Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Prihodi FBiH manji za 58 miliona KM: Doprinosi za penzije pali za čak 93 miliona
  • MOL ulazi u projekat koji jača energetsku sigurnost Evrope: Potraga za naftom i plinom na 10.300 km²
  • Jedan od najvažnijih projekata između BiH i Crne Gore ulazi u novu fazu: Danas otvaranje ponuda za izgradnju
  • Sarajevski investitor sprema jednu od najvećih solarnih elektrana u BiH: Projekt od 158 miliona KM na 116 hektara
  • Kada se trud prepozna i cijeni: Muhamed je za devet godina prešao put od skladišta do prodajnog predstavnika
  • Utvrđen prijedlog Zakona o gasu Federacije BiH
  • Više od 1,2 milion KM za uvezivanje staža radnicima rudnika
  • Brza cesta duga 61 kilometar i vrijedna 938 miliona KM mijenja Hercegovinu: Objavljeni novi detalji
  • Veliki dan za malu opštinu: Nakon dvogodišnje pauze ponovo dobili banku
  • Utvrđena maksimalna visina marži za neaditivirane naftne derivate
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Biznis cafe»Mohammed Ibrahim Al-Shaibani: Stalo mi je da gradim u Sarajevu
Biznis cafe

Mohammed Ibrahim Al-Shaibani: Stalo mi je da gradim u Sarajevu

BiznisInfoBy BiznisInfo15/09/2016Updated:15/09/2016Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Foto: Arhiv

Premijer Kantona Sarajevo (KS) Elmedin Konaković u ponedjeljak je u ime Vlade KS potpisao Memorandum o razumijevanju s Investicijskom korporacijom Dubaija, na čelu s njegovom ekselencijom Mohammedom Ibrahimom al-Shaibanijem.

Al-Shaibanija smatraju jednom od najbogatijih osoba na svijetu, te jednog od najvećih stručnjaka u oblasti islamskog bankarstva. Od 2008. godine na čelu je Islamske banke Dubaija, da bi od 2012. godine, na zahtjev vladara Dubaija Mohammeda bin Rashida al-Maktouma, preuzeo rukovođenje Investicijskom koorporacijom Dubaija.

FAKTOR donosi kratak razgovor sa al.Shaibanijem.

Vaša ekselencijo, ovo nije prvi put da boravite u Sarajevu. Zbog čega se tako često vraćate u naš glavni grad?

Da, već sam boravio u Sarajevu u nekoliko navrata. Ovo je prelijep grad i zbog toga se uvijek vraćam. U posljednjih osam godina gotovo redovno dolazim ovdje. Primijetio sam promjene u gradu i taj pozitivni zamah koji je i više nego očigledan. Zbog toga mi je tako stalo da sada i uradim nešto ovdje.

Da li je, sudeći prema Vašim iskustvima, zahtjevno sarađivati sa bh. vlastima i poslovnim partnerima i da li je moguće tu saradnju unaprijediti?

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Naši odnosi su zapravo proces učenja za obje strane. Vaše vlasti moraju znati više o nama, a mi moramo znati više o njima. Dolazio sam ranije ovdje kao prijatelj, a ovog puta došao sam kao investitor. Uspostavljanje snažnijih poslovnih veza je zahtjevan proces, ali sve ide u pravom smjeru da to i ostvarimo.

U posljednjim godinama bilježi se rast broja turista u BiH iz zemalja Zaljeva. Koliko je BiH zaista popularna kao turistička destinacija u tim zemljama?

Dovoljno je samo da posjetite Aerodrom Sarajevo. Uvijek je ispunjen turistima iz arapskih zemalja. BiH je veoma popularna kao turistička destinacija u arapskim zemljama i postaje još popularnija. Mogu reći da je vaša zemlja trenutno jedna od glavnih turističkih destinacija i postala je vrlo važna za nas s tog aspekta. Arapski turisti izbjegavaju pojedine zemlje u koje su ranije putovali zbog sigurnosne situacije u njima, pa je BiH postala odlična alternativa. Primjer tog interesovanja jesu i rezultati koje je ostvarila redovna avionska linija kompanije Fly Dubai, čije se uvođenje, kako mi je nedavno rekao njen direktor, pokazalo i više nego isplativo.

Investicijska korporacija Dubaija, na čijem ste čelu, u deset godina postojanja realizirala je nekoliko svjetski poznatih projekata, poput Palminih otoka u Dubaiju ili najviše građevine na svijetu Burj Khalife. Na koji projekat ste naročito ponosni?

Ne bih zaista mogao izdvojiti neki poseban projekat. Trudimo se da radimo na strateškim investicijama, a najčešće su to oblasti poput turizma ili nekretnina. To su oblasti u kojima smo se specijalizirali i najčešće se držimo njih kada planiramo potencijalne investicije.

(Izvor: Faktor)

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
strane investicije
NAJNOVIJE

Prihodi FBiH manji za 58 miliona KM: Doprinosi za penzije pali za čak 93 miliona

16/06/2026

MOL ulazi u projekat koji jača energetsku sigurnost Evrope: Potraga za naftom i plinom na 10.300 km²

16/06/2026

Jedan od najvažnijih projekata između BiH i Crne Gore ulazi u novu fazu: Danas otvaranje ponuda za izgradnju

16/06/2026

Sarajevski investitor sprema jednu od najvećih solarnih elektrana u BiH: Projekt od 158 miliona KM na 116 hektara

16/06/2026
Tagovi
BankeautomobiliVolkswagenNaftainvesticijeNjemačkazapošljavanjeturizamHrvatskatop pričeBLSEIzvozbiznis vijestiSASEBingoVlada FBiH
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.