Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Hrvatski i srbijanski biznismen preuzeli potpunu kontrolu nad Krašem
  • Poznata bh. firma ostala bez 100 radnika, sprema se još skoro 200 otkaza
  • Dodjeljena priznanja za kvalitet izloženih proizvoda 53. Sajma šljive
  • Vlada RS donijela Uredbu o dodjeli turističkih vaučera
  • Nastavlja se misterija oko Privredne banke Sarajevo: Oković nudi 163 KM po dionici, na berzi idu po 250 KM
  • Sarajevo postaje energetska prijestolnica regiona: Više od 200 stručnjaka i 23 panela na SECW 2026
  • Poznata bh. kompanija otvorila vrtić za djecu zaposlenika: 90 mjesta i Montessori program
  • Ministar Forto: Kandidati ne smiju biti taoci spora Ministarstva obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona i autoškola
  • Spor oko autoputa: Spustili cijenu sa osam na 3,8 miliona KM, pa tvrdili da su oštećeni za 4,2 miliona
  • Energoinvest i Siemens Energy udružuju snage: Zajedno kreću na velika svjetska tržišta
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Biznis cafe»Otvoren najduži tunel na svijetu
Biznis cafe

Otvoren najduži tunel na svijetu

BiznisInfoBy BiznisInfo11/12/2016Updated:11/12/2016Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Na izgradnji tog željezničkog tunela radilo se 17 godina, a stajao je gotovo 11 milijardi eura

Najduži tunel na svijetu, koji je izgrađen u Švicarskoj a treba omogućiti bolju povezanost sjevera i juga Europe, otvoren je za saobraćaj, objavile su švicarske savezne željeznice.

Tunel nazvan GBT (Gotthard Base Tunnel) između Zuericha i Lugana dug je 57 km i prolazi kroz planinu Sveti Gothard u Alpama.

«Božić je!», rekao je Andreas Meyer, direktor švicarske željeznice a prenijela je agencija ATS, nakon prvog prolaska putničkog voza, koji je iz Zuericha pošao u 6.09 sati po srednjoevropskom vremenu i stigao u Lugano u 8.17 sati.

Tunel je u junu otvorio švicarski predsjednik Johan Schneider-Ammann, u društvu francuskog predsjednika Francoisa Hollandea, njemačke kancelarke Angele Merkel, tadašnjeg italijanskog premijera Mattea Renzija i austrijskog kancelara Christiana Kerna.

Na izgradnji tog željezničkog tunela radilo se 17 godina, a stajao je gotovo 11 milijardi eura.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Novi koridor Rajna – Alpe direktno povezuje Sjeverno more sa Sredozemnim, od roterdamske do đenovske luke.

Tunelom će svakodnevno saobraćati 260 teretnih vozova brzinom 100 km/h i 65 putničkih koji mogu ići do 200 km/h.

Poslije ovog tunela, najduži na svijetu su Seikan u Japanu (53,9 km) i tunel ispod La Manchea, između Francuske i Velike Britanije (50,5 km). 

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Hrvatski i srbijanski biznismen preuzeli potpunu kontrolu nad Krašem

14/08/2026

Poznata bh. firma ostala bez 100 radnika, sprema se još skoro 200 otkaza

14/08/2026

Dodjeljena priznanja za kvalitet izloženih proizvoda 53. Sajma šljive

14/08/2026

Vlada RS donijela Uredbu o dodjeli turističkih vaučera

14/08/2026
Tagovi
SASEtop pričeautomobiliBankeinvesticijeHrvatskaBingoVolkswagenIzvozturizamNaftabiznis vijestizapošljavanjeBLSENjemačkaVlada FBiH
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.