Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Poznato ko sve stiže u East Sarajevo City Park: Skoro 40 brendova i stotine novih radnih mjesta
  • Lakić sa upravom i sindikatima RMU Zenica: Nadomak smo rješenja za rudare Zenice
  • Rudnik zlata i srebra u BiH dostigao veliku prekretnicu: Ide prema preradi 850.000 tona godišnje
  • Plate u jednom sektoru u FBiH odletjele na 2.649 KM: Evo gdje se sada najviše zarađuje
  • Go Digital in the Western Balkans: Podrška modernizaciji i rastu domaćih preduzeća
  • Bh. kompanija gradi veliki industrijski kompleks: Investicija 30 miliona KM, posao za 100 ljudi
  • Konačno poznat tačan procenat rasta penzija u FBiH ove godine: Evo koliko će iznositi
  • Banke u FBiH za pola godine zaradile 322 miliona KM: Evo odakle im dolazi najviše prihoda
  • Nekadašnji industrijski kompleks u BiH dobija novi život: Stvara se prostor za nove fabrike i investitore
  • Potpisan sporazum: RS započinje projekat popisa nepokretnosti
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Microsoft preskočio Google prema tržišnoj vrijednosti

Microsoft preskočio Google prema tržišnoj vrijednosti

0
By BiznisInfo on 03/06/2018 Kompanije

Microsoft je po prvi put u tri godine prešao Google (Alphabet) u tržišnoj vrijednost. Kompanija tako sada vrijedi 753 milijardi dolara, dok je Alphabet (Googleova matična kompanija) vrijedan 739 milijardi, piše The Verge.

Microsoft je ovime postao treća najvrjednija firma na svijetu, odmah iza Applea i Amazona. No to će vjerojatno biti samo privremeno jer je Google već jednom prešao Microsoft 2012. godine, a od tada se dvije kompanije stalno izmjenjuju na poziciji. Ipak, ovo pokazuje koliko je Microsoft poboljšao svoj položaj na tržištu i berzama tokom proteklih pet godina otkad je otišao bivši direktor Steve Ballmer, piše tportal.

Microsoftova cijena dionica se i više nego udvostručila otkad ju je Satya Nadella preuzeo prije četiri godine. Nadella je preusmjerio Microsoft na nove cross-platform tehnologije, oblak, umjetnu inteligenciju te je osigurao budućnost kvantnog računalstva i slušalica za mješovitu stvarnost. Osim toga, preuzeo je teret Microsoftovog neuspjelog pokušaja sa Windows Phone mobitelima, te se firma odmaknula od Windowsa kao središnjeg proizvoda.

Iako još uvijek kaska za Appleovom tržišnom vrijednošću od 923 milijarde dolara i Amazonom koji vrijedi 782 milijarde dolara, Microsoft nudi pozamašan i raznolik raspon proizvoda koji mu donose prihod.

Google generira približno 90 posto svojih prihoda od oglašavanja, a iPhone čini oko 60 posto ukupnog Appleovog prihoda. U najnovijem kvartalu kompanije Microsoft Windows, Surface i odjel igara činili su otprilike 35 posto prihoda, pri čemu je oblak zabilježio oko 30 posto, a Office and productivity više od 30 posto.

Microsoftova cijena dionica sada je blizu 100 dolara. Neki analitičari smatraju da će se poslovanje sa uslugom oblaka udvostručiti u sljedećih nekoliko godina te da će to pomoći kompaniji da se približi tržišnoj vrijednosti od trilion dolara.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Amazon Apple google Microsoft
NAJNOVIJE

Poznato ko sve stiže u East Sarajevo City Park: Skoro 40 brendova i stotine novih radnih mjesta

19/08/2026

Lakić sa upravom i sindikatima RMU Zenica: Nadomak smo rješenja za rudare Zenice

19/08/2026

Rudnik zlata i srebra u BiH dostigao veliku prekretnicu: Ide prema preradi 850.000 tona godišnje

19/08/2026

Plate u jednom sektoru u FBiH odletjele na 2.649 KM: Evo gdje se sada najviše zarađuje

19/08/2026
Tagovi
Vlada FBiHHrvatskatop pričeNaftaBLSENjemačkaBankeautomobiliVolkswageninvesticijeIzvozBingozapošljavanjebiznis vijestiturizamSASE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.