Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Švicarska poslovna delegacija posjetila VTK BiH: Fokus na dobavljače, partnerstva i nove investicije
  • Ministar Lakić: Usvojen je Zakon koji daje priliku da Željezara u Zenici opstane
  • Da smo načisto: Gdje stvarno završava smeće koje bacimo?
  • Hifa Oil CG među najuspješnijim srednjim preduzećima u Crnoj Gori
  • Sve Bingo trgovine u BiH sutra rade skraćeno: Bodrimo naše!
  • Lidl spremio 10 milijardi eura za investicije u ovoj godini: Dio novca stiže i u BiH
  • Šta sve ima najmoćniji privrednik Goražda: Građevinske firme, fabrike municije, banku…
  • Kriza evropske industrije čelika: Slovenski gigant ukida 300 radnih mjesta i traži strateškog partnera
  • Nelt Grupa, Baby Food Factory i Neoplanta predstavile Izvještaje o održivom poslovanju 
  • Europski eksperti o sigurnosti i budućnosti zračnog prometa u Sarajevu: Kupovinom avio karte plaćate i sigurnost leta
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Berze»Negativni trendovi na Sarajevskoj berzi na početku godine
Berze

Negativni trendovi na Sarajevskoj berzi na početku godine

BiznisInfoBy BiznisInfo06/02/2016Updated:11/02/2018Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Sarajevska berza
Sarajevska berza

Početak godine na Sarajevskoj berzi obilježen je padom sva tri berzanska indeksa, piše Indikator.

Indeks investicionih fondova BIFX je u januaru zabilježio pad od -3,80%, glavni indeks Berze SASX-10, koji prati kretanje cijena prvih 10 kompanija na tržištu SASX-10 u minusu je -2,31%, a indeks SASX-30, u čiji sastav ulazi 30 kompanija sa primarnog slobodnog tržšta, je nagativan -2,77%.

U januaru je ostvaren jukupan promet od 16,89 mil KM, a prometovano je nešto više od dva miliona vrijednosnih papira.

Najveći promet ostvaren je sa dionicama emitenta “T3” d.d. Sarajevo u iznosu od 2,17 mil KM. Na drugom mjestu su “Agram nekretnine” d.d. Mostar sa iznosom od 1,5 mil KM. Treće i četvrto mjesto zauzimaju “Ozon” d.d. Travnik sa prometom od 1,24 mil KM, te “Unis Ginex” d.d. Goražde sa ostvarenim prometom u iznosu od oko 56 hiljada KM.

Jedini emitent na kotaciji kompanija “Bosnalijek” d.d. Sarajevo imao je promet od oko 115 hiljada KM, a njegov kurs je porastao za 1,34 % u odnosu na prethodni mjesec.

Najveći promet na Kotaciji fondova ostvaren je dionicama  ZIF “Bosfin” d.d. Sarajevo u iznosu od 403 hiljade KM, a mjesečni pad kursa iznosio je 9,94 %. Na drugom mjestu po prometu je ZIF “MI Group” d.d. Sarajevo sa 74.400 KM, i mjesečnim padom kursa od 4,31 %. Treće i četvrto mjesto zauzimaju “BOR Banka” d.d. Sarajevo sa prometom od 178 hiljada KM, te “Fabrika duhana Sarajevo” d.d. Sarajevo sa oko 150 hiljada KM.

Dok je cijena dionica BOR banke pala za 4 posto, dionic Fabrike duhana Sarajevo porasla je za 6,87%.

Dionicama ZIF “BIG Investiciona grupa” d.d. Sarajevo trgovano je u obimu od oko 46 hiljada KM, sa padom vrijednosti dionica 2,68 % u odnosu na predhodni mjesec.

Među likvidnijim emitentima na slobodnom tržištu bila je JP “Elektroprivreda BIH” d.d. Sarajevo sa 712 hiljada KM uz pad kursa od -6,87%. Dionicama BH “Telecoma” d.d. Sarajevo je prometovano u vrijednosti od 380 hiljada KM uz pad kursa od -7,16%.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

Švicarska poslovna delegacija posjetila VTK BiH: Fokus na dobavljače, partnerstva i nove investicije

11/06/2026

Ministar Lakić: Usvojen je Zakon koji daje priliku da Željezara u Zenici opstane

11/06/2026

Da smo načisto: Gdje stvarno završava smeće koje bacimo?

11/06/2026
IZDVOJENO

Hifa Oil CG među najuspješnijim srednjim preduzećima u Crnoj Gori

11/06/2026

Mjesec ormara u FIS centrima: 15% popusta na sve ormare do kraja juna

11/06/2026

Dobro došli u zelenu fabriku cementa: Poziv zastupnicima Predstavničkog doma Parlamenta FBiH i dalje otvoren

11/06/2026
Tagovi
BLSENaftaNjemačkabiznis vijestiturizamSASEVlada FBiHzapošljavanjeVolkswagentop pričeIzvozBingoBankeHrvatskaautomobiliinvesticije
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.