Mirjanić: Vrijednost poljoprivredne proizvodnje 1,5 milijardi KM

0

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Stevo Mirjanić izjavio je da je ukupna vrijednost poljoprivredne proizvodnje u Srpskoj u ovoj godini 1,5 milijardi KM i za 16 odsto je veća od prosječne vrijednosti poljoprivredne proizvodnje za posljednje tri godine.

Mirjanić je naglasio da je ukupna vrijednost stočarske proizvodnje u ovoj godini 809.100.206 KM, biljne proizvodnje oko 711.186.421 KM, dok je vrijednost prerađivačke industrije oko 966.372.000 KM.

“U odnosu na četvorogodišnji prosjek, od 2013. do 2016. godine, u 2017. godini registrovan je pad obima proizvodnje u ratarastvu, proizvodnji mesa, ribarstvu, proizvodnji jaja i meda”, rekao je Mirjanić Srni.

On je naveo da se spoljnotrgovinski bilans popravlja, pa tako Republika Srpska u posljednje tri godine bilježi rast izvoza poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, vrijednosno i količinski.

Mirjanić je dodao da Republika Srpska uvozi oko 28 odsto ukupnog uvoza u BiH, dok u izvozu iz BiH učestvuje sa oko 40 odsto.

“Pokrivenost uvoza izvozom za 10 mjeseci 2015. godine iznosila je 17 odsto, a u 2017. godini za isti period 32 odsto, što je rast pokrivenosti od 47 odsto”, naglasio je Mirjanić.

Prema njegovim riječima, najveća pokrivenost uvoza izvozom postiže se u tarifnoj grupi mlijeko i mliječno proizvodi 201 odsto, proizvodi mlinske industrije 174 odsto i jestivo voće 162 odsto.

Mirjanić je podsjetio da je Vlada Srpske izmirila u cijelosti obaveze po osnovu podsticaja iz 2016. godine od 60 miliona KM, dok je za ovu godinu isplaćeno oko 37 miliona KM.

Vlada je, dodaje Mirjanić, obezbijedila dodatnih 10 miliona KM kao posebnu mjeru podrške zasnivanju novog ciklusa proizvodnje i za nabavku opreme za navodnjavanje.

“Sredstva za zasnivanje novog ciklusa proizvodnje od pet miliona KM isplaćena su direktno na račune poljoprivrednih proizvođača kada su im bila najpotrebnija, a to je vrijeme sjetve. Ova sredstva su prioritetno namijenjena za nabavku dizela i đubriva kao osnovnih repromaterijala za realizaciju sjetvenih radova”, objasnio je Mirjanić.

On je napomenio da je 24.341 registrovano gazdinstvo iskoristilo mjeru podrške za jesenju sjetvu, od čega 355 pravnih lica i 24.006 fizičkih lica, odnosno porodičnih gazdinstava.

“Svako gazdinstvo je u prosjeku ostvarilo pravo na 114,50 KM za đubrivo i 41,50 KM za dizel gorivo. Za pravna lica ta podrška je mnogo veća zbog većeg obima proizvodnje, pa su ova lica u prosjeku iskoristila oko 1.500 KM za đubrivo i 687 KM za dizel gorivo”, rekao je Mirjanić.

Kada je riječ o dodatnim sredstvima za nabavku opreme za navodnjavanje u Srpskoj, Mirjanić je naveo da je u toku prijem zahtjeva po osnovu javnog poziva, te da je interesovanje veliko.

On je dodao da će korisnici moći ostvariti pravo na fiksni povrat ulaganja u iznosu od 40 odsto prihvatljivih troškova investicije.

“Očekujemo da će ukupan efekat ulaganja sredstava Vlade i privatnih sredstava iznositi više od 12,5 miliona KM. Vlada je već putem međunarodnih kredita izdvojila znatna sredstva za izgradnju sistema za navodnjavanje, a ukupna vrijednost ovih projekata je oko 40 miliona KM, od kojih je 25 miliona KM vrijednost već instalisanih sistema na više od 2.300 hektara”, istakao je Mirjanić.

Resorni ministar je naglasio da će ukupna raspoloživa sredstva po različitim izvorima finansiranja u 2018. godini iznositi više od 180 miliona KM.

“Sredstva agrarnog budžeta, odnosno podsticaje koji će i naredne godine iznositi 60 miliona KM, dominantno ćemo usmjeriti razvojno, tako što ćemo uvesti proceduru javnog poziva-konkursa i fiksnog povrata sredstava za investicije”, objasnio je Mirjanić.

On očekuje i dodatnih 10 miliona KM za ulaganja u sektor poljoprivrede iz sredstava prikupljenih po osnovu akciza na dizel.

Mirjanić je rekao da je Ministarstvo poljoprivrede u Program ekonomskih reformi za period 2018-2021. godina kandidovalo set mjera iz oblasti poljoprivrede.

“Јedna od najvažnijih mjera odnosi se na finansiranje poljoprivredne proizvodnje, zatim na unapređenje spoljnotrgovinskog poslovanja i zaštitu domaće poljoprivredne proizvodnje, kao i mjere koje se odnose na usvajanje i harmonizaciju propisa iz oblasti poljoprivrede na nivou Srpske i BiH”, rekao je Mirjanić.

Među mjerama iz Programa ekonomskih reformi su i usaglašavanje zakonodavno pravne regulative sa pravnom tekovinom EU, standardizacija proizvodnje u skladu sa EU i unapređenje ukupne konkurentnosti sektora.

“Ključne mjere u narednom periodu, koje su preduslov za donošenje novog zakona o podsticajima, odnose se na uspostavljanje sistema identifikacije zemljišnih parcela i sprovođenje procesa identifikacije životinja kroz usavršavanje sistema obilježavanja životinja”, naveo je Mirjanić.

On je dodao da će ove mjere omogućiti efikasnije usmjeravanje finansijskih sredstava, veći stepen kontrole i zaštite javnih dobara i onih koji ta dobra koriste u svrhu proizvodnje.

Srna