Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Pokrenut prvi integrisani litijumski projekt u Evropi
  • Turci će graditi brzu cestu do Novog Pazara: Evo detalja
  • Srpska kompanija dovodi luksuzni hotelski brend u Hrvatsku i Sloveniju
  • Uvodi se direktna aviolinija između Sarajeva i glavnog grada Izraela
  • Tek osnovana firma najavljuje ogromne investicije, direktor objasnio
  • Firma Sani Global planira izgradnju nove fabrike u Bihaću
  • U martu tender za najgoru cestu u BiH: Projekt od 180 miliona KM
  • Hrvatski grad leži na energetskom blagu: Više neće brinuti o grijanju
  • U Sarajevu se gradi most inspirisan origamijem: Pogledajte gradilište
  • Njemački investitori u Visokom: Prilika za širenje domaće proizvodnje
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Energija»Misirača: Građani FBiH plaćaju najnižu naknadu koja se mora povećati
Energija

Misirača: Građani FBiH plaćaju najnižu naknadu koja se mora povećati

BiznisInfoBy BiznisInfo10/12/2016Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Do kraja godine očekuje se da Federalna vlada donese odluku kojom se trebaju utvrditi jedinični iznosi naknade za podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora i efikasne kogeneracije za 2017. godinu.

Naknadu plaćaju svi krajnji kupci električne energije u FBiH i iskazana je kao posebna stavka na računu za električnu energiju.

Operator za OlEiEK (obnovljive izvore energije i efikasnu kogeneraciju) pruža tehničku asistenciju Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije (FMERI) koja prethodi pripremi prijedloga Odluke o visini jedinične naknade za podsticanje, a koju usvaja Vlada Federacije Bosne i Hercegovine.

– Kao i u svim ostalim državama Evrope i svijeta, sav teret povećanja učešća energije iz OIE u ukupnoj energetskoj potrošnji i u našoj državi, snose krajnji potrošači energije. Za finansiranje sistema podsticanja proizvodnje električne energije iz OIE, u Federaciji BiH, prosječno četveročlano domaćinstvo (koje troši 300 kWh mjesečno) za sada izdvaja 0,30 feninga. Ovo je posljedica primjene najniže naknade za podsticanje proizvodnje energije iz OIE, ne samo u regionu nego i u Evropi koja iznosi 0,001 KM/kWh – izjavio je Feni direktor Operatora za OlEiEK Boriša Misirača.

Radi uporedbe naknade za podsticanje u entitetu RS iznose 0,0025 KM/kWh, Hrvatskoj 0,0085 KM/kWh, Crnoj Gori 0,0026 KM/kWh i Njemačkoj 0,1209 KM/kWh.

Na osnovu navedenih podataka Misirača smatra realnim da se naknada za podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora treba povećati na isti nivo kao što je u Republici Srpskoj, što iznosi 0,0025 KM/kWh.

– Ako se potroši 300 kWh struje za svaki kilovat domaćinstvo trenutno uplaćuje 0,001 KM kao posticaj iz obnovljivih izvora energije. To u konačnici zavisi od potrošnje domaćinstva. U slučaju da se naknada udvostruči bila bi razlika 30 feninga u odnosu na ono što se sada plaća – kazao je Misirača.

Budući da se od Bosne i Hercegovine očekuje da ispoštuje obaveze koje preuzima na putu usaglašavanja zakonodavstva s EU Acquisem Misirača naglašava da je jedna od tih obaveza “ostvarenje ciljeva o učešću energije iz OIE u ukupnoj energetskoj potrošnji“, koja je proistekla iz potpisanog Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, te Ugovora o uspostavi Energetske zajednice jugoistočne Evrope.

– Bosna i Hercegovina je prihvatila cilj o dostizanju 40 posto udjela OIE u ukupnoj energetskoj potrošnji – dodao je Misirača u izjavi za Fenu.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

Pokrenut prvi integrisani litijumski projekt u Evropi

13/02/2026

Turci će graditi brzu cestu do Novog Pazara: Evo detalja

13/02/2026

Srpska kompanija dovodi luksuzni hotelski brend u Hrvatsku i Sloveniju

13/02/2026
IZDVOJENO

Uspješno završen prvi HoReCa EXPO Sarajevo 2026

04/02/2026

Delegacija ZEPS-a u zvaničnoj posjeti Izmirskoj privrednoj komori

27/01/2026

Udruženje poslodavaca u FBiH pozdravilo usvajanje Zakona o fiskalizaciji transakcija

26/01/2026
Tagovi
NjemačkaNaftainvesticijeBLSEHrvatskaBingoVolkswagenautomobiliIzvozVlada FBiHBanketurizamSASEKonzumzapošljavanjeBoljiposao.com
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.