Mineco lani uložio preko 20 miliona dolara u BiH i Srbiji

0

Iako je u drugom polugodištu 2018. godine došlo do sniženja ciena obojenih metala na međunarodnom tržištu, predstavnici britanske kompanije Mineco Limited zadovoljni su rezultatima poslovanja, a ukupna ulaganja u protekloj godini u Srbiji i Bosnu i Hercegovini premašila su 20 miliona dolara.

Kompanije, u kojima je Mineco sa partnerima vlasnik, otvorile su oko 115 novih radnih mjesta, rekao je direktor Mineco Ltd-a Bojan Popović novinarima u Beogradu predstavljajući rezultate rada u protekloj godini.

On je istakao da su ukupna ulaganja Mineco grupe u 2018. godini u Srbiji i Bosnu i Hercegovini ponovo premašila 20 miliona dolara, a da su kompanije u kojima je Mineco sa partnerima vlasnik otvorile oko 115 novih radnih mjesta.

Popović je podsjetio da je Mineco u maju prošle godine otvorio rudnik olova kod Olova u BIH, što je prvi novi rudnik sa podzemnom eksploatacijom u BIH poslije 30 godina.

“Tada je počela eksploatacija rude koja se trenutno skladišti i čeka na preradu, što je planirano tokom ljeta ove godine”, kazao je Popović dodajući da je osim 4,5 miliona dolara uloženih tokom proteklih 12 mjeseci u dalji razvoj rudnika i njegovu infrastrukturu, naručena i izrada pogona gravitacione separacije za proizvodnju olovnog koncentrata iz rude.

Prema njegovim riječima, u aprilu ove godine će se svi dijelovi tog pogona integrisati u Olovu, nakon čega će početi testiranje i fina podešavanja u proizvodnim uslovima, a prve isporuke olovnog koncentrata iz tog rudnika mogu se očekivati na ljeto.

Mineco je u finalnoj fazi rada na evropskom projektu IMP@CT, koji treba da kao rezultat isporuči sistem opreme i procesa za omogućavanje rudarstva na malom nivou. Kompanija je na tom projektu, koji finansira Evropska komisija, dio konzorcijuma sa nekoliko univerziteta i proizvođača opreme.

Otvoren rudnik olova

Tokom proljeća je u planu isporuka kontejnerskog kontingenta opreme ka BiH, gdje će se prva ispitivanja na terenu i proizvodnja obavljati u jednom dijelu rudnika u Olovu, kao test rudnika ovog projekta.

“Nadamo se da će taj pogon opravdati ideju projekta i omogućiti eksploataciju malih rudnih nalazišta strateški važnih metala poput olova ili antimona kojih širom Evrope ima mnogo, a da će Minecu omogućiti primarni pristup ovoj tehnologiji kako bi iskoristili svoje resurse za pokretanje još nekoliko manjih rudnika u Srbiji i BiH”, istakao je Popović.

Mineco razvija i Rudnik Bosil-Metal u Bosilegradu, gde je u toku faza pilot projekta, u kome se ispituju rezultati probne proizvodnje koncentrata iz otkopane rude radi izrade projekta komercijalne flotacije.

“Taj rudnik je velika razvojna šansa Bosilegrada i mi smo uvjereni da će ta opština da se izdigne iz najniže kategorije razvijenosti kada krene komercijalna proizvodnja koncentrata olova, cinka i bakra 2020/21. godine”, rekao je Popović.

Dodao je da je u drugim rudnicima u kojima je Mineco jedan od vlasnika Gros (Gross) kod Srebrenice, Veliki Majdan pored Ljubovije i Rudnik pored Gornjeg Milanovca, nastavljen dobar rad, sa pozitivnim rezultatima i tokom protekle godine.

U tim rudnicima nastavljeni su i istražni radovi kako bi se osigurala budućnost rada. U Grosu, koji je najveći rudnik, ulaganja u razvoj su bila od oko tri miliona dolara, dok je u proizvodnju u Rudniku uloženo skoro 5,5 miliona dolara.

Popović je kazao da je Mineco u protekloj godini svom timu geologa dodao i tim za istraživačka bušenja, koji omogućava efikasniju uslugu postojećim rudnicima i novim nalazištima.

Kako je ocijenio, u 2018. godini najzahtjevniji projekat Mineca je bila izgradnja male hidrocentrale Medoš One na reci Drinjača u Bosni, nedaleko od Zvornika, prije svega zbog izrazito kompleksne geološke strukture lokaliteta.

“Tokom ove godine biće završeni svi preostali poslovi kako bi Medoš One počeo da isporučuje prve kilovate u elektromrežu Republike Srpske”, kazao je Popović.

Mineco se bavi ulaganjem i razvijanjem rudnika olova, cinka, bakra u zemljama Jugoistočne Evrope i bivšeg Sovjetskog Saveza, kao i u Kanadi i Turskoj.

U Evropi ta grupacija sa partnerima zapošljava oko 2.500 ljudi, od kojih oko 1.600 radi u regionu Zapadnog Balkana.

Beta