Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Neboder u najavi: Bh. biznismen želi graditi 25 spratova u centru grada
  • Općina Olovo pokreće projekat vrijedan 1,2 miliona KM
  • VEKA profili: Dizajn i kvalitet koji vaš dom pretvaraju u oazu stila
  • Binance istraživanje: Kripto tržište pokazuje otpornost uprkos globalnim tenzijama
  • Dobra sezona na pomolu: Mostar puni kapacitete bez rasta cijena
  • Raspisani javni pozivi: 5,3 miliona KM za razvoj turizma u FBiH
  • Račić: Ponovo očekujemo rast cijena nafte
  • U Rogatici uskoro počinje s radom pogon za preradu krompira
  • Za podsticaje za mala i srednja preduzeća u RS prijavljeno 635 firmi
  • Cijene barela nafte ponovo iznad 100 dolara
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Investicije»Na Kobilovači u planu tunel, obilaznica oko Čitluka
Investicije

Na Kobilovači u planu tunel, obilaznica oko Čitluka

BiznisInfoBy BiznisInfo09/04/2016Updated:21/08/2016Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Određeni dijelovi magistralne ceste s oznakom M-17.4 Ljubuški – Mostar mogli bi biti izmješteni u odnosu na postojeću trasu. Naime, budući da je riječ o regionalnoj cesti koja je krajem prošle godine prekategorizirana u magistralnu, na istoj treba napraviti rekonstrukciju određenog broja dionica kako bi zadovoljavala kriterije ove kategorije cesta, piše Večernji list BiH.

“Što se tiče magistralne mreže cesta, tu su potpuno drugi standardi u odnosu na regionalne, zbog čega ćemo vjerojatno trebati raditi obilazak određenih mjesta, izmještanje nekih dionica, izbjegavanje crnih točaka”, kazao je Pavo Boban, pomoćnik federalnog ministra prometa i veza.

Dodaje kako je u tijeku izrada tehničkog rješenja za ovu prometnicu. Kada je riječ o izmještanju trase, već je ranije spominjana obilaznica oko središta općine Čitluk, dok bi se kritični dio prometnice, poznatiji kao Kobilovača, trebao riješiti tunelom. Budući da je u tijeku izrada tehničke dokumentacije koja će pokazati pravo stanje ove prometnice, kao i sve zahvate koje je potrebno na njoj napraviti, ovih dana se krenulo s ispitivanjima vezanim uz gradnju tunela na Kobilovači.

“Tunel je dio zaobilaznice. Ispitat ćemo kolika bi trebala biti dužina ovog tunela, kao i na koji način bi se trebao graditi”, kazao je Boban, dodavši kako su u tijeku uobičajene aktivnosti za izradu tehničke dokumentacije.

Kada je riječ o sredstvima koja će ove godine biti uložena u spomenutu prometnicu, Boban kaže kako će se vjerojatno raditi samo o redovitom održavanju, budući da još nije završena dokumentacija o stanju iste. “Budući da je ova prometnica tek sada ušla u ingerencije Cesta FBiH, ove godine je planirano tekuće redovito održavanje, a mi tek sada trebamo snimiti stanje ceste kako bi se idućih godina radile rekonstrukcije”, kaže Boban.

Inače, na najopterećenijem dijelu ceste prosječan godišnji dnevni promet iznosi 13.526 vozila na dan. Na ovaj cestovni pravac se priključuju važni lokalni i regionalni pravci, a to je i prometna veza grada Mostara s Međugorjem. Radi se i o najkraćoj prometnoj vezi grada Mostara s Makarskim primorjem. Spomenuta prometnica je i najbliža veza grada Mostara s novoizgrađenom dionicom autoceste na koridoru Vc i međunarodnim graničnim prijelazom, a to je u BiH jedan od dva granična prijelaza za međunarodni cestovni promet putnika i roba, koji podliježe inspekcijskom nadzoru. Duljina ceste iznosi 49 kilometara.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
putevi
NAJNOVIJE

Neboder u najavi: Bh. biznismen želi graditi 25 spratova u centru grada

13/04/2026

Općina Olovo pokreće projekat vrijedan 1,2 miliona KM

13/04/2026

VEKA profili: Dizajn i kvalitet koji vaš dom pretvaraju u oazu stila

13/04/2026

Binance istraživanje: Kripto tržište pokazuje otpornost uprkos globalnim tenzijama

13/04/2026
Tagovi
NaftaNjemačkaIzvozbiznis vijestiBLSEBingoHrvatskaautomobiliSASEinvesticijeVlada FBiHBankeVolkswagenzapošljavanjeturizamBoljiposao.com
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.