Messer, najveći svjetski stručnjak za industrijske, medicinske i specijalne plinove u privatnom vlasništvu, sudjeluje u prvim velikim projektima proizvodnje zelenog vodika u Belgiji i Njemačkoj, dodatno jačajući svoju poziciju u području energetske tranzicije i održivog razvoja.
Zeleni vodik proizvodi se korištenjem obnovljivih izvora energije, poput energije vjetra ili sunca, pri čemu se u procesu elektrolize vode ne stvaraju štetne emisije. Svojim specifičnim primjenama doprinosi dekarbonizaciji industrije, prometa i energetskog sektora, a postaje sve važniji izvor energije za budućnost.
U belgijskom gradu Zeebruggeu konzorcij Hyoffwind gradi prvo industrijsko postrojenje za proizvodnju zelenog vodika u zemlji. Suradnja ujedinjuje Messerovu višegeneracijsku stručnost u industrijskim plinovima s partnerima. Postrojenje snage 25 MW, koje bi trebalo proizvoditi svoj prvi zeleni vodik počevši od kraja 2026., smanjit će emisije stakleničkih plinova za 25.000 tona godišnje kroz razne industrijske i transportne primjene, omogućujući dekarbonizaciju u više sektora. Ovim se projektom snažno podupire prelazak Belgije na čišće izvore energije i smanjenje emisija stakleničkih plinova.
Također u Njemačkoj, Messer i partneri grade postrojenje za proizvodnju zelenog vodika snage 10 MW u Duerenu, za koje se očekuje da će početi s radom već ove godine. Oba projekta predstavljaju značajan doprinos ciljevima Europske unije u pogledu smanjenja emisija i energetske neovisnosti.
“Naši projekti zelenog vodika u Belgiji i Njemačkoj pokazuju da je Messer ključni pokretač energetske tranzicije i održivog razvoja, što je važna poruka za tržišta poput Bosne i Hercegovine”, objasnila je Mirjana Vuković, izvršna direktorica Messer BiH.
Messer doprinosi održivom razvoju i na drugim tržištima, uključujući Bosnu i Hercegovinu, gdje već dugi niz godina opskrbljuje industriju, zdravstvo i druge sektore visokokvalitetnim plinovima. Kompanija kontinuirano ulaže u razvoj svojih kapaciteta u BiH, pružajući lokalnu podršku klijentima kroz moderne proizvodne pogone i proširujući spektar inovativnih i ekološki prihvatljivih rješenja.
“U svijetu koji ubrzano teži dekarbonizaciji i energetskoj tranziciji, zeleni vodik sve se više prepoznaje kao jedan od ključnih izvora energije budućnosti. Europska unija jasno je izrazila svoju ulogu u postizanju klimatske neutralnosti do 2050. Iako mnoge zemlje već razvijaju infrastrukturne i strateške projekte vezane za vodik, Bosna i Hercegovina je još uvijek na početku tog puta”, rekla je gđa.Vuković.
BiH ima značajan potencijal za razvoj vodikove ekonomije, kako kaže gđa. Vuković, posebno korištenje hidroenergije kao dominantnog izvora obnovljive energije.
“Zato Messer nastavlja jačati svoju poziciju lidera u plinskoj industriji, aktivno doprinoseći zaštiti okoliša i razvoju zajednica u kojima posluje”, zaključila je gđa. Vuković.