Nastavljena povećana isporuka ruskog plina Evropi

0

Isporuka ruskog prirodnog gasa Evropi je nastavljena uz povećanje količina uprkos napadu Rusije na Ukrajinu. Podaci do kojih je došao novinar Anadolu Agency (AA) pokazuju kako je isporuka prirodnog gasa Gazproma preko Ukrajine Evropskoj uniji 1. decembra 2021. godine na dnevnom nivou iznosila 109 miliona kubnih metara.

Gazpromova isporuka do 1. januara smanjena je na 74,4 miliona kubnih metara, a od 24. februara, kada je Rusija počela napad na Ukrajinu povećana je isporuka plina Evropi.

Gazprom je Evropi preko Ukrajine 23. februara poslao 62 miliona kubnih metara prirodnog plina, 25. februara 110 miliona kubnih metara, a 26. februara 109 miliona kubnih metara.

Predstavnik Gazproma Sergej Kuprijanov u izjavi 28. februara kazao je kako isporuka ruskog plina preko Ukrajine Evropi na dnevnom nivou iznosi u prosjeku 100 miliona kubnih metara i na normalnom je nivou.

Evropa oko 40 posto utrošenog prirodnog gasa, odnosno oko 175 milijardi kubnih metara uvozi iz Rusije.

Podaci Gazproma pokazuju kako je količina prirodnog plina ove kompanije koji je preko Ukrajine isporučen Evropi, prošle godine bila oko 42 milijarde kubnih metara.

Napad Rusije na Ukrajinu i uvođenje sankcija članica EU-a Rusiji, dovelo je i do zabrinutosti da bi Gazprom mogao smanjiti isporuku ili da bi na plinovodima u Ukrajini moglo biti problema.

Cijena martovskih fjučers ugovora kojima se trguje na TTF-u, virtuelnoj platformi za trgovinu prirodnim plinom sa sjedištem u Holandiji, porasla je danas za više od 50 posto, približavajući se cijeni od 200 eura po megavat-satu.

Rusija je i ujedno najveći snabdjevač od kojeg Evropa uvozi naftu.

Evropa je 2020. godine uvezla 440 miliona tona nafte, a Rusija je obezbijedila 113 miliona tona.

Privlači pažnju to što sankcije Rusiji o kojima govore evropski zvaničnici ne obuhvataju ograničenja u izvozu kada je u pitanju energetski sektor.

Ministrica vanjskih poslova Velike Britanije Liz Truss predložila je da zemlje G7 uvedu ograničenja na uvoz ruskog plina i nafte, a jedino je Kanada obustavila uvoz ruske nafte.