potpuni preporod: Broj putnika utrostručen
  • BiH i Srbija žele zajedno graditi hidroelektrane na Drini, dogovoreni prvi koraci
  • Svaki treći zalogaj se baca: Može li MAP tehnologija to promijeniti?
  • Trump gradi najvišu zgradu na Kavkazu, objavljeni detalji i izgled projekta
  • Saudijski naftni div povećao zaradu usred energetske krize: Kako?
  • Donosimo detalje mega-projekta: Koridor 5C ide pod zemlju zbog vojne imovine
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Broj uposlenika kojima će biti isplaćen dio plate za april biće značajno veći u odnosu na mart

Broj uposlenika kojima će biti isplaćen dio plate za april biće značajno veći u odnosu na mart

0
By BiznisInfo on 13/05/2020 Ekonomija

Premijer Kantona Sarajevo Mario Nenadić, ministri privrede, finansija te rada, socijalne politike, raseljenih lica i izbjeglica KS Draško Jeličić, Jasmin Halebić i Jasna Agić održali su danas sastanak sa načelnicima i predstavnicima devet općina u KS-u, povodom razmatranja i usaglašanja stavova o isplati dijela plaća za mjesec april uposlenicima u privrednim djelatnostima čije je poslovanje ugroženo pandemijom koronavirusa.

Premijer Nenadić je na početku sastanka istakao kako je Kanton Sarajevo prvi u regionu donio set kratkoročnih mjera i tako osigurao dio plata za mjesec mart za 57 ugroženih privrednih djelatnosti.

Na osnovu Zakona o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica KS, usvojenog usljed pandemije, doneseni  su  programi podrške privredi Kantona Sarajevo za djelatnosti čiji je rad zabranjen, kao i onih djelatnosti koje su bilježile značajan pad prihoda u mjesecu aprilu u odnosu na prosjek prošlogodišnjih prihoda.

Program se, između ostalog, odnosi na isplatu dijela mjesečne plate uposlenicima u tim djelatnostima, koje će finansirati Kanton Sarajevo i za mjesec april.

Značajno veći broj korisnika podrške

„Broj privrednih subjekata, odnosno uposlenika koji će biti obuhvaćeni ovom pomoći za mjesec april će biti značajno veći u odnosu na prethodni mjesec. Do danas su ‘obrađene ‘ i dodatne djelatnosti u okviru tržnih centara kao i druge, koje nisu bile obrađene u javnom pozivu za mjesec mart“, naveo je ministar Jeličić.

Podsjetio je i da je za isplatu dijela martovske plate za 14.076 uposlenika u 3.677 privednih subjekata iz Budžeta KS izdvojeno  2.570.000 KM.

Osigurati milion KM

Na današnjem sastanku sa općinskim načenicima detaljno su razmotrene projekcije za sufinansiranje ove kratkoročne mjere pomoći privrednicima za mjesec april od strane  Kantona ali i općina, a za što je iskazana spremnost predstavnika lokalnih vlasti. Prema okvirnom dogovoru, iz budžeta općina trebalo bi se osigurati oko dodatnih milion KM za sufinansiranje ove mjere.

To će biti precizirano Sporazumom o sufinansiranju između Kantona i općina, prije objave javnog poziva za dodjelu sredstava za mjesec april.

Kako je najavio premijer Nenadić, tekst prijedloga ovog sporazuma općinama će biti dostavljen najkasnije do kraja ove, odnosno do početka naredne sedmice.  

D.Hadžić

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Trivan na Jahorina ekonomskom forumu: m:tel pokazuje otpornost i u vremenu inflacije

12/05/2026

Počela isplata naknada civilnim žrtvama rata u KS: Hiljade korisnika, milionski iznos

12/05/2026

BiH i Kuvajt žele jačati saradnju u turizmu

12/05/2026

Investitori nude velike iznose novca Federaciji BiH, ali traže jednu važnu stvar

12/05/2026
Tagovi
NjemačkaBoljiposao.comVolkswagenturizamIzvozBLSEinvesticijeHrvatskaNaftabiznis vijestiautomobiliSASEBankeVlada FBiHBingozapošljavanje
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.